Kodėl prastėja atmintis? „Camelia“ vaistininkas įvardijo priežastis ir gresiančius padarinius

  • Teksto dydis:

Jeigu dažnai pamirštate, ką buvote suplanavę ar kur ėjote, jums sunku susikaupti, susikoncentruoti ir prisiminti prieš kelias dienas įvykusius reikšmingus įvykius – tai organizmo siunčiamas signalas apie suprastėjusią atmintį. „Camelia“ vaistininkas Mintautas Kamandulis aiškina, dėl kokių priežasčių kamuoja šis negalavimas, ir įspėja, kad jis gali būti tam tikrų ligų pranašas.

„Viena pagrindinių suprastėjusios atminties priežasčių – amžius, nes senstant smegenyse pradeda trikti atminties formavimosi procesai. Įtakos šiam negalavimui turi ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, tokios neurologinės ligos kaip epilepsija ar Parkinsono liga, organizmo intoksikacijos alkoholiu, vaistais arba kitomis stiprų poveikį turinčiomis medžiagomis. Taip pat tam tikrų vaistų, pavyzdžiui, benzodiazepinų, vartojimas, patirtas insultas ar galvos traumos, COVID-19 liga, su kraujotaka susijusios ligos, galvos smegenų navikai, netinkama mityba, nervinis dirglumas, nuovargis ir nemiga“, – aiškina M. Kamandulis.

  Suprastėjusi atmintis gali būti ir rimtų ligų pranašas – pavyzdžiui, jeigu vyresni žmonės skundžiasi užmaršumu, nebesugeba įvardyti ar pažinti artimųjų, tampa irzlūs, išgyvena nuolatinę nuotaikų kaitą ir jiems sunku orientuotis, tai gali įspėti apie ankstyvą demencijos stadiją. Dėl suprastėjusios atminties galima įtarti ir mažakraujystę – sumažėjus hemoglobino kiekiui organizme pernešama mažiau deguonies, kurio mažiau gauna ir smegenys, dėl to suprastėja jų funkcijos.

Suprastėjusios atminties problemas spręsti reikėtų nedelsiant, siekiant išvengti didesnės žalos tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai.

„Suprastėjusios atminties problemas spręsti reikėtų nedelsiant, siekiant išvengti didesnės žalos tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai. Laiku diagnozavus demenciją, gydytojas galės skirti tinkamą gydymą ir pristabdyti ligos progresavimą, mažakraujystės atveju – padės išvengti traumų rizikos dėl alpimo ar kritimo, kurį lemia dėl ligos varginantis silpnumas. Atsižvelgiant į tai, kad atminties sutrikimas gali būti susijęs su padidėjusiu kraujo klampumu ir didesne trombocitų rizika ar įvairiomis kraujagyslių problemomis, gydant sustreikavusią atmintį galima jų išvengti“, – aiškina „Camelia“ vaistininkas.

Kaip sau padėti?

Norint sustiprinti atminties funkcijas, pirmiausia reikia pradėti nuo gyvenimo būdo korekcijų – pradėti sveikiau maitintis, t. y. mažinti riebalų kiekį maiste, atsisakyti cukraus, vartoti daugiau vaisių ir daržovių. Naudingas ir reguliarus fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, kasdienis ilgas pasivaikščiojimas gryname ore.

„Padės ir protinės mankštos, kurios stiprina smegenų funkcijas, – galite išmėginti kryžiažodžius, žaisti šachmatais ar skaityti knygas. Šias mankštas gali pakeisti mėgstamos veiklos, kurios padėtų susikoncentruoti į tam tikrus veiksmus ir didintų susidomėjimą. Be to, būtų pravartu atsisakyti ar mažiau vartoti nervų sistemą veikiančių vaistų, pavyzdžiui, raminamųjų ir migdomųjų, kurie neigiamai veikia atmintį“, – pataria vaistininkas.

Jis tęsia, kad žmonėms, sergantiems tokiomis lėtinėmis ligomis kaip hipertenzija, cukrinis diabetas, kurių padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, gali sutrikti smegenų kraujotaka ir lemti atminties suprastėjimą, tad reikėtų užtikrinti tinkamą šių ligų kontrolę.

M. Kamandulis sako, kad asmenines pastangas gali sustiprinti ir vaistiniai preparatai:

Ginkmedis, kuris plečia kraujagysles ir mažina kraujo klampumą, – dėl to gerėja smegenų kraujotaka, jų aprūpinimas deguonimi ir stiprėja atminties funkcijos. Be to, ginkmedis veikia ir periferinę kraujotaką, todėl padeda kovoti su šąlančiomis ir tirpstančiomis galūnėmis.

Vitaminai B, C ir E, selenas ir omega-3 riebalų rūgštys, kurių poveikis teigiamai veikia atmintį ir dėmesį.

  „Ginkmedžio ir B grupės vitaminų preparatų nereikėtų vartoti prieš miegą, nes jie gali turėti tonizuojantį, stimuliuojantį poveikį organizmui ir sukelti nemigą, kuri neigiamai veikia atminties funkcijas. Be to, svarbu pabrėžti, kad, norint jausti teigiamą omega-3 riebalų rūgščių poveikį, būtina suvartoti jų ne mažiau nei 1 g per dieną“, – priduria „Camelia“ vaistininkas.

Nenumokite ranka į tokį, atrodytų, nekaltą negalavimą kaip suprastėjusi atmintis, – pastiprinkite ją ir užkirskite kelią gresiantiems negalavimams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

oioi

oioi portretas
apie ka cia straipsnis?

pasiguodi

pasiguodi portretas
kad sutriko atmintis, gydytojas pirmoj eilėj pradeda sapaliones apie psichikos ligų specialistą , ar išgirsti patarimą, pagerti papildus.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių