Lietuvos generalinė prokuratūra kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) baigė ikiteisminį tyrimą dėl dokumentų klastojimo ir pasikėsinimo sukčiavimo būdu gauti 1 mlrd. 294 tūkst. 800 litų ES finansinės paramos. Kaltinimai šioje byloje pareikšti 6 asmenims.
Pasak FNTT patarėjo Igorio Kržečkovskio, tyrimo metu nustatyta, kad vienos ne itin didelės Vilniuje veikiančios statybų bendrovės direktorius, turintis ir ūkininko pažymėjimą, planavo Trakų rajone įkurti kaimo turizmo sodybą.
„Norint gauti ES lėšas reikia pasirašyti sutartį dėl paramos, Nacionaliniai mokėjimo agentūrai (NMA) jis turėjo pateikti paraišką ir pristatyti projektą. Taip ir buvo padaryta, tačiau jau pirmajame paraiškos etape bendrovės savininkas pateikė suklastotus duomenis“, - kalbėjo I.Kržečkovskis.
ES finansuoja tik tam tikrą dalį projekto, tačiau tai daroma tik po to, kai jis jau būna įgyvendintas, todėl norint gauti paramą asmuo privalo įrodyti, jog turi pakankamai lėšų. Šiuo atveju būsimos kaimo turizmo sodybos statytojas tokius duomenis suklastojo.
Vėliau, pasirašius su NMA sutartį dėl paramos projektui suteikimo bei organizuojant konkursą dėl statybos darbų vykdymo, vyras kartu su bendrininku įsteigė dar vieną bendrovę.
"Buvo planuojama, kad ši, faktiškai to paties asmens vadovaujama, bendrovė turėjo laimėti konkursą dėl statybos darbų. „Įmonė buvo įsteigta, žinant, kad ji tikrai laimės konkursą, tačiau paramos gavėjams reikėjo sukurti vaizdą, kad konkurse dalyvavo ir kitos įmonės, todėl buvo pateikti suklastoti dokumentai apie neva jų pateiktus pasiūlymus“, - sakė FNTT patarėjas.
Paskelbus „laimėtoju“ savo įmonę, pažeisti ES reikalavimai, draudžiantys paramos gavėjui pirkti paslaugas iš susijusių asmenų.
Tarp bendrininkų buvo ir atestuoti statybos darbų vadovai ir techniniai prižiūrėtojai, kurie pasirašinėjo dokumentus, net neapsilankę statomame objekte.
Įvykdęs dalį darbų ir siekdamas neteisėtai gauti ES lėšas, statybų bendrovės direktorius pateikė NMA suklastotus dokumentus, tačiau apgaulė buvo pastebėta.
FNTT nedelsdama informavo apie pažeidimus NMA, kuri sustabdė lėšų pervedimą, o vėliau inicijavo sutarties dėl ES paramos skyrimo projektui nutraukimą. „Briuselis labai griežtai draudžia finansuoti objektus, kurie atliekami pažeidžiant įstatymus“, - kalbėjo I.Kržečkovskis.
Per 2009 m. sausio-birželio mėn. FNTT pradėta 12 ikiteisminių tyrimų dėl išaiškintų nusikalstamų veikų siekiant gauti ES paramą, Tyrimo metu buvo užkirstas kelias neteisėtam daugiau nei 20,9 mln. litų ES paramos lėšų pasisavinimui.
Naujausi komentarai