– Ar dietos yra tokios populiarios pasaulyje, kad net yra paskelbta tokia diena – Diena be dietų?
– Manau, kad žmonės labai įprato manipuliuoti šiuo žodžiu. Pradėkime nuo to, kas yra dieta – tai tarsi ramentas žmogui, kuris serga tam tikromis ūmiomis ar lėtinėmis ligomis. Jam yra skirtas, pavyzdžiui, medikamentinis gydymas tablečių forma ir kartu taikoma gydomoji dieta – tai yra ramentas. Bet kodėl sveiki žmonės nori paimti tuos ramentus ir įsivaizduoja, kad tai juos palydės į sėkmę – tai yra ydinga. Tai yra stigma, stigmatizuota jau kurį laiką.
Man Diena be dietų yra tarsi kvietimas persivalgyti. Taip neturėtų būti – turėtų būti teisingas kūno santykis su maistu. Ir jeigu noriu ilgalaikio rezultato, vadinasi, tai turi būti sąmoningas mano pasirinkimas, o ne desperacinis veiksmas. Laikausi dietų, paskui nesilaikau – nes dieta visiems, visų pirma, asocijuojasi su draudimu. Bet kuriuo atveju žmogus ir psichiškai labai stresuoja. Tai apie ką tada? Apie tai, kad maistas privalo būti mano vaistas – kad kiekvieną dieną nuolat galėčiau mėgautis maistu, taisyklingai valgyti, sąmoningai pasirinkti ir džiaugtis puikia sveikata.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Bet dietos yra populiarios. Ką daryti žmonėms, kurie nori gero santykio su savo kūnu, nori džiaugtis, atsikratyti papildomų kilogramų? Koks santykis su maistu turėtų būti be dietų? Ir kas yra sąmoninga mityba?
– Sąmoninga mityba – tai suvokimas, kas yra taisyklingas maistas. Atsirinkti taisyklingai maisto produktus, skaityti jų sudėtį – kad nebūtų pridėtinio cukraus, krakmolo, saldiklių, E priedų. Žinoti, kad pirmoje dienos pusėje reikėtų valgyti ilguosius angliavandenius, o antroje – daugiau baltymų, riebalų, ne gyvūninės kilmės.
Tai yra sąmoningas pasirinkimas, kai turiu žinių ir jas taikau savo mityboje be apribojimų, nes tiksliai žinau, koks maistas man tinka. Bet kuriuo atveju mityba turi būti personalizuota, nes visi turime skirtingus organizmus. Vieniems brokoliai labai tinka, o kitiems, pavyzdžiui, turintiems hipotirozę – sulėtėjusią skydliaukę – brokolis turi būti tik termiškai apdorotas.
– O kaip tai žinoti? Kaip atsirinkti, kas tinka, o kas ne?
– Tikrai ne su „Google“ ar interneto pagalba. Kaip ir šiaip – kreipiamės pas specialistą. Yra kompetetingas žmogus, kuris įvertina mūsų sveikatos būklę, anamnezę ir pagal tai duoda rekomendacijas. Jeigu mums skauda dantį, sutikite, kreipiamės pas stomatologą. Jeigu noriu tiksliai žinoti, kokia mityba man tinka – kreipiuosi pas gydytoją dietologą arba dietistą.
– Dažnai dieta asocijuojasi su žodžiu „alkis“. Jūs sakote, kad dietos – tik tiems žmonėms, kurie turi tam tikras diagnozes, o mūsų mityba turėtų būti sąmoninga. Ar alkis turėtų būti jaučiamas?
– Jokiu būdu ne. Alkį reikia jausti – tai vienas iš žmogaus fiziologinių pojūčių, kaip nuotaika, kartumo jausmas, alkis, sotumas. Bet reikia labai tiksliai suprasti, kas yra fiziologinis alkis, nes būna ir emocinis alkis. Visų pirma pradžioje „valgo“ emocijos – tik tada mes. Vadinasi, nuo mano teisingos mitybos, nuo teisingai pasirinktų produktų emocinio alki, tikėtina, kad nejausiu. Psichika bus teisingai pamaitinta, ir streso metu nenorėsiu jo „suvalgyti“, o tiesiog išspręsti problemą.
– Dažnai įkvepia kitų pavyzdžiai. Jūs numetėte daug kilogramų. Kas motyvavo, kas paskatino tai padaryti ir kaip tai jums pavyko?
– Pagrindinė motyvacija buvo suvokimas, kad stambus žmogus – tai liga, diagnozė. Viskas yra apie mane ir mano požiūrį į save. Ką noriu padaryti dėl savęs – ne tik paverkšlenti, kaip labai dažnai būna, kai skundžiamės dėl kilogramų – bet visų pirma padaryti veiksmą tam, kad turėčiau kitą rezultatą. Mano motyvacija buvo mano vaikai, nes noriu būti sveika mama, kad mano vaikai turėtų mane kaip pavyzdį, kad gyvenime darytų teisingus sprendimus. O kas pirmas, jeigu ne mama parodys pavyzdį? Atsirinkau teisingus produktus, išmokau teisingai skaityti sudėtį, žinojau, ko neturėtų joje būti, ko vengti. Valgiau skaniai, sočiai – buvo ir desertai, ir mėsa, ir žuvis, ir daržovės, ir kruopos. Visas racionas buvo pilnas, bet tai buvo tikras maistas.
–Per kiek laiko jums pavyko atsikratyti beveik pusės savo kūno svorio?
– Per metus numečiau 65 kilogramus ir vėliau dar papildomai. Tai sakykime, per pusantrų metų sumažinau svorį 80 kilogramų.
– Dažnai pavyksta numesti, bet sunku išlaikyti. Koks būtų patarimas?
– Dabar kiekvieną dieną dirbu su savo pacientais – jie taip pat pasiekia puikių rezultatų, tai nėra dieta. Yra pacientų, sergančių onkologinėmis ligomis, kurie turi švitinimo procedūras – jau tada taikoma gydomoji, vadinamoji pooperacinė dieta. Bet bendra mityba nebuvo dieta, nereikėjo nieko laikytis. Todėl ir svorio nebereikia kažkaip prilaikyti ar stabdyti – natūraliai pasiekiau savo fiziologinį svorį. Pavyzdžiui, su vyru valgėme vienodai – man nukrito 80 kilogramų, o vyrui – 2 kilogramai. Vadinasi, su teisinga mityba, kai nėra apribojimų, dietų, kontrolės, suvaržymų, kūnas pasiekia savo fiziologinį svorį.
(be temos)
(be temos)
(be temos)