Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai džiaugiasi naujove. Skydliaukės operacijoms jie pradėjo naudoti harmoninį skalpelį. Kelias dešimtis operacijų jau atlikę medikai neabejoja naujovės pranašumais: operacija užtrunka trumpiau, pacientas mažiau kraujuoja, lieka mažesnis randas.
Klaipėdos universitetinės ligoninės Pilvo ir endokrinologijos chirurgijos skyriaus vedėjas Algirdas Šlepavičius pasakojo, kad skydliaukę operuojantys chirurgai jau seniai svajojo apie modernesnį kraujavimo stabdymą.
Bendradarbiaudama su žinomu Italijos chirurgu Paolo Miccoli JAV bendrovė „Johnson & Johnson“ sukūrė skydliaukei operuoti skirtą harmoninį skalpelį.
Pirmosios šią naujovę išbandė Italijos ir Belgijos klinikos. Specialistai šį naują aparatą įvertino kaip perversmą skydliaukės chirurgijoje. Pats aparatas nėra naujas. Pilvo operacijoms jis naudojamas dešimt metų, tačiau dabar sukurtas būtent skydliaukei.
Operuojant senuoju metodu chirurgams tenka perrišti daugybę į skydliaukę ateinančių kraujagyslių, nes tai bene geriausiai krauju aprūpinamas organas žmogaus kūne.
„Kai per operaciją tenka užrišti 50–60 mazgų, kad ir kaip kruopščiai rištum, jie gali atsipalaiduoti ar nusmukti nuo kraujagyslės. Tai atima ne tik begalę laiko, bet gali sukelti pavojingą kraujavimą, kuris gali baigtis ligonio mirtimi“, – aiškino vedėjas. Harmoninis skalpelis tokią riziką sumažina tris kartus.
Kartais žmonių organizmas netoleruoja siūlų, jie pro operacinio rando skylutes išstumiami laukan. Taip žaizda supūliuoja. Operuojant harmoniniu skalpeliu nereikia nei siūti, nei rišti mazgų.
Kraujavimas pjaunant audinius stabdomas iš harmoninio skalpelio ašmenų sklindančiu ultragarsu. Elektromagnetinės bangos, kurios formuojamos specialiame generatoriuje, skalpelio rankenoje virsta ultragarsiniais virpesiais. Rankenos ašmenys virpėdamos 55 tūkst. kartų per sekundę greičiu perpjauna ir kartu suklijuoja kraujagysles – visiškai jas uždaro.
Pasak A.Šlepavičiaus, naujuoju metodu kol kas operuojami tik sunkiausi ligoniai. Per dieną atliekamos keturios penkios skydliaukės operacijos, tad dirbti tokiu tempu naudojant vieną aparatą neįmanoma. Po poros mėnesių planuojama įsigyti dar vieną harmoninio skalpelio rinkinį. Tada visos skydliaukės operacijos bus atliekamos naujuoju metodu.
To pageidauja ir pacientai, nes po operacijos ligoniui mažiau skauda, greičiau gyja žaizda, o ir randas lieka mažesnis. Taip ypač aktualu moterims, kurios sudaro didžiąją dalį pacientų, turinčių skydliaukės problemų.
Naujausi komentarai