Prie vakar oficialiai atidaryto Kazokiškių sąvartyno aplinkinių gyvenviečių žmonės laidojo Lietuvos demokratiją.
Kol Aplinkos ministerijos sekretorius Inesis Kiškis ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Gintaras Čukauskas kirpo raudoną juostą, už iškilmingai atidaromo Kazokiškių sąvartyno tvoros susirinkę Alesninkų ir Kazokiškių bendruomenių atstovai skandavo „gėda“ ir degino žvakes šalia simbolinio karsto.
„Žinoma, nemaloni situacija, bet yra, kaip yra, reikia ieškoti kompromiso. Tačiau bendruomenės nesileidžia į kalbas ir visus mūsų siūlymus atmeta“, – teigė I.Kiškis.
Siūlo kompensacijas
G.Čukauskas tvirtino, kad VAATC Alesninkų ir Kazokiškių gyventojams pasiūlė pasirašyti susitarimą, kuriame sąvartyną administruojanti bendrovė numato bendruomenėms kasmet skirti 400 tūkst. litų ir gerinti žmonių gyvenimo sąlygas.
„Iki 2026 m. skirtume jiems 8 mln. litų gyvenamosios aplinkos būklei stebėti, infrastruktūrai gerinti, nemokami šiukšles išvežti. Už tuos pinigus galėtume sudėti naujus langus, pastatyti gyventojams naujas tvoras, nutiesti šaligatvius. Bet jie nepasirašė susitarimo. Tai ką, man širdį išsiplėšti?“ – kalbėjo G.Čukauskas.
Jis teigė, kad VAATC išsiųs visiems gyventojams registruotus laiškus su konkrečiais pasiūlymais ir lauks atsakymų.
Gyventojai jaučiasi pažeminti
Už tvoros pasilikę bendruomenių nariai piktinosi valdininkų parengtu susitarimu.
„Čia ne susitarimas, o kažkokia „pisulka“. Be pavardžių, be parašų, be antspaudų, be jokių dokumentų, patvirtinančių, kad tie pinigai tikrai yra. Jie iš mūsų tyčiojasi. Įteikti tokį susitarimą čia šaltyje stovintiems žmonėms... Visais būdais kailį mėgina švarintis“, – piktinosi Kazokiškių bendruomenės narė Ina Stačiokienė.
28 mln. litų kainavęs naujasis sąvartynas pakeis daugiau kaip 120 šiuo metu Vilniaus apskrityje veikiančių šiukšlynų. Apie 600 Kazokiškių ir Alesninkų gyventojų baiminasi, kad šalia sąvartyno dėl smarvės bus neįmanoma gyventi. Be to, visos šiukšliavežės į sąvartyną važiuoja per Alesninkus, nes kitas kelias, pritrūkus lėšų, nenutiestas, nors žadėtas ne vienus metus. Kai Kazokiškių sąvartynas veiks visu pajėgumu, sunkiasvorės mašinos siauru keliu per gyvenvietę važiuos kas dvi minutes.
Kovos iki galo
„Matau, girdžiu gyventojų protestus prieš sąvartyną, tačiau tai beprasmiška. Sąvartynas yra ir bus“, – teigė VAATC direktorius.
Tačiau bendruomenių atstovai dar gyvena viltimi, kad jų interesus apgins tarptautinės institucijos. „Toks precedentas yra. Graikijoje buvo susiklosčiusi analogiška situacija, ir valstybė privalėjo uždaryti jau veikiantį sąvartyną. O jei mums nepavyks, tada valdžia privalės išpirkti žemes ir iškelti gyventojus. Valstybė neturi teisės bloginti mūsų gyvenimo sąlygų“, – kalbėjo bendruomenių nariai.
Naujausi komentarai