Vilnietė pasidalijo, kaip taupo šildymo sezono metu

  • Teksto dydis:

Individualiame name gyvenanti vilnietė Kristina pasakoja, kad atvėsus orams namus kiek įmanoma ilgiau stengsis apšildyti kūrendama židinį, o tuo pačiu pavyzdžiu seka ir kaimynai. Pereiti prie tokio namų šildymo būdo skatina šuoliais augančios energijos kainos, todėl ieškoma būdų atidėti šildymo sezoną. Vis dėlto ekspertai atkreipia dėmesį, kad iš pažiūros gudrus būdas sutaupyti turi savų trūkumų, kurie gali atnešti dar didesnių nuostolių, jei šildymo įrenginiai nebuvo tinkamai ir laiku prižiūrimi.

Židinys tampa grėsme namams

„Namuose turime autonominį šildymą, todėl kol temperatūra dar nenusirito žemiau nulio, stengsimės namus šildyti židiniu ir pataupyti, nes labai gąsdina augančios šildymo kainos. Panašiai elgiasi ir kaimynai – šalia namą turinti moteris dalijosi, kad šiais metais vėl pradėjo naudoti penkerius metus neliestą krosnį“, – gyventojų nuotaikomis dalijosi Kristina.

Šaltuoju metų laiku gaisro pavojus dėl netinkamai eksploatuojamų šildymo prietaisų išauga net keturis kartus. „Dažniausia klaida, kad apie šildymo prietaisus pagalvojama, kai orai gerokai atvėsta, tuomet nespėjama tinkamai pasiruošti. Prieš kiekvieno šildymo sezono pradžią būtina pasitikrinti šildymo įrenginius, apžiūrėti, ar įrangoje nėra jokių matomų defektų, įtrūkimų, nesandarumų. Taip pat reikia išvalyti ne tik kieto kuro katilą ar krosnį, bet ir visus dūmtakius ir dūmtraukį“, – teigė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas A. Gudžiauskas.

Norint namus šildyti kietuoju kuru, šildymo įrenginių patikrinimus ir priežiūros darbus reikėtų atlikti reguliariai.

Gaisrų – tūkstantis per sezoną

Statistika rodo, kad namų šildymas kietuoju kuru yra viena dažniausių gaisro priežasčių. „Lyginant paskutinius trejus šildymo sezonus, stebime panašų skaičių gaisrų, kilusių dėl krosnių židinių ir dūmtraukių gedimų ar eksploatavimo pažeidimų. Vidutiniškai tokių gaisrų kyla apie kiek daugiau nei 1000 per šildymo sezoną.  Manome, kad gaisrų skaičius taip pat priklauso ir nuo oro sąlygų – kuo šaltesnis šildymo sezonas, tuo daugiau gaisrų kyla dėl netvarkingų krosnių ir dūmtraukių, nes tuo metu intensyviau kūrenama“, – komentavo A. Gudžiauskas.

Nors dažniausiai gaisrai kyla kaimuose, kur nukenčia ūkiniai pastatai, pirtys, senos sodybos, tačiau vienos draudimo kompanijos atstovas Mindaugas Balinskas teigė, kad gaisrai neaplenkia ne tik medinių konstrukcijų ar senos statybos pastatų, tačiau ir visiškai naujų mūrinių namų. Tam įtakos turi netinkamai įrengtos ar neprižiūrėtos šildymo sistemos.

„Kieto kuro katilai yra padidintos rizikos ir pavojingumo subjektai atsižvelgiant į juose vykstančius procesus – žaliavos arba skysto kuro deginimą, tad jokiu būdu nereikėtų pasikliauti liaudiškais sprendimais įrenginėjant katilus ar kaminus, o patikėti tai specialistams. Dažniausiai nedraudžiamieji įvykiai  būna dėl netinkamo katilo ar kamino įrengimo, pažeidžiant saugos normatyvus. Abejojant, visuomet prieš pradedant šildymo sezoną galima kreiptis į specialistus, kurie konstatuos tiek katilo ir kamino būklę, tiek ar viskas atitinka numatytus saugos reikalavimus. Tokiu būdu galite išvengti katilo gedimo pačiu netinkamiausiu metu – žiemą“, – atkreipė dėmesį M. Balinskas.

Kaip apsaugoti turtą?

Neretai gaisrai kyla ne tik dėl netvarkingų įrenginių, tačiau ir dėl paprasčiausio atidumo stokos – pasitaiko atvejų, kai gyventojai užkūrę krosnį tiesiog išvyksta ir palieka ugnį be priežiūros arba užsiliepsnoja greta krosnies ar židinio laikomi degūs daiktai. A. Gudžiauskas pataria degius daiktus laikyti bent pusės metro atstumu nuo šildymo įrenginio, taip bus išvengta ugnies įsiplieskimo nuo įkaitusių šildymo įrenginių paviršių.

„Svarbu, kad degūs daiktai ir medžiagos būtų ne arčiau kaip vieno metro atstumu iki krosnies pakuros. Grindys prieš pakurą turėtų būti apsaugotos nedegiomis medžiagomis, kad iškritusios žarijos ar kibirkštys jų neuždegtų. Tam galima panaudoti skardos lakštą, keramines plyteles ar kitas nedegias medžiagas. Šildymo įrenginiams sausas kuras turėtų būti parenkamas tik toks, kokį nurodo įrenginio gamintojas. Pakuroms negalima naudoti atliekų, gumos, sintetinių medžiagų“, – patarimais dalijosi A. Gudžiauskas.

Kuriant ugnį, reikėtų namuose nenaudoti degių skysčių, nes staigiai pašokusi liepsna gali apdeginti arba net sukelti gaisrą. Prieš pradedant kūrenti, reikėtų išvalyti kaminus, atkreipti dėmesį į degių pastato konstrukcijų atstumą nuo dūmtraukio – jis turėtų būti ne mažesnis nei 25 centimetrai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Antanas

Antanas portretas
Jau prieš metus Vilniaus meras uždraudė naudoti kietąjį kurą. Taigi, moterėlė židinyje degina dujas ar kokį naftos produktą, arba ... šiurkščiai pažeidžia tą Mero įsakymą.

jo

jo portretas
a6 ir galvoju taupyt žiemą - myšiu ne i klozetą bet sau ant kojų:D

Visi,

Visi, portretas
isirenge isgirtuosius "ekologiskus silumos siurblius",turi ir kieto kuro katilus ar zidinius. Ir galite cia gasdinti,kuo tik patinka,bet zmones visada sildysis kuo pigiau,kad ir kokia "ekologija" bedeklaruotu! Net 90uju piliu po hektara savininkai,vaidine milijonierius,degina padangas,siuksles ir baldu lauza! Nes normalus kuras jau prabanga ir jiems.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių