- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Mokesčių reformos darbo grupės rekomendacijas perima Finansų ministerija, kuri atliks skaičiavimus, kokią įtaką biudžetui turėtų konkretūs siūlymai dėl mokesčių mažinimo ar didinimo, sako premjeras Algirdas Butkevičius.
To pageidauja valdančiąją daugumą sudarančios frakcijos, pirmadienį pirmą kartą apsvarsčiusios Mokesčių reformos darbo grupės siūlymus.
Premjeras žada, kad dalis pataisų bus priimta iki liepos, kaip ir žadėta, kad jos įsigaliotų nuo kitų metų.
„Finansų ministerijos uždavinys bus pateikti įstatymų dėl mokesčių pakeitimų pataisas, kurios įsigaliotų nuo 2014 metų“, - pirmadienį po valdančiųjų pasitarimo dėl mokesčių reformos žurnalistams sakė A.Butkevičius.
Tuo tarpu Biudžeto ir finansų komiteto vadovas socialdemokratas Bronius Bradauskas BNS suabejojo, ar iki liepos bus suspėta: „Gal ir nespėsime. Žiūrint koks bus politinis sutarimas, nes kol kas dar neikas nesikristalizuoja. Dar daug darbo laukia, susitarimo koalicijoje“.
Premjeras pabrėžė, kad mokesčių reformos darbo grupės siūlymai nėra galutiniai, nes ji turėjo įgaliojimus padaryti tik analitinį darbą.
„Iš pradžių gal buvo galima taip suprasti, kad lyg tai be analitinio, be skaičiavimų buvo pateiki pasiūlymai, bet to tikrai nebuvo“, - sakė premjeras.
Pasak jo, darbo grupės analitinis darbas dabar perduodamas „į politinį lygį“ - Finansų ministerijai.
„Mokesčių sistema yra toks dalykas, kad politikai norėtų matyti daug lengvatų, bet nenorėtų kalbėti apie naujus mokesčius, kurie galėtų kompensuoti tą pajamų praradimą dėl lengvatų. Manau, analitinis darbas, kurį atliko darbo grupė, jis bus perduotas į politinį lygį - Finansų minsiterijai ir ji atliks modeliavimą, pavyzdžiui, jeigu vienu variantu būtų taikomos kai kurios PVM lengvatos, kaip jos įtakotų fiskaliniu požiūriu biudžeto pajamų surinkimą, kaip stimuliuotų ekonominius procesu tiek trumpalaikiame, tiek ilgalaikiame procese. Jeigu matytų, kad yra praradimas pajamų, turėtų numatyti , kuo tas prarastas pajamas būtų galima kompensuoti“, - teigė A.Butkevičius.
Premjeras taip pat sakė, kad tarp valdančiųjų nesutarimų dėl mokesčių reformos nebuvę, tačiau Darbo partijos (leiboristų) pirmininko pavaduotojas Viktoras Uspaskichas, anksčiau išėjęs iš pasitarimo, paklaustas, ar yra bendras valdančiųjų pritarimas siūlymams, teigė, kad teikiamai reformai nebūsią pritarta.
Audito komiteto pirmininkė „tvarkietė“ Jolita Vaickienė BNS pasigedo skaičių dėl naujos reformos poveikio: „Trūko esmės - modeliavimo ir skaičių. Jeigu imtume tą ar aną lengvatą, kaip būtų biudžete... Kai nėra skaičių, galima kalbėti emocijomis. Taip ir buvo“.
„Darbietė“ Virginija Baltraitienė BNS teigė, kad būsima mokesčių reforma Seimo nariams buvo pristatyta chaotiškai: „Gal čia buvo tik toks apsišaudymas. Pinigine išraiška neaišku, kaip bus. Nemačius išdėstymų ant popieriaus, dabar siūlymai primena kratinį, o ne diskusijoms parengtus siūlymus. Nėra diskusijoms pamatų. Sunku suvokti, kaip jie taps pataisomis“.
Parlamentarė priekaištavo, kad darbo grupės siūlymai nebuvo rengimai pagal Vyriausybė programą. Pasak jos, siūlymų pagrindinis tikslas - sumažinti darbo pajamų apmokestinimą, bet darbo pajamos ir kitos pajamos ne sumuojamos, o atskiriamos: „Juk žmonės gyvena ne tik iš algos, bet ir iš kitų pajamų“.
V.Baltraitienės netenkina, kad nelinkstama nustatyti daugiau mažesnių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifų, o siūlomas lengvatinis mokestis tik viešbučiams. „Mes siūlome nustatyti lengvatinius tarifus daržovėms, pagrindinei žemės ūkio produkcijai, šviežiai mėsai“, - sakė parlamentarė.
„Tvarkiečiai“, pasak J.Vaickienės, pasisako už mažesnius PVM tarifus šviežiai mėsai ir patiems būtiniausiems produktams.
V.Baltraitienė siūlo svarstyti PVM lengvatos naikinimą šildymui: „Kas naudojasi centriniu šildymu, gauna lengvatą, o kas šildosi kitomis kuro rūšimis - ne. Taip sudaromos ne vienodos sąlygos žmonėms gauti ir pasinaudoti lengvatomis“.
B.Bradauskas siūlymą naikinti PVM lengvatą šildymui pavadinimo „anektodu“. Jis taip pat nesutinka, kad būtų nustatytos „Sodros“ įmokų „lubos“: „0,5 mlrd. litų pajamų garantuota netektis. Net ir kalbėti apie tai negalima, žinant “Sodros„ finansinę padėtį“.
Tačiau svarbiausio parlamentinio komiteto vadovas sutinka, kad indėlių palūkanų apmokestinimas galimas: „Nepaliestų mažiausias pajamas gaunančių gyventojų, bet verslui tai būtų nenaudinga“.
Seimo narė taip pat piktinosi, kad nesvarstoma visuotinio turto apmokestinimo galimybė. „Visuotinis nekilnojamojo turto mokestis turėtų būti. Bet premjeras sako, kad tai neįmanoma - esą labai daug turto neregistruota“.
Premjero patarėjas finansų klausimais ir Mokesčių reformos darbo grupės vadovas Stasys Jakeliūnas BNS yra sakęs, kad darbo grupė siūlo didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį, taip pat bazinę pensiją perkelti į valstybės biudžetą, o privalomojo sveikatos draudimo įmoką prijungti prie gyventojų pajamų mokesčio.
Dėl šių pasiūlymų negautas biudžeto pajamas ketinama kompensuoti apmokestinant palūkanas už indėlius bei 10 tūkst. litų viršijančias paskolas, taip pat vertybinių popierių pardavimo pajamas. Tarp svarstomų galimybių yra automobilių apmokestinimas, nekilnojamojo turto mokesčio išplėtimas, neatmetama, kad gali būti didinami akcizai alui, vynui ir sidrui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LEA – apie prieššventinės savaitės vidutinę elektros kainą biržoje
Prieššventinės savaitės vidutinė elektros kaina biržoje sudarė 0,056 Eur/kWh ir buvo viena mažiausių 2024-aisiais, o per savaitę šalyje pagaminta net 88 proc. visos suvartotos elektros energijos. Kaip praneša Lietuvos energe...
-
Interneto parduotuvių atstovai: „Juodojo penktadienio“ savaitė ateityje aplenks kalėdinę
Prekybininkai pastebi, kad „Juodojo penktadienio“ išpardavimų savaitė ne vienerius metus iš eilės tampa bene didžiausiu apsipirkimo įvykiu Baltijos šalyse ir reikšmingai konkuruoja su kalėdinio laikotarpio pardavim...
-
LEA: degalai šiuo metu pigesni nei pernai
Šiemet švenčių dienomis degalai Lietuvos degalinėse 3–4 proc., arba 4–5 centais už litrą pigesni nei pernai tuo pačiu metu, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Ekonomistai įvertino, kas 2025 m. brangs labiausiai
Statistikams gruodį fiksuojant 1,8 proc. išankstinę metinę bei 0,1 proc. mėnesio infliaciją, BNS kalbinti ekonomistai prognozuoja, jog vartotojų kainų indeksas kitais metais toliau augs. ...
-
Panevėžio savivaldybė: pabėgėliai iš Ukrainos ir kitąmet galės naudotis lengvatomis1
Penktadienį posėdžiavusi Panevėžio miesto savivaldybės taryba nusprendė pratęsti nuo 2022 m. pavasario Ukrainos karo pabėgėliams taikomas viešojo transporto lengvatas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Žemaitaitis kelia įtampą koalicijoje visai kitu tikslu45
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų vedamos Vyriausybės programos vykdymas reikalaus ambicingų ir skausmingų planų, kaip surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą. Politikė jau dabar įžv...
-
Uostamiesčio skolų kreivė: kaip klaipėdiečiai tvarko savo finansus?
Baigiantis kalendoriniams metams, paprastai siekiama nepalikti skolų naujiesiems. Tačiau tarp klaipėdiečių yra tokių, kurie šių nuostatų nepaiso. Vis dėlto antstoliai, vertinantys uostamiesčio skolininkų situaciją, konstatuoja, kad Klaipėdo...
-
Mažmeninė prekyba šiemet augo, o restoranų apyvarta smuko1
Mažmeninė prekyba per 11 šių metų mėnesių, palyginti su tuo pat laiku 2023 metais, augo 4,3 proc. ir siekė 17,6 mlrd. eurų. ...
-
Skelbia, kaip kitąmet bus vertinamos užsiimančių individualia veikla pajamos4
„Sodros“ pensijos taško vertė kitąmet sudarys 7,16 euro, o kad jį įgytų individualia veikla pagal pažymą užsiimantis asmuo 2025-aisiais turės uždirbti ne mažiau kaip 40 169 eurų pajamų, penktadienį rašo „Verslo ži...
-
Vaičiūnas įvertino pažeisto elektros kabelio grėsmes: reikia griežtesnių priemonių3
Per Kalėdas įvykęs povandeninio kabelio tarp Suomijos ir Estijos gedimas skatina persvarstyti papildomus elektros gamybos pajėgumus, sako energetikos ministras. ...