- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Požiūris: visada ieškome individualaus priėjimo prie kiekvieno paciento, sako kineziterapeutai S. Goscickė (pirma iš kairės), V. Šeputa ir K. Nevulienė.
-
Kineziterapeutai: reabilitacija reikalinga po kiekvienos traumos
-
Kineziterapeutai: reabilitacija reikalinga po kiekvienos traumos
-
Kineziterapeutai: reabilitacija reikalinga po kiekvienos traumos
-
Kineziterapeutai: reabilitacija reikalinga po kiekvienos traumos
Mokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai aktyviai ruošiasi artėjančiam rudeniui – ambulatorinės reabilitacijos ir kardiologijos klinikos „Testas“ kineziterapeutai sulaukia vis daugiau ne tik po traumų atsigaunančių vaikų, bet ir norinčiųjų pakoreguoti netaisyklingą laikyseną. Tai dažniausiai nustatoma po profilaktinio sveikatos patikrinimo.
Po traumos delsti negalima
Aktyvi vasara kartais palieka liūdnas pasekmes – traumas. Po sunkesnės ar lengvesnės traumos prireikia reabilitacijos, tačiau kai kuriose šias paslaugas teikiančiose įstaigose tenka gerokai laukti savo eilės. Ambulatorinės reabilitacijos ir kardiologijos klinikos „Testas“ vadovas Algirdas Valiulis atkreipia dėmesį, kad kai reabilitacija pradedama praėjus mėnesiui ar dviem po traumos, ji tampa beprasmė – pažeistoje vietoje jau būna susiformavę pokyčiai.
„Gydymo įstaiga privalo prisitaikyti prie paciento poreikių“, – įsitikinęs vadovas.
Ambulatorinės reabilitacijos klinikoje „Testas“ (kardioklinika.lt) traumą patyrusiam pacientui reabilitacijos paslaugos pasiūlomos kuo skubiau. Kaip pastebi klinikos kineziterapeutas Vilius Šeputa, viena dažniausių vaikų patiriamų traumų – rankos stipinkaulio lūžis nukritus. Tarp nukentėjusiųjų nuo traumų nemažai ir batutų aukų.
Kita dažnai pasitaikanti trauma – kojos čiurnos raiščių plyšimai arba patempimai. Šias traumas gali prišaukti ir netaisyklingai pastatyta koja einant. Kineziterapeutų pagalbos prireikia ir dėl įgimtų arba įgytų pėdos deformacijų.
Klinikos vyriausioji kineziterapeutė Edita Ostapenko reabilitaciją rekomenduoja pradėti kuo anksčiau. V. Jašinskaitės nuotr.
Nėra nereikšmingų traumų
Pasak V. Šeputos, paspirtukininkų ir riedutininkų traumos būna kur kas rimtesnės, tad ir reabilitacijos prireikia ilgesnės. Guodžia tai, kad pastarųjų traumų nėra tiek daug. Gerokai rimčiau nukenčia su elektriniais paspirtukais besivažinėjantys suaugusieji.
Artėjant rudeniui reabilitacijos klinikoje taip pat padaugėja aktyvaus poilsio mėgėjų, kurie gražias besibaigiančios vasaros dienas išnaudojo bėgiojimui gamtoje. Deja, dažnas jų būna nepasiruošęs didesniems fiziniams krūviams arba sportuoja netaisyklingai. „Kojų raiščiai neatlaiko didesnės apkrovos, tad patiriama trauma. Ją prišaukti gali ir netaisyklinga pėdų padėtis“, – paaiškino kineziterapeutas.
Vaikams gana dažnai pasitaiko dalinių raiščių plyšimų. Tėvai kartais tokią traumą vertina kaip nereikšmingą ir nesikreipia dėl reabilitacijos. „Reabilitacija būtina po kiekvienos traumos, net jeigu ji atrodo nerimta, – pažymėjo klinikos kineziterapeutė Kamilė Nevulienė. – Įvykus traumai kurį laiką išmokstame kompensuoti savo judėjimą, saugodami pažeistą vietą. Taip kūne atsiranda disbalansas: didesnis krūvis atitenka sveikesnei pusei ir laikui bėgant persikreipia raumenys.“
Bet kuriuo atveju reabilitaciją rekomenduojama pradėti kuo anksčiau, nes po ilgo įtvaro nešiojimo nusilpsta raumenys, kai kuriems atsiranda baimė judėti be pagalbinių priemonių. Vienu metu skiriamos trys procedūros: mankšta, masažas ir šviesos terapija (bioptronas) – kompleksinė pagalba padeda greičiau grįžti į visavertį gyvenimą. Vaikams ambulatorinė reabilitacija trunka nuo 5 iki 16 dienų, priklausomai nuo diagnozės ir traumos pobūdžio. Prireikus, po rimtesnės traumos, reabilitacija pratęsiama ir ilgesniam laikui.
Ieško individualaus priėjimo
Kineziterapeutai jau pajuto ir profilaktinių sveikatos patikrinimų bumą – nemažai tėvų su vaikais kreipiasi dėl netaisyklingos laikysenos. Dažniausios šeimos gydytojų nurodomos diagnozės yra skoliozė ir kifozė, kai dėl iškrypusio stuburo kenčia pečių, nugaros raumenys, sukeldami diskomfortą ir skausmą.
„Per reabilitaciją išmokti pratimai gali praversti ir vėliau, pradėjus lankyti mokyklą, kai nuo ilgo sėdėjimo vienodoje padėtyje įskausta nugara, pečių juosta. Vaikų laikysena dėl dažno telefonų naudojimo gana stipriai keičiasi, tad tėvai turėtų atkreipti dėmesį į laikyseną ir motyvuoti vaikus sėdėti taisyklingai“, – patarė VšĮ „Testas“ kineziterapeutė Skaistė Goscickė.
Kai kurios reabilitacijos įstaigos atsisako kineziterapijos užsiėmimų dėl skeptiško pacientų požiūrio. Kineziterapeutai sutinka, kad tokių pacientų pasitaiko, tačiau nemaža jų dalis, išbandę bei įsitikinę mankštos nauda, noriai grįžta ir kitą kartą. „Vaikai dažnai būna nemotyvuoti mankštintis, nes ne visada supranta pratimų naudą. Stengiamės paaiškinti ir sudominti mankšta per žaidimus – tada keičiasi ir požiūris. Visada ieškome individualaus priėjimo prie kiekvieno paciento“, – reziumavo kineziterapeutai.
Sveikatos – į druskų kambarį
Išskirtinumas: „Testo“ haloterapijos kompleksas yra bene vienintelis Klaipėdoje, kur druskų koncentracija yra reguliuojama. V. Jašinskaitės nuotr.
Artėjant permainingiems rudens orams, sustiprinti organizmą rekomenduojama ne tik mankštomis. Pasirūpinti geresne savijauta padeda haloterapija – kvėpavimas druskų kasyklų mikroklimatą atitinkančiu oru, vibromasažų taikymas, pakankamas skysčių vartojimas ir pagal poreikį – kineziterapijos pratimų pritaikymas. Ambulatorinės reabilitacijos ir kardiologijos klinikoje „Testas“ įkurtame haloterapijos komplekse pacientai kvėpuoja iš vienos seniausių Europoje druskų kasyklų Veličkoje (Lenkija) atvežta druska. Ji yra ekologiška, be cheminių priemaišų.
Po kiekvienos procedūros prikvėpuotas patalpos oras modernia aparatūra per keliolika minučių pakeičiamas švariu ir grynu oru, o halokompresoriai sukuria druskų kasyklų mikroklimatą atitinkantį orą. Daugiau nei 30 metų sėkmingai gyvuojančios klinikos „Testas“ haloterapijos kompleksas yra bene vienintelis Klaipėdoje, kur druskų koncentracija yra reguliuojama. Įprastai druskų kambariuose ji parenkama, kad optimaliai tiktų visiems: ir suaugusiesiems, ir vaikams. Šioje gydymo įstaigoje labai rūpinamasi mažųjų pacientų sveikata, tad prireikus druskų koncentracija sumažinama iki vaikams rekomenduojamos normos.
Labiausiai patinka liemenės
Haloterapija turi raminamąjį poveikį, nuima nervinę įtampą, mažina stresą, gerina miegą. Druskų kambaryje sukurta jauki atmosfera: groja atpalaiduojanti muzika, taikoma šviesų terapija, kur kiekviena spalva organizmą veikia skirtingai, ekrane matomi vaizdai atpalaiduoja raumenis, stiprina psichoemocinę sveikatą. Kai haloterapijos seansas būna skirtas vaikams, mažieji pacientai gali žiūrėti patinkančius animacinius filmus.
Nauda: prieš seansą Druskų kambaryje pacientai užsideda vibromasažines liemenes. V. Jašinskaitės nuotr.
