Mergaitei kaulų čiulpus padovanojęs vyras: norą gyventi išpildyti paprasta

  • Teksto dydis:

Iki įtraukimo į Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą šiaulietis Edvinas Naraveckas ne kartą donavo kraujo, tačiau niekada negalvojo, jog šios dvi donorystės rūšys gali būti panašios. Tik vėliau sužinojo, jog kaip ir kraujo, kaulų čiulpų donorystė yra gyva ir nekenkianti sveikatai.

Šiandien sostinėje įsikūręs 31-erių metų vyras džiaugiasi, jog tuo galėjo įsitikinti ir pats – prieš metus mergaitei padovanodamas savo kaulų čiulpus ir galimybę pasveikti.

Nepatikėjo donorystės paprastumu

Apie aplinkybes, paskatinusias pasidomėti kaulų čiulpų donoryste, pašnekovui dar ir dabar kalbėti nėra lengva. Prieš septynerius metus kraujo vėžiu susirgo jauna mergina, Edvino žmonos sesuo, kuriai būtinai reikėjo atlikti kaulų čiulpų transplantaciją.

„Pati kaulų čiulpų donorystė man skambėjo tikrai baisiai, nes mačiau vieną filmą šia tema, kuriame transplantacija atrodė sudėtinga, panašėjo į tikro organo, tarkim, širdies ar inkstų transplantaciją. Ligoninėje susipažinome su gydytoju, iniciatyvos „Būk geras“ koordinatoriumi, kuris paaiškino, jog kaulų čiulpų donorystė labai skiriasi nuo kitų donorystės būdų, nes jos metu donoras nieko nepraranda, o donuotos kamieninės ląstelės organizme atsinaujina nuolatos. Pradžioje buvo sunku patikėti, kad taip paprasta dovanoti galimybę gyventi. Kol nepasidomi, kas tie kaulų čiulpai, viskas atrodo tikrai bauginančiai, o sužinoję, kad tai yra dalelės, kurios gamina kraują, nuomonę pakeitėme visiškai“, – savo ir žmonos reakciją prisimena Edvinas.

Tapti potencialiu kaulų čiulpų donoru sudėtinga nebuvo – tereikėjo užpildyti anketą ir sutikimo formą bei duoti 10 ml kraujo mėginėlį: „Net ir žinodami, jog yra labai maža tikimybė, jog tiksime sergančiai žmonos sesei, užsiregistravome norėdami padėti kitiems. Lygiai taip pat turėtų mąstyti visi žmonės ir užsirašyti į registrą. Tikimybė, jog tapsi donoru nėra didelė, tai tarsi loterija – arba kažkam tavo kaulų čiulpai tiks, arba ne.

Kaulų čiulpų donorystė yra ypatinga tuo, jog sergančiajam kraujo vėžiu, nepakenkdamas savo sveikatai gali padėti visiškai nepažįstamas žmogus. Ir to žmogaus tu nerasi tiesiog gatvėje. Galvojant apie tai, jog kažkur pasaulyje vaikšto sergančio žmogaus viltis, atsiranda bejėgiškumo jausmas, tačiau tuo pačiu ir tikėjimas, jog gerų žmonių yra ir tinkamas donoras atsiras.“

Po ketverių metų – netikėta žinia

Pašnekovo žmonos sesei donoras buvo rastas Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų donorų registre, mergina pasveiko. Praėjus keturiems metams nuo registracijos, Edvinas sulaukė žinios, jog ir pats gali išgelbėti gyvybę.

„Ir registruodamasis, ir vėliau, kartkartėmis pagalvodavau, kas bus, kai man paskambins ir pasakys, jog tinku būti donoru. Apie tai pagalvoti reikia iš anksto – užsirašyti į registrą išties paprasta, o įvykdyti, net ir žinant, jog tai nėra skausminga ar baisu, ryžto reikia. Kai man paskambino VUL Santariškių klinikų gydytoja, apėmė džiugus jausmas – tai vis tik retas atvejis, o man tai reiškė, jog galiu padėti žmogui. Daug neklausinėjau, pasakiau, jog man viskas tinka, nes žinojau daug niuansų iš paciento pusės, žinojau, kaip sunku jam yra laukti“, – kalba Edvinas.

Sergantis žmogus, kuriam tiko Edvino kaulų čiulpai buvo mergaitė. Tiek apie pacientę vyras ir žinojo, tačiau sako, jog visai nesvarbu, kas yra tas žmogus, kuriam reikia pagalbos – vaikas, jaunas ar vyresnis – jeigu gali padėti, tą ir reikia daryti. Kaulų čiulpus donuojantis žmogus gali rinktis donacijos būdą, kurių yra du: iš kraujo aferezės būdu arba kaulų čiulpų, renkant juos iš dubens kaulų bendros nejautros metu.

