Prieš kelis mėnesius užsakyta vasarinė ortopedinė avalynė buvo pagaminta tik rudeniop. Valstybės švaistomais pinigais susirūpinusiems klaipėdiečiams Ligonių kasų atstovai tiesiog patarė kreiptis į kitus gamintojus.
Basutės vietoj šlepečių
Dešimtmetei mergaitei skirta ortopedinė avalynė buvo užsakyta pavasarį. Gamintojai pažadėjo, kad basutės bus baigtos liepos viduryje.
Tad mergaitės mama tikėjosi, jog dukra dar spės pavaikščioti su pėdas koreguojančia avalyne.
Tačiau praėjus keliems mėnesiams ortopedinė avalynė mergaitei taip ir nebuvo pagaminta. Moteris sulaukdavo paaiškinimo, kad užsakymas vėluoja dėl gamintojų iš Kauno kaltės.
Užsakytos ortopedinės avalynės klaipėdietė sulaukė tik paskutiniosiomis vasaros dienomis, jau gerokai atvėsus orams.
Moteris abejojo, ar dukra spės pavaikščioti su šiomis basutėmis. Jas mergaitė galės apsiauti nebent grįžusi namo iš mokyklos – ortopedinę avalynę teks nešioti vietoje šlepečių.
Švaistomi pinigai
Pasak mamos, kelios valandos avint ortopedines basutes naudos neduos. Pagal specialistų rekomendacijas koreguojančią avalynę reikia avėti kuo ilgiau.
Be to, per tuos kelis mėnesius mergaitė paaugo, tad basutės netrukus bus per mažos.
Tėvams už ortopedinės avalynės gamybą reikėjo primokėti tik 17 litų, o likusią išlaidų dalį kompensavo valstybė.
"Valstybės pinigai išmesti į balą", – situaciją dėl pernelyg ilgai gamintų batų pakomentavo moteris.
Klaipėdietė pasakojo, kad nors ortopedinę avalynę užsako ne pirmą kartą, tačiau su tokiu vėlavimu dar nebuvo susidūrusi. Ji girdėjo, kad užsakymai vėluoja ir suaugusiems klientams.
Sutrukdė atostogos
Batus gaminusios "Ortopedijos technikos" direktorius Vytautas Kamaraitis pripažino, kad avalynės gamyba išties vėlavo.
"Turime labai mažus gamybos limitus. Kiek Ligonių kasos kompensuoja, tiek ir pagaminame", – vieną iš priežasčių nurodė vadovas.
Klaipėdos regionui per mėnesį užsakoma 60 porų ortopedinės avalynės.
Vasarą ortopedinės avalynės gamybos tempus sumažina ir darbuotojų atostogos. V.Kamaraitis aiškino, kad su tokiais vėlavimais susiduriama kiekvieną vasarą – dėl darbuotojų atostogų pailgėja laukiančiųjų eilės.
Siūlo pagaminti iš naujo
Direktorius neslėpė, jog sulaukiama tėvų skundų dėl užsitęsusios gamybos ir išaugtos avalynės. Tokiais atvejais avalynę neva siūloma pagaminti iš naujo, o išlaidos padengiamos iš įmonės resursų.
V.Kamaraitis patikino, kad tėvai įspėjami dėl galimo užsakymo vėlavimo. Tačiau patys klientai renkasi, kokiam sezonui gaminti avalynę.
Vadovas paaiškino, kad Ligonių kasos kompensuoja ortopedinės avalynės gamybos išlaidas, jei specialistai nustato tam tikrą pėdos deformaciją. Esant lengvai plokščiapadystei skiriami įdėklai avalynei. Jų sulaukiama greičiau nei avalynės.
Komentaras
Regimantas Kičas, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ortopedijos technikos kompensavimo skyriaus vyriausiasis specialistas
Apgailestaujame, kad taip nutiko. Tikėtina, kad nei gydytojas, išrašęs siuntimą kreiptis į ortopedijos įmonę, nei pati ortopedijos įmonė mamytės neinformavo, jog dėl kompensuojamų ortopedijos priemonių gamybos su galiojančiu gydytojo siuntimu galima kreiptis į bet kurią ortopedijos įmonę, kuri yra pasirašiusi sutartį su Ligonių kasa. Tikėtina, kad kitose dviejose Klaipėdos įmonėse basutes būtų pasiuvę greičiau. Šiuo metu, ortopedijos įmonių duomenimis, laukiančių ortopedinės avalynės užsakymo eilė yra tik vienoje įmonėje.
Pagal galiojančius teisės aktus apdraustasis, turintis teisę į ortopedijos priemonių kompensavimą bei pageidaujantis greičiau gauti būtiną priemonę ir nelaukti, kol jam eilės tvarka bus pagaminta reikiama ortopedijos priemonė, už ją gali sumokėti savo lėšomis bei vėliau gauti kompensaciją.
Naujausi komentarai