- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo šių metų gegužės 1 d. didės baudos daugiabučių namų administratoriams, bendrijų pirmininkams už kaupiamųjų lėšų naudojimą ne pagal paskirtį, gyvenamojo namo šildymo ir karšto vandens sistemų nepriežiūrą, dokumentų neperdavimą kitam administratoriui, už pareigų neatlikimą arba netinkamą atlikimą.
Seimas, priėmęs Administracinių nusižengimo kodekso pataisas, padidino už tai baudas, kurios kai kurios atvejais gali siekti iki 6 tūkstančių eurų.
Statinio dokumentų, nepanaudotų kaupiamųjų lėšų neperdavimas daugiabučio valdymą perimančiam kitam administratoriui užtrauks baudą nuo 1 tūkst. eurų iki 3 tūkst. eurų. Toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauks baudą nuo 3 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.
Tokios baudos gali grėsti daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkui, butų ir kitų patalpų savininkų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgaliotam asmeniui, bendrojo naudojimo objektų administratoriui.
Kodekso pataisų iniciatorė Seimo narė „valstietė“ Ligita Girskienė sako, kad pagal galiojančią tvarką gyventojai gali pakeisti administravimo paslaugas teikiančią įmonę, tačiau šios įmonės ne visada bendradarbiauja ir gerbia žmonių sprendimus.
„Gyventojai susiduria su sunkumais, kada, įsteigę bendriją, bando iš administratoriaus atsiimti dokumentus, kaupiamąsias lėšas, techninės priežiūros dokumentus. Dažnu atveju administratoriai piktnaudžiauja, negrąžina, o baudos už tokius nusižengimus iki šiol buvo minimalios – keliasdešimt eurų. Priežiūros funkciją vykdančioms savivaldybėms nepakanka pajėgumų – jos teigia neturinčios pakankamai svertų sudrausminti administratorius. Naujai įsteigtos bendrijos valdymo organams tenka teismo keliu susigrąžinti dokumentus, kaupiamąsias lėšas“, – sako L. Girskienė.
Naujai įsteigtos bendrijos valdymo organams tenka teismo keliu susigrąžinti dokumentus, kaupiamąsias lėšas.
Daugiabučių administratoriai, bendrijų pirmininkai taip pat galės sulaukti baudų už namo šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros darbų neorganizavimą ar netinkamą organizavimą.
Kodekse numatytos baudos už tai sieks nuo 150 eurų iki 650 eurų. Toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauks baudą nuo 500 eurų iki 800 eurų.
Pasak L. Girskienės, daugiabučių namų administratoriai, atsakingi už tūkstantį ar daugiau namų, labai aplaidžiai prižiūri šilumos ūkį, todėl gyventojus pasiekia neadekvačios sąskaitos už šildymą.
„Yra netinkamos techninės būklės šilumos punktai – neautomatizuoti, nereaguojantys į lauko temperatūros pokyčius, staiga atšilus orui, paduodamos šilumos kiekis nėra mažinamas,nėra balansinių ventilių, kurie galėtų padėti žmonėms sutaupyti. Todėl už tokius nusižengimus, kai yra nevykdomi Šilumos ūkio įstatymo reikalavimai, administracinė atsakomybė daugiabučių administratoriams taip pat yra didinama“, – sako pataisų iniciatorė.
Seimas padidino baudas ir už kaupiamųjų lėšų namui atnaujinti apsaugos reikalavimų nesilaikymą, kai šios lėšos laikomos ne atskiroje kaupiamųjų lėšų sąskaitoje, į apskaitą įtraukiamos pažeidžiant nustatytą tvarką ar naudojamos ne pagal paskirtį.
Už tai numatyta bauda sieks nuo 300 eurų iki 800 eurų. Toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauks baudą daugiabučio administratoriui ar bendrijos pirmininkui nuo 600 eurų iki 1 tūkst. 500 eurų.
Už pareigų neatlikimą ar netinkamą atlikimą daugiabučių bendrijų pirmininkams, administratoriams baudos sieks nuo 200 eurų iki 400 eurų. Toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauks baudą nuo 400 eurų iki 800 eurų.
Kovo 21 d. Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektui pritarė 104 Seimo nariai, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė penki Seimo nariai. Pakeitimai turėtų įsigalioti šių metų gegužės 1 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną1
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius1
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...