Nuo rugpjūčio 1 d. padidinus valstybinę socialinio draudimo bazinę pensiją 44 litais, nuo 316 iki 360 litų, o einamąsias draudžiamąsias pajamas - 74 litais, nuo 1414 iki 1488 litų, padidėjo valstybinio socialinio draudimo pensijos: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), išankstinės senatvės, ištarnauto laiko, maitintojo netekimo ir našlaičių, išskyrus našlių pensijas. Pensininkai domisi, kodėl pensijos padidėjo nevienodai?
Lemia keli rodikliai
"Sodros" Kauno skyriaus Centro pensijų skyriaus vedėjo pavaduotoja Saulutė Markevičienė patikino, kad pensijos negali didėti vienodai, nes jų dydį lemia kiekvieno asmens įgytas stažas ir uždarbis.
Pavaduotoja paaiškino, kad senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) ir išankstinės senatvės pensijos susideda iš trijų dalių: pagrindinės pensijos dalies, papildomos pensijos dalies ir priedo už stažo metus.
Pagrindinė pensijos dalis dėl padidintos bazinės pensijos, jei asmuo turi būtinąjį 30 metų darbo stažą, visiems pakilo vienodai. Ji lygi 110 proc. socialinio draudimo bazinės pensijos. Taigi visiems pensininkams, kurių darbo stažas 30 metų, nuo rugpjūčio 1 d. pagrindinė pensijos dalis padidėjo vienodai, 48,4 lito, ir yra 396 litai (360 + 36).
Neturintiems būtinojo pensijų socialinio draudimo stažo pagrindinė pensijos dalis apskaičiuojama proporcingai jų turimam socialinio pensijų draudimo stažui: 396 litus dauginant iš turimo stažo ir dalijant iš būtinojo socialinio pensijų draudimo stažo, pavyzdžiui, asmens, kurio darbo stažas 27 metai, pagrindinė pensijos dalis bus 356,4 lito (396 x 27 : 30).
Papildoma dalis
Kiekvienam išmokos gavėjui papildoma pensijos dalis didėja skirtingai, nors į pensijos skaičiavimo formulę įrašomas visiems vienodas padidėjusių draudžiamųjų pajamų dydis. Taip atsitinka todėl, kad pensijos dydį lemia kiekvieno žmogaus darbo stažas ir iki skiriant pensiją gautas uždarbis.
Papildoma pensijos dalis skaičiuojama taip: iš viso gaunamo pensijos dydžio reikia atimti pagrindinės pensijos dalies ir priedo už stažo metus dydį. Likusią papildomą pensijos dalį padaliję iš buvusių draudžiamųjų pajamų - 1414 litų ir padauginę iš dabartinių draudžiamųjų pajamų - 1488 litų, gausime naują papildomos pensijos dalies dydį.
Pavyzdžiui, žmogus gauna 843 litų pensiją, skirtą tuomet, kai yra 40 metų darbo stažas (stažas 10 metų didesnis už būtinąjį). Iš viso pensijos dydžio atėmę buvusį pagrindinės pensijos dalies dydį - 347,6 lito ir priedo už stažo metus dydį - 94,8 (9,48 x 10), gausime buvusį papildomos pensijos dalies dydį - 400,6 lito. Naujas papildomos pensijos dalies dydis bus 421,56 lito (400,60 : 1414 x 1488). Papildoma pensijos dalis padidės 20,96 lito (421,56 - 400,6).
Priedas už stažą
Padidėjus bazinei pensijai didėja ir už stažo metus mokamas priedas. Nuo praėjusių metų liepos mėnesio priedas skiriamas tiems pensininkams, kurių darbo stažas didesnis nei 30 metų. Už kiekvienus pilnus stažo metus, viršijančius būtinąjį socialinio draudimo stažą, skiriama 3 proc. bazinės pensijos dydžio priemoka. Priemoka už kiekvienus pilnus darbo metus padidėjo 9,48-10,8 lito (360 Lt x 3 proc.). Tarkim, asmeniui pensija paskirta esant 40 metų darbo stažui. Priedas už 10 darbo stažo metų sudarys 108 litų (10 x 10,8).
Sudėję visas pensijos dalis - pagrindinę, papildomą ir priedą už stažo metus, - gausime naują senatvės pensijos dydį, perskaičiuotą pagal padidintą bazinės pensijos ir einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydį. Šiuo atveju naujoji pensija bus 925,56 lito (396 + 421,56 + 108). Pensija padidės 82,56 lito.
"Tačiau tai nereiškia, kad visos išmokos padidės vienodai, - dar kartą pabrėžė Centro pensijų skyriaus vedėjo pavaduotoja S.Markevičienė. - Nemažai pensininkų, rugpjūtį gavusių didesnę pensiją, kreipiasi į skyrių teigdami, kad jų pensija apskaičiuota neteisingai. Jie teigia, kad spaudoje buvo skelbta, jog vidutinė "Sodros" senatvės pensija, kai yra būtinasis stažas, padidės maždaug 75 litais."
Iš tiesų, pasak S.Markevičienės, vidutinė senatvės pensija padidėjo 75 litais, tačiau tai yra bendras šalies rodiklis. Kiekvienam išmokos gavėjui, kaip aiškinome, priklauso nuo individualių rodiklių.
Naujausi komentarai