„Gydytoja buvo atvira – pacientas yra vaikas, o tokiu atveju, kamienines ląsteles geriau rinkti iš dubens kaulų. Aš sutikau, nes manau, kad tai yra svarbu. Ligoninėje praleidau dvi naktis. Atvažiavau dieną prieš donaciją – taip yra užtikrinamas donoro saugumas. Pacientei prieš transplantaciją yra daroma stipri chemoterapija, siekiant susilpninti imuninę sistemą, kad ši neatmestų donorinių ląstelių, o atstatyti ją būtų labai sunku, tad gydytojai nori būti tikri, jog donacija tikrai įvyks kaip numatyta.

Kitą dieną daroma bendrinė nejautra, prieš kurią, kaip ir bet kurią kitą lengvą operaciją, negalima valgyti ir gerti. Užmigau, atsibudau ir viskas jau praėję. Kadangi savijauta buvo normali, kitą dieną mane išleido namo. Kelias dienas jaučiau nemalonų maudimą dubens srityje, kuris kasdien vis mažėjo, tačiau jis netrukdė užsiimti įprasta veikla, dėl to netampi ligoniu. Po keturių dienų jau galėjau eiti į darbą“, – pasakoja Edvinas.

Maži negalavimai – didelis džiaugsmas

Daug laiko praleidęs ligoninėje, kai sirgo žmonos sesuo, patirtų negalavimų ar skirto laiko pašnekovas nesureikšmina: „Mano nuomone, nepriklausomai nuo to, kurį donavimo būdą pasirinktum, tai tikrai nedidelė kaina, vertinant tai, jog sergančiam žmogui suteiki galimybę pasveikti. Donoras nieko nepraranda, jam galima pasiimti nedarbingumą, o valstybė 100 proc. kompensuoja atlyginimą. Taip, šiek tiek skauda, šiek tiek nemalonu, tačiau palyginus su tuo, kaip sunku yra vėžiu sergančiam žmogui, ir kaip ilgai tas sunkumas tęsiasi – tai tik labai labai nedidelė auka.“

Vyras prisimena, jog po donacijos užplūdo teigiamos emocijos, džiugi nuotaika: „Viduje pozityvumas, net atrodo, jog visas pasaulis tampa geresnis. Visa ta aplinka, kurioje vyksta donavimas, optimistiškai nuteikia, medicinos personalas, žinodamas, jog būsiu donoru, buvo laimingi, paslaugūs, geranoriški. Tai rodo, kad Lietuvoje kaulų čiulpų donorystė vis dar yra retas reiškinys, stebinantis net ir juos. Nemanau, jog donorams turėtų būti rodomas išskirtinis dėmesys, ir apskritai, tai turėtų būti tiesiog geras darbas, kaip ir kraujo donorystė.“

Kaulų čiulpų donorystę reikia sieti su gyvybe, ne su skausmu

Žinodamas, jog į kaulų čiulpų donorų registrą lietuviai registruojasi vangiai, o daugelis nežino, kas tai yra, kad tokiu būdu galima padėti žmogui, Edvinas mano, jog apie tai reikia kalbėti jau mokykloje. Jo nuomone, informacijos trūksta ne tik apie kaulų čiulpų donorystę, bet ir apie daugelį piktybinių kraujo ligų. Trūksta stiprių kūrinių – knygų ar filmų, kuriuose donorystė būtų atskleidžiama per donoro prizmę, kurie pabrėžtų, jog kaulų čiulpų donorystė yra gyva, nekenkianti žmogui, saugi ir gelbėjanti gyvybes.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Arnas

Arnas portretas
Šaunuolis vyras! Čia tai tikras visuomeniškumas, noras padėti. Aš irgi registruosiuosi, važiuosiu palikti kraujo. Įkvepianti istorija!

vartotojas

vartotojas portretas
nežinau ar tai sveika, kraujo davimas gal ir nieko. bet kaulų čiulpų..Narkoze, po to dar skauda tą vietą kur ėmė kraujo ląsteles. Medikai pasakys jo jo pjaunam nieko baisaus:) taigi ir taip aišku medikai iš to duoną valgo, kuo daugiau jiems tokių darbų

jo

jo portretas
kaip puiku,kad yra pozityvių jaunuolių ačiū jiems
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių