Kodėl tirpsta rankų pirštai? Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl tirpsta rankų pirštai?

2013-04-24 17:27
Kodėl tirpsta                              rankų pirštai?
Kodėl tirpsta rankų pirštai? / Shutterstock nuotr.

Skaitytojas klausia: Sveiki, man pradėjo tirpti pirštai. Vienu metu aptirpsta vienos rankos, kitąkart - kitos rankos pirštai. Aptirpęs pirštas palieka baltas, aptirpimas trunka iki 20 min. Pasibaigus, išryškėja melsvai raudonos dėmelės. Dabar jų matyti ant trijų dešinės rankos pirštų. Kas man galetų būti ir pas kokį specialistą kreiptis?

Gydytojas atsako:

Šioje situacijoje matau dvi klinikines problemas - pirštų tirpimas ir odos pakitimai. Problemos nebūtinai gali būti susijusios viena su kita. Ar tai susiję klinikiniai požymai, ar atsikri simptomai, gali patvirtinti tik realus detalesnis ištyrimas. Pradėkime nuo to, kad pirma mintis, apie ką reiktų pagalvoti, kai pacientas skundžiasi plaštakų tirpimu, yra tai, kad kažkuriame plaštakos inervacijos lygmenyje spaudžiamas periferinis nervas, pradedant distaliai nuo plaštakos sąnarių ir baigiant proksimaliai stuburo kaklinės dalies slanksteliuose. Kad tinkamai interpretuoti nusiskundimus, turime įvertinti odos pakitimus (nuospaudos, karpos, sušalimas, piodermija), atmesti galimą trauminį ar mechaninį pažeidimą (pirštų sumušimas, sąnarių subluksacija, lūžimai, hallux valgus ir t.t.)  ar neuropsichinius pakitimus ( periferinis neuritas, tam tikri psichikos pažeidimai), infekciją ar uždegimą (minkštųjų audinių infekcija, tendosinoviitas, artrozė). Kalbant apie odos spalvos pakitimus plaštakose, pirštuose visų pirma turime įvertinti periferinę kraujotaką, galimą kraujagyslių spazmą. Mikrocirkuliacijos sutrikimas galimas,  sergant Reino (Raynaud) sindromu, prie įvairių autoimuninių sutrikimų, sklerodermijos, vibracijos ar obliteruojančio endarterito. Nereikia pamiršti, kad odos pakitimai galimi, sergant įvairioms endokrinopatijomis ( skydliaukės, prieskydinės liaukos, antinksčių, hipofizės, kasos patologija) ar sutrikus medžiagų apykaitai (lipoidozė, cukrinis diabetas, porfirija, hemochromatozė ir t.t.).

Taigi, visų pirma surenkama tikslinė anamnezė-ar pacientas neturėjo traumų, sumušimų, pastovių perkrovų kuriose nors sąnarių grupėse,ar nenušalo staiga galūnių arba ar nėra pastovaus šalčio poveikio (pvz., dirbant lauke šaltyje ar šaldytuve). Po to atliekama sąnarių apžiūra, palpacija, vertinamas sąnarių mobilumas - judesių amplitudės ribojimas dėl skausmo ar tirpimo, atliekant fleksinius, ekstenzinius ar rotacinius judesius. Galūnėse, pradedant nuo pirštų, vertinamas jutimo pojūtis ir jis lyginamas abipus abiejose galūnėse pagal inervacijos segmentus bei vertinama galūnių jėga. Vertinamas galūnių šiltumas, čiuopiamas pulsas, kapiliarinis prisipildymas.  Diagnozės patikslinimui atliekami bendrieji ir biocheminiai kraujo tyrimai, kraujagyslių dopleris, tikslinės lokalizacijos sąnarių rentgenogramos, kad išsiaiškinti kaulinę-kremzlinę patologiją.  Jei įtariame, kad pirštų tirpimas gali būti kaklinės stuburo dalies disko išvaržos pasekmė, atliekame kompiuterinę tomografiją ar magnetinio rezonanso tyrimą.

Baigiant tenka pasakyti, kad vieno konkretaus tyrimo, kuris padėtų duoti atsakyma į Jūsų išsakytus nusiskundimus, nėra. Reikia gerai įvertinti visus požymius, kruopščiai apžiūrėti plaštakų pirštus ir atlikti tikslinius tyrimus pirštų tirpimo priežasčiai nustatyti. Jei neturite savo šeimos daktaro, kuris jus detaliai ištirtų, Jums bus reikalingos neurologo, reumatologo ir angiochirurgo konsultacijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų