Profesinės ligos užpuola ir garsius menininkus

 • Teksto dydis:

Garsusis smuikininkas Vilhelmas Čepinskis prisipažįsta: nugaros, rankų skausmai vargina seniai, bet iki šiol jam pritrūko laiko ir valios reguliariai mankštintis.

Muzika reikalauja aukų

Visi, kurie mėgaujasi profesionalių muzikantų atliekamais kūriniais, retai kada susimąsto, kiek daug darbo ir kančių lieka užkulisiuose, kad muzikos virtuozus gali varginti tokios žemiškos problemos kaip išnarintas riešas, nugaros skausmai, patemptos sausgyslės ar fizinis išsekimas.

Profesinės ligos neaplenkė ir smuikininko V.Čepinskio. Muzika jį lydi nuo pat gimimo. Augdamas operos dainininkės ir smuikininko, dirigento šeimoje, berniukas pirmiau išmoko muzikuoti, nei skaityti. Pirmuosius koncertus Vilhelmas ėmė rengti, sulaukęs vos septynerių, nors muzikuoti bandė jau būdamas ketverių.

Daugiau kaip 30 metų profesionalia muzika gyvenantis kaunietis neslepia, kad jau labai ilgą laiką jį vargina įvairūs nugaros, rankų ir kiti skausmai.

Kelis dešimtmečius periodiškai gydęsis pas gydytoją Nijolę Jasiūnienę, smuikininkas jaučiasi be galo dėkingas jai už rūpestį ir šilumą. Dabar V.Čepinskis savo sveikatą atiduoda į fizinės medicinos ir reabilitacijos specialisto Vytenio Trumpicko rankas.

Reikia pasiryžimo

"Džiaugiuosi, kad gydytojas ėmėsi spręsti mano įsisenėjusias problemas kompleksiškai, nepaisant mano noro ar nenoro", – smuikininkas pripažįsta, kad gydymasis reikalauja pasiryžimo ir tvirto apsisprendimo.

Gydytojas V.Trumpickas skyrė įvairių tempimo pratimų, tam, kad atpalaiduotų pertemptus raumenis.

Praėjusiais metais buvau pradėjęs, bet valios trūkumas sutrukdė. Dabar jau matau, kad nebepavyks išsisukti – reikės prisiversti ir mankštintis.

"Praėjusiais metais buvau pradėjęs, bet valios trūkumas sutrukdė. Dabar jau matau, kad nebepavyks išsisukti – reikės prisiversti ir mankštintis", – žada V.Čepinskis.

Smuikininkų specialybė, kaip ir kiekviena profesija, turi savo nematomą juodą pusę.

"Visą laiką muzikuodami būname nenatūralioje pozoje. Vieni raumenys įtempti, kiti bando atlaikyti, tačiau pavargsta ir galiausiai persitempia. Atsiranda nemalonūs pojūčiai, pamažu virstantys skausmais. O kur dar didžiulė nuolatinė psichologinė įtampa? Suprantu, kad jei norėsiu gyventi be skausmo – turėsiu mankštintis nuolat. Darysiu viską, ką lieps", – pasiryžęs žymus smuikininkas.

Svarbu nedelsti

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas V.Trumpickas pripažino, kad profesinės ligos – gana dažnas reiškinys.

Blogai, kai į pirmuosius simptomus nekreipama dėmesio, o pas gydytoją skubama tik tuomet, kai įvyksta traumos arba skausmų nebeįmanoma iškęsti. O užleistos ligos, kaip žinome, daug sunkiau pasiduoda gydymui.

"Šiuo metu V.Čepinskiui svarbiausia atsikratyti įsisenėjusių skausmų ir pasiruošti intensyviam kalėdiniam laikotarpiui. Pirmiausia – profilaktinė veiksmų programa, o tai yra reguliarios mankštos. O paskui žiūrėsim, priklausomai, kaip seksis: arba užteks mankštų, arba teks pereiti prie kitų gydymo metodų", - atskleidė reabilitologas.

Ne vienam atrodo, kad muzikavimas – svajonių profesija. Darai tai, ką mėgsti labiausiai, sulauki daug aplodismentų ir pagyrų. Faktiškai ne darbas, o malonumas. Deja, statistika byloja ką kita.

Tyrimai įrodo

Portugalijos Porto universiteto atlikto tyrimo duomenimis, beveik 85 proc. profesionalių muzikantų kenčia nuo raumenų ir kaulų sutrikimų, susijusių su grojimu. Dažniausiai tiriamieji skundėsi skausmais pečių ir juosmens srityse.

Pavyzdžiui, smuikininkai ilgą laiką turi išbūti netaisyklingoje padėtyje, įtempę nugaros ir peties raumenis. Nenatūralūs ir dažni riešo judesiai tampa išnirimų ar panirimų priežastimi, dėl į šoną palenkto kaklo kenčia sausgyslės.

Situacijos nepagerina ir tai, kad retas kuris atkreipia dėmesį į profilaktiką ir pirmuosius simptomus. Dažniausiai susirūpinama skausmams jau įsisenėjus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių