- Vaida Kalinkaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kasmet atėjus deklaravimo vajui, gyventojams iškyla vis tie patys klausimai, į kuriuos atsakymus geriausiai žino specialistai. Mokesčių ekspertė Kauno AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Judita Stankienė tikino, kad nepaisant vis paprastesnio būdo pildyti deklaracijas elektroniniu būdu, gyventojai turėtų neprarasti atidumo.
Kasmet atėjus deklaravimo vajui, gyventojams iškyla vis tie patys klausimai, į kuriuos atsakymus geriausiai žino specialistai. Mokesčių ekspertė Kauno AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Judita Stankienė tikino, kad nepaisant vis paprastesnio būdo pildyti deklaracijas elektroniniu būdu, gyventojai turėtų neprarasti atidumo.
Teks pildyti ir patiems
Prieš pildant deklaraciją, gyventojas, prisijungęs prie Elektroninės deklaravimo sistemos, turėtų pasitikrinti pagal Trečiųjų asmenų pateiktą informaciją VMI suformuotą pažymą ir patikrinti, ar duomenys teisingi. Pažymoje matomi duomenys reikalingi deklaracijos pildymui.
"Tai ir duomenys apie gautas pajamas, patirtas išlaidas; duomenys apie gyventojo draustumą, t.y. kiek mėnesių gyventojas buvo draustas ar nedraustas sveikatos draudimu, – aiškino J.Stankienė.
Specialistė atkreipė dėmesį, kad pažymoje nėra duomenų apie pajamas, gautas iš gyventojų Lietuvoje. Todėl metinėje pajamų deklaracijoje reikia nepamiršti jų įrašyti. Informacija apie pajamas iš užsienio valstybių pažymoje gali būti atvaizduojama ir atnaujinama vėliau.
Ji akcentavo, kad privaloma deklaruoti visas iš užsienio valstybių gautas pajamas, nelaukiant informacijos pateikimo pažymoje.
"Ne visi trečiųjų asmenų pateikti duomenys perkeliami į preliminariąją deklaraciją. Gyventojas turėtų neperkeltas sumas įrašyti pats į atitinkamą deklaracijos priedą bei įvertinti, ar gavo kitų pajamų, kurių preliminarioje deklaracijoje nėra, bei įrašyti trūkstamus duomenis pats", – priminė pašnekovė.
Atidumo ir dar kartą atidumo
Būtent užmaršumą ir neatidumą J.Stankienė įvardijo kaip bene dažniausiai daromas klaidas.
Žmonės pamiršta įrašyti pajamas gautas už parduotą ar nuomotą nekilnojamąjį turtą, deklaruoja įmokas už studijas, nors jas jau yra deklaravęs kitas šeimos narys, deklaruoja ne visas pajamas, gaunamas iš veiklos pagal verslo liudijimą ar iš įregistruotos individualios veiklos.
Specialistė pabrėžė, kad klaidingai užpildę deklaracijas gyventojai privalo jas patikslinti ir tik po to jiems yra grąžinamos susidariusios GPM permokos.
Dėl šios priežasties atidumo turėtų neprarasti ir internetu deklaracijas pildantys gyventojai.
Nors pildantys elektroniniu būdu gyventojai preliminarioje deklaracijoje randa aktualius duomenis, ją vis tiek reikėtų peržiūrėti ir patikrinti. Pašnekovė tikino, kad sistema yra nuolatos tobulinama, bet pripažino – klaidų dar pasitaiko.
Todėl patarė, prieš pateikiant deklaraciją VMI, ją patikrinti.
Būtina įrašyti ir dovanas
"Preliminari deklaracija formuojama pagal trečiųjų šaltinių pateiktus duomenis. Tad gyventojas turėtų pasitikrinti VMI suformuotą pažymą, kurioje atsispindi, kokie tretieji šaltiniai ir kokią informaciją pateikė. Be to, reiktų įvertinti tų duomenų teisingumą. Pažymoje galima rasti duomenis apie gyventojui išmokėtas išmokas, taikytą NPD, išskaičiuotus mokesčius. Tuo labiau kad pažymoje ir preliminariose deklaracijose esančios informacijos peržiūrai mokesčių mokėtojas sugaiš vos kelias minutes", – tvirtino J.Stankienė.
Specialistė priminė, kad kilus klausimams dėl pateiktų duomenų teisingumo, derėtų kreiptis į juos pateikusius juridinius asmenis arba tiesiog pasikonsultuoti su Mokesčių informacijos centro darbuotojais.
Jeigu pasitikrinus VMI suformuotoje pažymoje ir preliminarioje deklaracijoje klaidų nėra, tuomet gyventojui belieka deklaraciją pateikti VMI.
Tačiau jeigu asmuo vykdė individualią veiklą, gavo kokių nors kitų pajamų, apie kurias VMI neturi duomenų, tuomet reikiamą informaciją į suformuotą preliminariąją deklaraciją reikia įrašyti pačiam gyventojui.
Gyventojai turėtų nepamiršti nurodyti ne tik minėtas pajamas, bet ir iš artimųjų gautas dovanas, viršijančias 10 tūkst. litų, iš kitų gyventojų – dovanas, kainuojančias daugiau kaip 8 tūkst. litų per kalendorinius metus.
Mėgstantieji laisvalaikį leisti žaisdami azartinius žaidimus turėtų deklaruoti ir laimėjimus.
Ar atgausite permoką?
"GPM permokos gyventojams negrąžinamos tuo atveju, kai neužtenka apmokestinamųjų pajamų, kadangi grąžinama tik ta patirtų išlaidų suma, kuri neviršija 25 proc. gyventojo apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas", – aiškino ekspertė.
Šiais metais permokas gali susigrąžinti tie gyventojai, kurie gavo pajamų, apmokestinamų taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą bei jiems užteko apmokestinamųjų pajamų ir 2013 m. mokėjo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis, kuriose numatytas išmokų išmokėjimas pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, įmokas į pensijų fondus, įmokas už profesinį mokymą ar studijas, kurias baigus įgyjamas pirmas aukštasis išsilavinimas ar pirma atitinkama kvalifikacija, už pirmas doktorantūros bei meno aspirantūros studijas, arba grąžinę šiam tikslui paimtą paskolos dalį, sumas už iki 2008 m. įsigytą asmeninį kompiuterį su programine įranga ar įvestą interneto prieigą, pagal iki 2008 m. gruodžio 31 d. gautą kreditą vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti, arba pagal iki 2008 m. gruodžio 31 d. sudarytą būsto finansinės nuomos (lizingo) sutartį dėl vieno gyvenamojo būsto finansinės nuomos (lizingo).
Sukančiuosius galvas, kaip pasipelnyti pildant deklaraciją, pašnekovė nuramino – to padaryti nepavyks.
VMI naudojasi kitų valstybinių institucijų duomenų bazėmis, gauna informaciją iš užsienio valstybių mokesčių administratorių, tad, pašnekovės teigimu, sukčiavimams tiesiog nebelieka vietos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministerija: galimybių pasas atvertų maitinimą viduje, leistų renginius, asmenines šventes
Vyriausybei ruošiantis svarstyti vadinamojo galimybių paso įteisinimą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, kad jis leistų teikti maitinimo paslaugas viduje, rengti didesnius renginius viduje ir lauke, taip pat atvertų sporto klubus didesni...
-
Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau
Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malon...
-
Viceministras: beveik išseko lėšos darbo paieškos išmokoms
Biudžeto lėšos, skirtos 200 eurų darbo paieškos išmokoms, jau beveik išnaudotos, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras. Vytauto Šilinsko teigimu, šiuo metu diskutuojama, ar tęsti šią paramos prie...
-
M. Skuodis: „Rail Baltica“ jungtis turi tiesiogiai pasiekti Vilniaus ir Kauno oro uostus
Susisiekimo ministras Marius Skuodis inicijuoja diskusijas apie „Rail Baltica“ europinio geležinkelio jungtį su Vilniaus ir Kauno miestais. Galimybės „Rail Baltica“ geležinkeliu sujungti Vilniaus ir Kauno oro uostus aptartos ministr...
-
Tyrimas: Lietuvos logistikos įmonėse – nelegalūs vairuotojų apmokestinimai2
Lietuvos logistikos įmonėse egzistuoja nelegalūs vairuotojų iš trečiųjų šalių apmokestinimai, vadinami „vairuotojų fondais“ arba „bačkomis“, taip pat neteisėti išskaičiavimai iš algos neva padariu...
-
Ministrė tikisi, kad visuomenė ir verslas susipažins su 2,2 mlrd. eurų planu1
Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentui Mindaugui Sinkevičiui pareiškus, kad Vyriausybė slepia planą, kam išleis būsimą 2,2 mlrd. eurų vertės Europos Sąjungos pagalbą šalies atsigavimui po pandemijos, ekonomikos ir inovacij...
-
Vyriausybė spręs, ar meno kūrėjų prastovų skyrimą sieti su gaunamu pajamų dydžiu
Vyriausybė trečiadienį posėdyje spręs, ar pritarti Kultūros ministerijos siūlymui sudaryti palankesnes sąlygas meno kūrėjams gauti paramą kūrybinės prastovos išmokos skyrimą siejant su gaunamų pajamų dydžiu, o ne su pajamų gavimo faktu...
-
A. Armonaitė: manau, kad visa prekyba jau galėtų veikti2
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako mananti, kad visa prekyba jau galėtų veikti, taip pat, laikantis saugumo priemonių, ir maitinimo įstaigos lauke, tačiau negalima užsimerkti prieš situaciją ligoninėse. ...
-
Ministerija Vilniaus metro siūlo nepripažinti ypač svarbiu projektu7
Susisiekimo ministerija siūlo Vyriausybei nepritarti Seimo nutarimo projektui dėl Vilniaus metro pripažinimo ypač svarbiu projektu. ...
-
Norima atverti daugiau veiklų: Vyriausybė svarstys galimybių paso įteisinimą18
Vyriausybė trečiadienį turėtų svarstyti, ar įteisinti vadinamąjį galimybių pasą, kuris turėtų leisti atverti daugiau veiklų. Tai BNS patvirtino ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. ...