Mokslininkai: dėl taršos lietaus vanduo niekur pasaulyje nebėra saugus gerti žmonėms

Lietaus vanduo niekur mūsų planetoje nebėra saugus gerti, nes toksiškų cheminių medžiagų PFAS kiekis jame viršija nustatytą naujausią saugią normą, sakoma naujoje studijoje, paskelbtoje Stokholmo universiteto mokslininkų.

Tyrėjai perspėjo dėl perfluorintų alkilo sulfonatų (PFAS), dėl jų itin lėto irimo dar vadinamų „amžinais chemikalais“. Šių medžiagų iš pradžių būdavo dedama gaminant tokius produktus kaip pakuotės, šampūnas ar kosmetika, bet ilgainiui jos pasklido visoje aplinkoje, įskaitant vandenį ir orą.

„Žemėje nebėra vietos, kur lietaus [vanduo] būtų saugus gerti, rodo mūsų atlikti matavimai, – naujienų agentūrai sakė Stokholmo universiteto profesorius Ianas Cousinsas (Ijanas Kazinsas), straipsnio, paskelbto žurnale „Environmental Science and Technology“, pagrindinis autorius.

Nuo 2010 metų surinkti duomenys, kuriuos išanalizavo tyrėjai, atskleidė, jog „net ir Antarktidoje arba Tibeto plokščiakalnyje [PSAS] kiekis lietaus vandenyje viršija JAV EPA (Aplinkos apsaugos agentūros) geriamam vandeniui rekomenduojamą normą“, sakė I. Cousinsas.

Abiejuose paminėtuose regionuose, kurių aplinka paprastai laikoma beveik nepaveikta žmogaus veiklos, PFAS koncentracija buvo „14 kartų didesnė“ nei Jungtinėse Valstijose rekomenduojama geriamam vandeniui.

EPA neseniai reikšmingai sumažino rekomenduojamą didžiausią PFAS koncentraciją, kai buvo nustatyta, jog šios cheminės medžiagos gali paveikti vaikų imuninį atsaką į vakcinas, pažymėjo I. Cousinsas.

Nurytos PFAS kaupiasi organizme.

Kai kurie tyrimai rodo, šios medžiagos taip pat gali sukelti vaisingumo sutrikimus, sulėtinti vaikų raidą, padidinti nutukimo ir tam tikrų atmainų vėžio (prostatos, inkstų ir sėklidžių) riziką, lemti padidėjusį cholesterolio lygį.

Negrįžtamai užteršta planeta

Pasak I. Cousinso, PFAS yra tokios atsparios ir visur išplitusios, jog jos mūsų planetoje niekada neišnyks.

„Padarėme planetą nesvetingą žmonių gyvybei, negrįžtamai ją užteršdami taip, kad dabar nieko nėra švaraus. Ir iki tokio lygio, jog ji nebus pakankamai švari, kad būtų saugi“, – konstatavo mokslininkas.

„Peržengėme planetos ribą“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje vertinimus, kiek Žemė yra pajėgi neutralizuoti žmogaus veiklos poveikį.

Vis dėlto I. Cousinsas pastebėjo, kad PFAS koncentracija žmonių organizme „per pastaruosius 20 metų gana reikšmingai sumažėjo“, PFAS „vidutinis lygis [aplinkoje] pastaruosius 20 metų išliko toks pats“.

„Pasikeitė rekomendacijos. Nuo šio amžiaus pradžios [rekomenduojama didžiausia koncentracija] sumažėjo milijonus kartų, nes daugiau sužinojome apie šių medžiagų toksiškumą“, – aiškino jis.

I. Cousinsas sakė, kad dabar žmonija turės prisitaikyti gyventi esant šiai taršai.

„Nesu pernelyg susirūpinęs dėl kasdienio poveikio kalnų ar upokšnių vandenyje arba maiste. Negalime to išvengti... Mums tiesiog reikia su tuo susigyventi“, – kalbėjo mokslininkas.

„Tačiau padėtis nėra puiki – užteršėme aplinką iki lygio, kai foninis poveikis iš tiesų nėra saugus“, – tvirtino I. Cousinsas.NAUJAUSI KOMENTARAI

nemeluok

nemeluok portretas
o tiesiai įvardink. Tai dėl chimtreilų.

Tai ką darys žydės?

Tai ką darys žydės? portretas
Jos ir be to užteršto vandens kur lemia sulėtėjus mąstymą, yra idiotės. Žydų vaikai idiotai. Pipiec žydpalaikiam. Jie gyventi veržiasi kur ne jų vietos. Dėl to ir dar dėl to, kad jie net būdami visiški išsigimėluai gimdo dar labiau už save ušsigimusius, jiems kenksminga viskas. Žiūrėkit. Antakalnyje gyveno išprotėjęs Sluc.is. Rašinėjo pagal tarybų valdžios užsakymus kad neva jį vaikystėj vokiečiai skriaudė. Ir iš tų kliedesių per visą TSRS beldėsi knygas leisdamas. O išsigimęs žydpalaikus, žmona iš viso patologinė šiukšlė, irgi žydpalaikė. Duktė gimė visiška išsigimėlė. Tai normalūs žmonės jau ir nebeturėtų palikuonių . Juk išsigimę. Bet ne Snieguolė gimdė Dovilę. Gimė tokia srutų bačka. Už pinigus bandė daryti panašią į žmogų. Nepavyko. Bet nesuprantama. Kodėl tokie iįsigimėliai gimdo vaikus? Kodėl jų nestabdo? Tai jiems viskas negerai. Ir vanduo ir oras...tai viso labo visuomenės šiukšlės.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių