Mankšta nugarai: nuo ignoruojamo skausmo iki diskomfortą keliančių nugaros problemų Pereiti į pagrindinį turinį

Mankšta nugarai: nuo ignoruojamo skausmo iki diskomfortą keliančių nugaros problemų

2024-06-28 17:00 kauno.diena.lt inf.

Sveika nugara yra viena iš svarbiausių geros gyvenimo kokybės sąlygų, tačiau šiuolaikinio gyvenimo būdo iššūkiai dažnai sukelia įvairius nugaros skausmus ir problemas. Ilgos valandos praleistos sėdint prie kompiuterio, netinkama laikysena, mažas fizinis aktyvumas ir stresas – visa tai neigiamai veikia visų mūsų stuburą ir aplinkinius raumenis.

Dėl šių priežasčių nugaros skausmas tapo viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, su kuria susiduria žmonės visame pasaulyje. Mankšta nugarai  yra veiksmingas būdas išvengti šių problemų arba jas sumažinti todėl „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutų komanda nustato klientų pagrindines nugaros skausmo priežastis ir sudaro mankštos nugarai planą pagal individualius poreikius.


Nuo būtinybės lankytis nugaros mankštose iki gyvenimo būdo pasikeitimo

Turbūt kiekvienam savo artimoje aplinkoje bent kartą teko girdėti apie patiriamus nugaros skausmus, kas puikiai įrodo problemos opumą šių dienų visuomenėje. Spartus ir įtemptas gyvenimo būdas, sėdimas darbas, nuolatiniai iššūkiai darbe ar asmeniniame gyvenime bei sumažėjęs fizinio aktyvumo lygis yra vieni pagrindinių nugaros skausmo priežasčių.

Būtent dėl to daugelis žmonių visame pasaulyje patiria nugaros skausmus, kurie kelia diskomfortą ir trukdo pilnavertiškai atlikti kasdienes veiklas. Tiesa, patiriamas skausmas visada paskatina greičiau kreiptis į specialistus ir ieškoti pagalbos, tačiau dažniausiai pasiklystama tarp specialistų gausos. „Sveiko stuburo mokykla“ – Lietuvoje yra viena geriausiai žinomų ir ilgametę patirtį sukaupusių organizacijų, kuri padeda identifikuoti ir gydyti patiriamus nugaros skausmus ar kitus su nugara susijusius negalavimus.

„Esame jau apie 15 metų aktyviai apie stuburo problemas kalbanti organizacija Lietuvoje. Pagrindinė mūsų naudojama metodika yra saugi, patikima ir pagrįsta mokslu, kadangi buvo sukurta atidžiai ir  reguliariai lankantis Skandinavijos šalyse ir analizuojant bei nuolat stebinti, kas labiausiai padeda žmonėms sumažinti patiriamą skausmą. Didelį dėmesį skiriame profesionalumui, todėl visus užsiėmimus veda tik medicininį išsilavinimą turintys kineziterapeutai, savo žinias nuolat atnaujinantys mokymuose ir nuolat gilinantys tiek teorinius, tiek praktinius sugebėjimus tęstiniuose mokymuose“ – paaiškina „Sveiko stuburo mokyklos“ metodikos kūrėjas V. Zaveckas.

„Taip pat savo klientams galime pasiūlyti ne tik profesionalių specialistų pagalbą, bet ir inovatyvius treniruoklius. Vieni iš jų „Redcord“,  „Wall station“ sistemos ir „Total Gym Elevate“ serijos treniruokliai, kurie sukurti taip, kad kūno svoris būtų naudojamas kaip pasipriešinimas, kurį galima reguliuoti keičiant nuolydžio lygį, todėl treniruokliai yra tinkami įvairaus fizinio pasirengimo lygio asmenims“ – džiaugiasi ekspertai.

Mankšta nugarai turi būti atliekama periodiškai pagal identifikuotą nugaros skausmo priežastį.

„Sveiko stuburo mokykla“ taip pat išskirtinį dėmesį skiria bendruomeniškumo ir artimo ryšio su klientais puoselėjimui. Mokyklos vadovė Edita Keliauskienė išskiria, jog kartais tenka sutikti klientus, kurie mankštas lanko apie 10 ar dar daugiau metų ir lenkia net kai kurių ilgalaikių darbuotojų darbo stažą įmonėje. Daugelis klientų seniau lankę mankštas dėl patiriamo skausmo, jas lanko iki šiol ir džiaugiasi, jog tai tapo jų gyvenimo įpročiu. Galima tik patvirtinti, jog atsakingas ir reguliarus mankštinimasis prisideda ne tik prie fizinės būklės gerinimo ir stiprinimo, tačiau suteikia galimybę ugdyti ir asmenines charakterio savybes, tokias kaip ryžtingumas, atsakingumas ir išsikeltų tikslų siekimas.

Kodėl reikalinga mankšta nugarai ir kokia jos nauda?

„Viena iš didžiausių dažniausių laikino nedarbingumo priežasčių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, yra nugaros skausmas, atsiradęs dėl įvairiausių priežasčių (disko išvarža, nervinių šaknelių uždegimas, įvairūs degeneraciniai stuburo pakitimai)“,  – akcentuoja „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutas Benas Blauzdžiūnas. Dažniausiai nugaros skausmai vargina asmenis, kurie dirba sėdimą darbą, turi netaisyklingą laikyseną ir mažą fizinio aktyvumo lygį, todėl šių klientų grupė yra didžiausia. Svarbu išskirti, jog nugaros mankštas renkasi ir aktyviai sportuojantys asmenys, todėl tai tik patvirtina, jog nugaros mankšta nėra skirta tik tiems, kurie jau patiria skausmus ar diskomfortą nugaros srityje, ji naudinga visiems – nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar fizinio pasirengimo lygio.

Reguliari nugaros mankšta mažina nugaros skausmą ir gerina laikyseną - stiprūs nugaros raumenys padeda išlaikyti taisyklingą kūno padėtį bei mažina kaklo, pečių bei nugaros skausmus. „Taisyklingai ir reguliariai atliekamos mankštos iš tikrųjų prisideda prie kiekvieno asmens savijautos gerinimo: didinamas jėgos ir lankstumo lygis, gerėja bendroji savijauta, jaučiama daugiau energijos bei stiprinami raumenys, nugaros sveikatai palaikyti. Svarbu paminėti, jog atliekamos mankštos lavina ir kognityvines funkcijas, kadangi dažnai reikia mokytis naujų judesių, nes mankštos elementai nuolat keičiasi, todėl reikia juos išmokti ir greitai adaptuotis prie pokyčių,ׅ“ – pagrindines mankštos nugarai naudas išskiria ekspertai.

„Tenka pastebėti, jog dažniausiai  kalbėdami apie mankštos naudą, galvojama tik apie raumenis, tačiau mankšta teikia kur kas daugiau naudos visam žmogaus kūnui: gerėja sąnarių mityba, raiščių būklė bei psichologinė būsena. „Sveiko stuburo mokykloje“ atliekami nugarai stiprinti pratimai turi ir jėgos, ir lankstumo, ir mobilumo elementų, todėl stipriname ne tik nugarą, bet ir kitas kūno dalis, įskaitant ir psichologinę žmogaus būseną“, – teigia „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutė Birutė Lašaitė - Konovalovė. Taigi, iš pirmo žvilgsnio tik kaip iš nesudėtingų nugaros pratimų kombinacijų susidedanti mankšta, iš tikrųjų teikia begalę naudos ne tik bendrai žmogaus fizinei, tačiau ir psichologinei būklei.

Atliekame mankštą nugarai: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį mankštos metu?

Užsiėmimų su klientais metu „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutai mankštas pirmiausiai pradeda nuo kliento konsultacijos, kurios metu yra aptariamos pagrindinės kliento problemos ir lūkesčiai. Taip pat ypatingas dėmesys skiriamas sąnarių paslankumui, raumenų stiprumui ir taisyklingos laikysenos nustatymui. Labai svarbu visus nugarai mankštinti skirtus pratimus atlikti tik iš teisingos padėties, todėl dirbant su kiekvienu klientu skiriamas ypatingas dėmesys taisyklingai laikysenai skirtingose pozicijose aptarti“, – kaip pradinį etapą įvardija kineziterapeutė Agnė Marazienė.

Svarbu paminėti, jog netaisyklinga nugaros padėtis dažniausiai yra viena iš pagrindinių nugaros skausmo priežasčių, todėl atliekant mankštą nugaros skausmui malšinti, ypatingai svarbu užimti tik taisyklingas pozicijas, siekiant didinti atliekamų pratimų efektyvumą bei išvengti skausmo pratimų atlikimo metu.

Daugelis galvoja, jog turint nugaros skausmus trūksta būtent nugaros raumenų jėgos ir reikia stiprinti nugarą, o ne lavinti sąnarių  lankstumą, stuburo judrumą ar aplinkinių regionų judesio laisvę. „Tiesa, atliekant pratimus, dažnai tenka sulaukti klientų klausimų, kodėl visgi pratimus atliekame visam kūnui ir neskiriame viso dėmesio tik nugaros sričiai? Labai dažnai klientams pabrėžiame, jog nugara nėra atskira mūsų kūno dalis, ji viena pagrindinių mūsų kūno ašių, todėl svarbu kartu mankštinti ir kitus raumenis. Mankštų metu didesnį dėmesį skiriame pratimams liemens stabilizavimui ir sėdmenų, tarpumenčių raumenų stiprinimui, judesių kontrolei ir koordinacijai, giliųjų raumenų aktyvinimui, raumenų lankstumui, jėgai bei sąnarių mobilumui didinti“, – išskiria „Sveiko stuburo mokyklos“ kineziterapeutė Aušra Minelgienė.

Akistata tarp asmeninių įsitikinimų ir realybės

Patiriant nugaros skausmus, labai dažnai norisi greito ir efektyvaus sprendimo, padėsiančio atsisakyti diskomforto nugaros srityje. Siekiant greitų rezultatų, dažnai atsimušama į nepagražintą realybės sieną, kai tenka suvokti, jog rezultatams pasiekti, vis dėlto yra reikalingas ilgesnis laikotarpis nei tikėtasi.

„Tenka pastebėti, jog daugelis, mankštas lankančių klientų tikisi itin greitai pasiekiamų rezultatų, todėl labai svarbu išskirti, jog mankšta nugarai turi būti atliekama periodiškai pagal identifikuotą nugaros skausmo priežastį. Neteisingas sprendimas manyti, jog problema greitai išsispręs kreipiantis pas specialistus per vėlai (pvz. po 10 metų) ir per retai (pvz. kartą per savaitę). Dažniausiai savo klientams rekomenduojame bent 2 kartus savaitėje lankyti grupines ar individualias mankštas su kineziterapeuto priežiūra bei bent 2 kartus savaitėje savarankiškai namuose atlikti specialistų paskirtus pratimus“ – išskiria „Sveiko stuburo mokykla“ kineziterapeutas Žilvinas Kuznecovas.

Taigi, specialistai pataria, tam, kad norimi rezultatai būtų pasiekiami greičiau, reikalinga skirti ypatingą dėmesį mankštas nugarai tiek su specialistų pagalba, tiek atliekant pratimus savarankiškai. Juk pagrindinis raktas į mūsų sveikatą yra mūsų pačių rūpestis ir pastangos.

Naudinga kenčiantiems dėl nugaros skausmo.

„Sveiko stuburo mokyklos“ parengta metodika: saugūs ir veiksmingi jėgos lavinimo pratimai

„Sveiko stuburo mokykla“  vykdydama sporto rėmimo projektą (2022 m birželis – 2024 m birželis)  „Fizinio aktyvumo skatinimas,  populiarinant saugias ir efektyvias jėgos treniruotes stuburo sveikatai išsaugoti“ parengė metodiką, skirtą stuburo sveikatai saugoti ir nugaros skausmams spręsti jėgos treniruotėmis. Išskirtinis dėmesys buvo skirtas rekomendacijų pateikimui bei konkrečių treniruočių programų aprašymui, skirtų stuburo sveikatai saugoti ir nugaros skausmams jėgos treniruotėmis spręsti.

Metodika parengta naudojant apibendrintus „Sveiko stuburo mokykloje“ sveikatos gerinimo užsiėmimuose besilankančių asmenų duomenis: dalyvių būklės vertinimo "prieš" ir "po" bei pasiekto pokyčio rezultatai, dalyvių testavimo, naudojant treniruoklius, rezultatai bei treniruočių programos efektyvumo vertinimo rezultatai. Šie rodikliai leido daryti tikslias įžvalgas ir pateikti rekomendacijas apie saugų ir veiksmingą jėgos lavinimo pratimų atlikimą bei krūvio dozavimo ypatumus asmenims, besiskundžiantiems nespecifiniu apatinės nugaros dalies skausmu. „Sveiko stuburo mokyklos“ specialistai rekomenduoja susipažinti su metodika ir didelį dėmesį skirti teisingai atliekamiems pratimams.

Susipažinti su metodika galite čia: https://www.stuburomokykla.lt/wp-content/uploads/2024/06/Jega-stuburo-sveikatai-2024.pdf

Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų