Kas yra taupymas? Pereiti į pagrindinį turinį

Kas yra taupymas?

2006-10-17 09:00 kauno.diena.lt inf.

Kas yra taupymas?

„Jeigu norite būti turtingas, išmokite ne tik uždirbti, bet ir taupyti“

(B. Franklinas)

Yra įvairių taupymo apibrėžimų, bet norisi pateikti tokį, kuris būtų arčiausiai mūsų. Taigi, kaip matome pagal iliustraciją, taupymas yra tam tikra mūsų santaupų dalis, kuri skirta atidėti mūsų išlaidas (vartojamasis taupymas) arba kaupti mūsų pajamas ateičiai (pasyvusis taupymas).

Pagal praktiką tai būna arba labai artima ateitis – gyvenimiškų poreikių patenkinimas (dažniausiai vartojamasis taupymas), arba atidėjimas „juodai dienai“ (dažniausiai pasyvus taupymas).

Tai kas gi slypi po tuo vartojamuoju taupymu? Ogi tai, kad norime mes tai pripažinti ar nenorime, gyvenimo kokybė gerėja ir tuo pačiu kyla mūsų norai, t.y. mes taupome geresniam būstui, geresnei mašinai, savo išsvajotam hobiui, galų gale turiningesniam laisvalaikiui.

Tai yra mes atidedame dalį savo santaupų būsimoms išlaidoms. Kitą dalį santaupų mes linkę skirti pasyviam taupymui – tai gryni pinigai namie (kitaip vadinami taupymu „kojinėje“), einamoji sąskaita banke, taupomasis indėlis. Pirmaisiais dviem atvejais pasyvusis taupymas padeda tik kaupti mūsų pajamas, bet nepadidina jų (netgi iš dalies sumažina, nes pinigai per ilgą laikotarpį nuvertėja – infliacijos poveikis).

Taupymas bankuose indėlių pavidalu leidžia kaupti pajamas ateičiai su tam tikru minimaliu jo prieaugiu (tačiau neretai tą prieaugį „suvalgo“ ta pati infliacija, tad realiai lieka tik ta pati turėta pajamų dalis).

Taupymo privalumas yra tas, kad jis yra likvidus turtas (likvidus – tai greitai paverčiamas pinigais), nes čia taupoma pačių pinigų pavidalu (litais, eurais, doleriais). Tad iškilus bet kokiam poreikiui ar nelaimei Jūs galite greitai jais pasinaudoti.

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad mūsų pasąmonėje visgi dominuoja toks požiūris į taupymą: „pinigai yra saugūs ir stabilūs“. Tačiau, įsigilinus į praktinius aspektus matyti, kad jie ilgainiui vis teik praranda savo perkamąją galią (infliacija, kuro brangimas ir kt.) ir dažnai nebėra tiek verti, kiek buvo verti pajamų gavimo momentu. Būtų galima iliustruoti taip:

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų