Karo nuotaikos ir išaugusios kainos pristabdė inkilų pirkimus

Gyventojų nuotaikos prasidėjus karui Ukrainoje ir dėl infliacijos išaugusios kainos koreguoja inkilų kalėjų darbą.

Vieni prognozuoja, kad pajamos šiemet kris per pusę ar net daugiau, kiti, nebegaudami užsakymų, ėmėsi kitos veiklos. 

Didieji prekybos tinklai, išskyrus vieną, dėl menkos paklausos inkilų iš viso nesiūlo. 

Inkilų kalėjai sako, kad šiuos namelius paukščiams į medžius reikia sukelti kur kas anksčiau negu jie parskrenda – kad iškart turėtų, kur apsistoti, o ne ieškoti. Tuo metu prekybininkai tvirtina, kad didžiausi pardavimai būna vasarį-kovą.  

Pardavimai sustojo po Rusijos invazijos

Apie tūkstantį inkilų kasmet sukaldavęs ir mugėse bei turguose išparduodavęs alytiškis  Žygimantas Valsas BNS teigė šiemet nė vieno inkilo nebesukalęs.   

„Kaip nutrūko prekyba pernai, prasidėjus karui, tarsi kas kranelį būtų užsukęs, taip ir nutraukiau viską, likučius sūnus per internetą baigia išdalinti. Išeinu į pensiją. Nebeapsimoka – mediena brangi, o iš bet kokių lentų nekalsiu, paukščiukai pasirakštins (susižalos – BNS)“, – BNS pareiškė jis.    

Tuo metu Antanas Strauka iš Kuliškės kaimo Klaipėdos rajone įsitikinęs, kad šiemet pardavimai kris perpus ar net dar daugiau negu pernai. 

„Pinigine išraiška pajamos kris dar daugiau. Iki karo internetinėje parduotuvėje kasdien po vieną bent parduodavau, o karui prasidėjus – į savaitę po vieną, per mėnesį – penki. Lyginant su geriausiais pandemijos metais, pardavimai tesieks 20-30 proc. Vasarą absoliučiai niekas nepirko, net dovanoms“, – BNS teigė internetinės parduotuvės mediniskiemas.lt savininkas.  

A. Straukos teigimu, prieš metus, pusantrų žmonės pirko brangesnius ir dailesnius inkilus, o dabar ieško pačių pigiausių, iki 10 eurų ir dar paprašo nuolaidos: „Žmonėms nereikia gražesnių, reikia paprastesnių ir pigesnių. Tokia šiųmetinė tendencija, nes žmonės mano, kad inkilas – ne pirmo būtinumo daiktas ir taupydami neperka“.   

Pasak jo, į sandėlį gaminti neišeina, nes pabrango mediena: „O iš viso negaminti negalima, nes galima iškristi iš rinkos“. 

Užtat šiemet verslininkas su produkcija keliaus į visas Kaziuko muges, išskyrus Vilnių, nes per brangu – trys dienos prekybos kainuotų apie 800-900 eurų. 

„Anksčiau nebuvo mugės reikalingos, nebuvo laiko, dirbti reikėjo, užsakymų buvo tiek, kad prakaitas varvėjo, o  dabar, kai 10 proc. internetinės prekybos gyva liko, gyvi pirkėjai nebeateina, reikia pas juos pačiam eiti“, – tvirtino A. Strauka.  

Jis sako šiemet nebegavęs tūkstantinių užsakymų iš urėdijų, bendruomenių.   

Valstybinių miškų urėdija šiemet iš 14 tiekėjų įsigijo 3 404, o girininkai patys pagamino dar 4 089 inkilų –  šiek tiek mažiau negu pernai, kada jų į medžius įkėlė daugiau negu 8 tūkst.   

Didžiausi pardavimai vasarį-kovą 

10 metų inkilus kalantis amatininkas sako, kad inkilų pirkimas paprastai prasideda pavėluotai – kai žmonės pamato grįžusius varnėnus. Tačiau, pasak jo, tai yra blogai, inkilus reikia sukelti anksčiau, kad negaištų laiko jų ieškodami, o jau kurtusi.  

Prekybininkai, siūlantys inkilus, jų turi skirtingų formų, spalvų, pritaikytų konkretiems paukščiams.  

Didžiuosiuose prekybos centuose, išskyrus „Lidl“, šiemet inkilais nebus prekiaujama, pernai jų dar siūlė „Iki“. Tačiau dabar nurodė, kad prekybą nutraukė. 

„Prieš metus prekiavome jais, tačiau buvo nuperkamas vos vienas kitas. Akivaizdu, kad pirkėjai inkilų neperka, o daro juos patys. Tai ir smagus užsiėmimas visai šeimai, tam tikra edukacija mažiesiems. Tad šiais metais, įvertinę pirkėjų itin mažą poreikį, inkilais nebeprekiaujame“, – BNS pranešė „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė. 

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė BNS tvirtino, kad artimiausiomis savaitėmis parduotuvėse pasirodys kelių rūšių inkilai.

„Inkilai bus skirtingų dydžių, jų korpusai pagaminti iš medienos. Šiems inkilams taip pat naudojama sertifikuota, FSC sertifikatu pažymėta, mediena“, – nurodė „Lidl“ atstovė.   

Internetinė parduotuvės „Pigu.lt“ pardavimų vadovė  Kristina Liškauskaitė inkilus mini tarp ryškiausių sezoninių prekių.

„Ištisus metus šių prekių pardavimai yra minimalūs, o vasario-kovo mėnesiais šauna į viršų  –  prekyba inkilais tuo metu išauga dešimteriopai, lyginant su pardavimais kitu metų laiku“, – BNS teigė ji. 

Dauguma „Pigu.lt“ siūlomų inkilų yra pagaminti iš medienos, dalis – iš degintos, dominuoja pušiniai gaminiai. Daugiausia parduodama inkilų, skirtų varnėnams ir zylėms, kurie tinka ir kitiems mažiesiems sparnuočiams: musinukėms, žvirbliams. 

Anot, K. Liškauskaitės, tarp pirkėjų populiarėja ne tik gatavi inkilai, bet ir „pasidaryk pats“ variantai – žmonės juos gali susikalti patys.  

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Inkilas

Inkilas portretas
kaip motociklas - reikalingas 2 menesius per metus...

Nuomonė

Nuomonė portretas
Štai jums ir sankcijų rezultatas- net inkilo nepajėgiat nupirkti. Visai nuubagėjot....bet tai Ukrajynai visvien kišat ,kad ir toliau žudytųsi. Na ir durniai ....

ponai inkiliniai

ponai inkiliniai portretas
darote dvi svarbias klaidas. Pirma. Inkilo vidaus lentučių NEGALIMA obliuoti. Jos turi būti gaterinio pjovimo. Pernai nusipirkau išardžiau, su kaltu padariau grublėtą. Tai todėl kad maži paukštukai sugebėtų išlipti iš inkilo. Antra. Tas pagaliukas prie landos reikalingas tik katinui. varnėnas kabinasi ant landos krašto. Pastebėkit - pamatysit.Ivanausko Muziejaus darbuotojas, didelis gamtos mylėtojas ir buvęs kaimynas išdėstė. Ir paskutinis, tai mano mintis. 15 mm pagaliukų tarpelis ir skardinis stogelis, vos didesnis už inkilą, į prieki daugiau didesnis. Inkilas nepūna daug ilgiau. Net nemenu kiek metų. Jei užsiliptų katinas, vaizdielis tikrai juokingas, nuo skardos slysta. Tai sėdi raitas. Bet per nosį landos nepasiekia. Taip ir sėdi, katinas raitas ant inkilo, varnėnas per porą metrų ant šakos. Bet laimi varnėnas, O tada nupjoviau gretutinę šaką, nuo kurios peršokdavo ant inkilo.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių