- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paskutiniai gręžimai iki kol daugiabutyje neįsikėlė naujakuriai. Kiekviena detalė svarbi, mat tik kelios savaitės, kai įsigaliojo nauja tvarka – nuo gegužės 1-osios pažymą, kad statinys atitinka projektą, išduoda nebe valdininkai, o privačios bendrovės.
„Iniciatyvos perdavimas į kitas rankas yra sveikintinas, jei tai bus tinkamai sukontroliuota ir sukoordinuota“, – pastebi įmonės „Bonava“ vadovas Remigijus Pleteras.
Anksčiau namą, daugiabutį ar bet kokį kitą statinį pastatęs statytojas susirinkdavo dokumentus ir kreipdavosi dėl pažymos į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją. Tokia procedūra dažną vargindavo, nes popierėlio, įrodančio, kad namas atitinka brėžinį, tekdavo laukti kelis mėnesius.
Visas LNK reportažas vaizdo įraše:
„Visus kartus be išimties būdavo atliekama itin lėtai ir vangiai. Dažnai tekdavo prašyti ir belstis į Statybos inspekcijos duris, kad paspartintų procesą. Nuo to kentėdavo tiek namo pridavimas, tiek būsimi gyventojai“, – sako R.Pleteras.
Statybos užbaigimą įrodančias deklaracijas ir pažymas perleisti privatininkams buvo Aplinkos ministerijos mintis. Ši siekia numesti dalį naštos nuo Statybos inspekcijos, kad valdininkai galėtų susikoncentruoti į sudėtingiausius ir sunkiausius statinius, pvz., poliklinikų ar darželių statybų užbaigimą.
„Jeigu Statybos inspekcijoje buvo vos keturiolika valstybės tarnautojų per visą Lietuvą ir jie atlikdavo šią funkcija, dabar yra iki 45 įmonių ir atestuotų specialistų, kurie šia veikla užsiima“, – akcentuoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Nauja tvarka nebūtų sukėlusi šaršalo, iki kol žmonės nepradėjo domėtis kainomis. Pasirodo, gauti tą pačią pažymą ne iš Statybos inspekcijos, o privačios bendrovės – septyniolika kartų brangiau.
„Kaina, kai atlikdavo Statybos inspekcija, būdavo 35 eurai, šiuo metu, kadangi nesukurta konkurencinga aplinka, kaina šoktelėjo nuo 600 iki 1,5 tūkst. eurų“, – stebisi UAB „Milstata“ vadovas Darius Skaisgirys.
Dėl tokio kainų šuolio žmonės reikalauja atšaukti naujoves. Internete paskelbta peticija, renkami parašai Aplinkos ministerijai.
„Peticija galioja septynias dienas. Didžioji dalis parašų buvo surinkta per pirmas tris. Vėliau parašų aktyvumas sumažėjo ir per septynias dienas surinkta beveik 6 tūkst.“, – sako peticijos autorė Laura Masalskienė.
Pati opozicija Seime sutrikusi, už kokį projektą balsavo. Nesitikėjo, kad, pažymas perleidus privatininkams, kainos taps neadekvačios.
„Pažyma išrašoma atsisėdus prie kompiuterio ekrano, užtrunka apie 2–3 val. Už ką mokėti 500 ar 700, tikrai nesuprantu“, – stebisi Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Jonauskas.
Kai kas Aplinkos ministerijos siūlymams nepritarė iškart.
„Rinka sureguliuos taip, bet kada ir kiek tai kainuos žmonėms. Visus tokius klausimus, manyčiau, turėtume priimti gerai apgalvoję“, – pastebi Aplinkos apsaugos komiteto narys Aidas Gedvilas.
Ministras sako, kad valstybinė kaina – 35 eurai už pažymą buvo nepagrįstai maža. Privatininkų – gerokai per didelė.
Nauja paslauga. Kažkas bando laimę paprašyti daugiau. Neturėtų kaina viršyti 200–250 eurų.
„Nauja paslauga. Kažkas bando laimę paprašyti daugiau. Neturėtų kaina viršyti 200–250 eurų“, – mano S.Gentvilas.
Statybininkų asociacija sako, kad statybos ekspertų paslaugos negali kainuoti pigiai. Tai profesionaliausi žmonės statybos sektoriuje.
„Visuomenė padarys didelę klaidą, jeigu šią paslaugą nuvertinsime“, – teigia Statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas.
Anot D.Gedvilo, klausimas ne apie kainą, o ar sąžiningai atliekama statybos ekspertizė. Nors privatininkai neprivalo vykti į vietą ir vertinti statinio kokybės, asociacijos vadovas siūlo elgtis kitaip.
„Ekspertas turėtų važiuoti į vietą, pažiūrėti, ar tikrai atitinka statinio konstrukcijos ir visi statybos įrengti elementai“, – mano D.Gedvilas.
Ministras jau susitiko su statybos ekspertais ir bandė paaiškinti, kad procedūra nesudėtinga ir pažymos neturi kainuoti tiek daug.
„Aiškus išaiškinimas statybos ekspertams leis sumažinti kainą“,– mano aplinkos ministras.
Reguliuoti kainos nesiruošiama, bet jei ir toliau ji bus tokia didelė, Seimo nariai neatmeta sugrąžinti seną tvarką.
„Turėtų sustabdyti ministerija šio įstatymo galiojimą“, – sako A.Gedvilas.
„Neatmesčiau varianto, kad Seimas grįžtu prie ankstesnės tvarkos, kai Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija vėl imsis tos funkcijos“, – teigia L.Jonauskas.
Peticijos autoriai pastebi ir daugiau spragų, esą privačios bendrovės dabar išduoda pažymas kur kas lėčiau nei Statybos inspekcija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Per kaitrą lietuviai sulėkė pirkti ventiliatorių: pardavimai augo dešimt kartų
Birželio kaitra Lietuvoje išaugino kondicionierių ir ventiliatorių paklausą – prekybininkai skaičiuoja dešimtimis kartų augusius pardavimus, nepaisant kai kurių prekių brangimo. Jų teigimu, karštajam sezonui ruošiamas...
-
JAV ir Lietuva bendradarbiaus maisto saugos, ekologinio ūkininkavimo srityje1
Lietuva ir JAV sutarė glaudžiau bendradarbiauti maisto saugos, ekologinio ūkininkavimo srityje. ...
-
Prezidentas pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje3
Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje. ...
-
Pirkėjams – smagios naujienos: turguje atpigo bulvės, agurkai, trešnės40
Brangsta ir brangs. Tokius žodžius dabar girdime, kai kalba pakrypsta apie prekių ir paslaugų kainas. Vis dėlto pasitaiko ir malonių išimčių – kai kas atpinga. ...
-
Birželį Baltijos valstybėse brango dyzelinas: sparčiausias kainos kilimas – Lietuvoje6
Benzino kainų dinamika Baltijos valstybėse birželį buvo skirtinga, tuo tarpu dyzelinas brango, o sparčiausiai – Lietuvoje, rodo agentūros BNS kaupiami duomenys. ...
-
Subsidijos už elektrą ir dujas kitąmet: ar jos bus – neaišku4
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog dar anksti kalbėti, ar Vyriausybės kompensacijos už elektrą ir gamtines dujas gyventojams bus mokamos ir kitais metais. ...
-
M. Skuodis atsakė į Vokietijos kanclerio raginimus: Lietuva daro tai, ką privalo
Vokietijai kalbant apie specialias taisykles Rusijos tranzitui į Kaliningradą, Lietuvos susisiekimo ministras sako nematantis pokyčių pačios Rusijos elgesyje. ...
-
Apklausa: ribota būsto pasiūla gali neleisti slopti lūkesčiams dėl kainų3
Per artimiausius metus naujų butų didžiausiuose miestuose bus pasiūlyta mažiau nei per praėjusius 12 mėnesių, tad pasiūlos trikdžiai ir išaugusios statybos sąnaudos gali neleisti slopti lūkesčiams dėl būsto kainų – jie tebėra isto...
-
Lietuvos oro uostai iššūkių dėl atšaukiamų skrydžių nepatiria
Kai kuriems Europos oro uostams patiriant iššūkių dėl aktyvaus keleivių srautų augimo bei atšaukiamų skrydžių, Lietuvos oro uostai teigia, kad situacija šalyje yra nepakitusi, atšaukiamų skrydžių skaičius nedideli...
-
Europos Komisija „Rail Baltica“ skyrė dar 360 mln. eurų
Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ plėtrai Baltijos šalyse Europos Komisija skyrė dar apie 360 mln. eurų, penktadienį pranešė Komisija. Lėšos skirtos iš 2021–2027 metų Europos infrastruktūros ...