Kodėl Lietuvos pieno sektoriui turėtų rūpėti gaisrai Australijoje?

Gaisrai Australijoje ir auganti geopolitinė įtampa Persijos įlankoje – šie įvykiai tiesiogiai veikia pasaulinę pieno pramonę, kurios dalimi yra ir Lietuva, eksportuojanti didesniąją dalį mūsų šalyje pagamintos pieno produkcijos.

Lietuva pieno produktus eksportuoja į 65 valstybes. Didžiausią eksporto dalį sudaro produktų pardavimas Europos Sąjungoje (ES). Užsienyje daugiausia parduodama lietuviškų sūrių, išrūginių baltymų, grietinėlės ir pieno miltų.

Lietuvos užsienio prekybą labiausiai veikia situacija Europos maisto prekių biržose. Tuo tarpu ES yra didžiausia pieno gaminių eksportuotoja, todėl svarbūs ekonominiai pokyčiai pasaulio regionuose turi tiesioginės įtakos Bendrijos pienininkams.  

Gaisrų Australijoje poveikis

Gaisrų sezonas Australijoje įprastas reiškinys – miškai šiame krašte gali degti ištisą pusmetį, pradedant gruodžiu ir baigiantis liepai.

Įprasta ir tai, kad išdegę laukinės gamtos plotai gana greitai atgyja: krūmynai ir medžiai netrunka ataugti, atsistato ir laukinių gyvūnų populiacijos.

Tačiau pastarasis gaisrų sezonas Australijai yra itin sudėtingas. Sunkiai valdomi siautėjantys gaisrai kirto ne tik laukinei gamtai, bet ir mėsinių galvijų augintojams ir pieno ūkiams.

Gaisrų nuniokotuose regionuose reikšmingai sumažėjo pašarų atsargos. Susisiekimą keliais gabenant krovinius ir produkciją apsunkina išvirtę medžiai, gyventojai patiria elektros energijos ir geriamojo vandens tiekimo trikdžių.

Pieno gamyba mažėjo

Gaisrų teritorijos apėmė svarbius Australijos pienininkystės regionus, kuriuose sutelkta maždaug trečdalis visos pieno pramonės šalyje.

Per pastaruosius kelerius metus dėl nepalankių gamtinių sąlygų Australijoje pieno gamyba ūkiuose nuosekliai mažėjo, o paskutinis gaisrų sezonas australams ūkininkams sudavė papildomą didelį smūgį.

Vien per praėjusius metus, palyginti su 2018 metais, pieno gamyba ūkiuose susitraukė daugiau kaip 7 proc., taip pat smuko visų pagrindinių pieno produktų gamyba. Australijos pieno pramonė yra viena didžiausių produkcijos eksportuotojų pasaulyje, todėl pastarojo meto situacija jau paveikė ir pieno gaminių kainas globaliu mastu.

Indeksas išaugo

Šių metų GDT (Global Dairy Trade) pieno produktų prekybos aukcione, kuris įvyko sausio 7 d., pieno produktų indeksas išaugo 2,8 proc. Pažymėtina, kad per prekybos sesiją išaugo visų pieno gaminių kainos. Rimtesnių pasekmių pasaulio ekonomikai gali turėti ir įtampos didėjimas Persijos įlankoje. Aštrėjantys JAV ir Irano santykiai neabejotinai turės poveikio naftos kainoms.

Išlaidos degalams visame pieno pramonės sektoriuje sudaro reikšmingą sąnaudų dalį, pradedant pieno gamyba ūkiuose, žaliavos transportavimu į perdirbimo gamyklas ir produkcijos paskirstymu iki galutinio vartotojo. Naftos ir pieno produktų kainos eina koja kojon. Remiantis istorinėmis pieno gaminių ir žalios naftos kainomis koreliacija tarp šių abiejų kainų siekia daugiau kaip 80 proc.

Dvi priežastys

Priežastis yra dvejopa. Pirma, naftos kainos glaudžiai susijusios su pašarų gamyba, o kuo didesnė pašarų savikaina, tuo didesnė pieno gamybos kaina, taigi ir pieno produktų kainos. Antra, daugelis didžiausių pieno produktų importuojančių šalių yra ekonomikos, priklausančios nuo pajamų iš naftos, tokios kaip Saudo Arabija, Alžyras, Omanas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Iranas.

Daugelyje šių šalių daugiau nei pusę pajamų gaunama iš naftos eksporto. Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos (MENA) regionas yra didžiausiame pasaulyje naftos eksporto ir pieno produktų importuotojas. Pieno gaminių eksportas į regioną smarkiai išaugo 2007-2014 metų laikotarpiu, esant aukštoms naftos kainoms. Tačiau kritus naftos kainoms, susitraukė ir pieno gaminių importas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

V

V portretas
Toki dalykai tai Lietuvos nebaudziamus zulikus pirniausiai pasiekia kad reikia viska brangint.

K.

K. portretas
Supratau. Visas rašinys skirtas tam, kad pateisintų pieno produktų kainų kilimą nutylint apie perdirbėjų pelnus ir jų didėjimą.

Anonimas

Anonimas portretas
Kas čia neaišku. Tas lietuviškas pienas nafik niekam nereikalingas ir nori sužlugdyti patys vakarai. Tuoj ikis olandisko vokiško austrisko. Kaimiečiai ir taip be darbo liko.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Paskutinis pasirodymas
    Paskutinis pasirodymas

    Šiandien sukanka lygiai 50 metų, kai scenoje paskutinį sykį pasirodė vienas įtakingiausių XX a. muzikantų ir dainų kūrėjų Johnas Lennonas. Tą pačią dieną Jungtinėse Valstijose, Naujajame Džersyje, mirė Juozas Ambrazevičius-Brazaitis &...

  • „Pilkojoje zonoje“ tvyranti sumaištis kelia grėsmę
    „Pilkojoje zonoje“ tvyranti sumaištis kelia grėsmę

    Kol Europa snaudžia, Rusija kariauja. Ne tik Ukrainoje, bet ir patogiose šalyse į vakarus nuo jos. Šios „pilkosios zonos“ atakos nukreiptos prieš infrastruktūrą ir kompiuterių duomenų bazes, karinius objektus ir komercine...

  • Išaugti baimę
    Išaugti baimę

    Pirmadienio rytą Vilniuje sudužęs DHL krovininis lėktuvas tapo dar vienu nerimo signalu Europai, kuri ir taip gyvena nuolatinės įtampos sąlygomis. Prisiminus vasaros incidentus Leipcigo DHL logistikos centre, įvykis įgavo ypatingą atspalvį. ...

    2
  • Partinės zoologijos mutacijos
    Partinės zoologijos mutacijos

    Nors apklausos byloja, kad žmonės nenori naujų ministerijų, tačiau sotaus gyvenimo pilotams į tai nusispjauti. Anie valdantieji kalbėjo apie vieną ministerinę mutaciją, o šitie jau prabilo apie dvi. Steigs ne tik Regionų, bet dar ir Infrastru...

    3
  • Švęsti negalima laukti
    Švęsti negalima laukti

    Kaunas šiandien pirmasis šalyje įžiebia Kalėdų eglutę, jaukiai išpuoštą meduoliais. Pavymui – Radviliškis, Akmenė, Švenčionys ir t. t. Prasideda kalėdinis maratonas, ir maratonas čia – tinkamas ...

    2
  • Kur pakasė kamuolį?
    Kur pakasė kamuolį?

    Tai panašu į mamos elgesį su vaiku, kuriam labai prastai sekasi. Štai grįžta jis nusiminęs. „Kas yra, vaikeli?“ – „Pašalino iš mokyklos futbolo komandos.“ – „Nieko, vaikeli, tik nenusim...

    2
  • Putinai šnara: cvirk, cvirk
    Putinai šnara: cvirk, cvirk

    Levas Davidovičius Bronšteinas (1879–1940), žymiausias Trockių giminės atstovas, gimė 1879 m. lapkričio 7 d. (veikiausiai pagal Grigaliaus kalendorių) semito ūkininko Davido Leontjevičiaus (1847–1922) ir jo žmonos Anos Lvovnos (185...

    3
  • Kas mūsų laukia 2025-aisiais?
    Kas mūsų laukia 2025-aisiais?

    Lapkričio mėnesiui besiritant į antrąją pusę, vis dažniau pagalvojame apie šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Taigi suvokiame, kad neišvengiamai netrukus žengsime į 2025 m. Kas mūsų laukia kitais metais ekonomine prasme? Pažvelkime į ...

    1
  • Kriminalizuos laisvą žodį?
    Kriminalizuos laisvą žodį?

    Lietuvoje policija pradėjo patikrinimą dėl europarlamentaro D. Žalimo pasisakymų feisbuke apie naujai sudarytą valdančiąją koaliciją Seime. ...

    7
  • Ritualiniai protestai
    Ritualiniai protestai

    Sekmadienį Berlyne „gerieji rusai“ surengė keistą akciją. Forma ji priminė ritualinę ceremoniją: be būgnų, bet su užkalbėjimais, kuriuos daugsyk kartojant, matyt, galima išvaryti iš Kremliaus blogąsias dvasias. Laimei, min...

    2
Daugiau straipsnių