Siekiant sustiprinti druskų kambario poveikį ir padėti lengviau atsikosėti, prieš seansą pacientai užsideda vibromasažines liemenes. Jų yra skirtingų dydžių: nuo mažiausio iki didžiausio. Vibromasažines liemenes ypač mėgsta mažieji pacientai, kuriuos prajuokina ir maloniai kutena lengva vibracija.
Jau kelerius metus klinikoje „Testas“ atliekami halokompleksą lankančių pacientų tyrimai: prieš procedūras ir po jų specialiu prietaisu – pikmetru – matuojamas iškvepiamo oro srovės greitis. Pastebėta, kad šis rodiklis jau po kelių procedūrų padidėja, o baigus 10 seansų ciklą tampa akivaizdus. Gauti tyrimų duomenys leidžia įsitikinti teikiama druskų kambario nauda.
Po persirgtų kvėpavimo takų ligų skiriami specialūs kineziterapijos užsiėmimai, kurių poveikį sustiprina kursas druskų kambaryje. Prireikus gydytojo konsultacijos, galima kreiptis į čia konsultuojančią gydytoją pulmonologę. Turint šeimos gydytojo siuntimą šios specialistės konsultacijas apmoka Ligonių kasos.
Klinika plečiasi
Patogumas: neįgalių ar sunkiai judančių pacientų patogumui įrengtas liftas-keltuvas. V. Jašinskaitės nuotr.
Per pastaruosius kelerius metus gerokai prasiplėtė klinikos patalpos. Daug dėmesio vaikams su raidos sutrikimais skirianti klinika „Testas“ įrengė šviesias ir jaukias patalpas būtent šiai mažųjų klientų grupei. Čia vyksta individualūs užsiėmimai su kiekvienu vaiku, kur kompleksinę pagalbą teikia įvairių sričių specialistai.
Tėveliai įvertina klinikos administracijos pastangas: per praėjusį pusmetį vaikams su raidos sutrikimais suteikta gerokai daugiau paslaugų nei planuota – darbo apimčių skaičiai įspūdingi.
Atsižvelgiant į poreikį, vaikams iš Ukrainos pasiūlytos logoterapijos paslaugos gimtąja kalba. Šiuos užsiėmimus veda ukrainietė. Klinikoje logoterapijos paslaugos teikiamos lietuvių, rusų ir ukrainiečių kalbomis.
Neįgalių ar sunkiai judančių pacientų patogumui įrengtas liftas-keltuvas. Jam pinigai skirti už Teritorinės ligonių kasos operatyviai pervestas lėšas, kurios gautos viršijus reabilitacijos paslaugų kvotas.
Daugiau naujienų apie kliniką „Testas“ galima rasti jų socialiniame tinklapyje https://www.facebook.com/profile.php?id=100080661050785.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Uždraudė per nosį vartojamus energinius miltelius: įvardijo grėsmes
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) laikinai uždraudė per nosį vartojamus energinius miltelius. ...
-
Sveikatos ir verslo atstovai iš valdžios tikisi daugiau dėmesio širdies ligų gydymui
Kardiologus vienijančios organizacijos ir verslo atstovai ragina šalies valdžios institucijas daugiau dėmesio skirti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai ir gydymui, ketina kreiptis atviru laišku. ...
-
Išsigydo ligą, bet vis tiek neišgyvena: šis įprotis tampa mirtinais spąstais3
Medikai sako, kad besaikis antibiotikų vartojimas, kai jų reikia ar nereikia, ir vartojant juos ne pagal tai, kaip paskyrė gydytojas, o taip, kaip žmonėms atrodo sveikiau, kenkia ir sukelia dar daugiau ligų. Daugėja atvejų, kai išgydžius itin s...
-
Ministrė Jakubauskienė: ieškosime geresnės valstybinės ir privačios medicinos partnerystės4
Paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti galimybių, kaip geriau bendradarbiauti valstybinėms ir privačioms medicinos įstaigoms. ...
-
Romainių ligoninėje pradėtas taikyti naujas tyrimas: diagnozuos tuberkuliozę per kelias valandas4
Kauno klinikų Romainių ligoninėje pradėtas taikyti naujas molekulinis genetinis tyrimas, kurio metu nustatyti, ar pacientas serga tuberkulioze, bus galima per 4 valandas. Tyrimo metu taip pat bus nustatomas ir infekcijos sukėlėjų atsparumas pagrindiniam...
-
Kas nutinka kūnui, jei per dieną padarote 50 pritūpimų: patirtimi pasidalijo žurnalistė10
Pritūpimai yra svarbi jėgos treniruočių dalis. Darant pritūpimus dirba dauguma apatinės kūno dalies raumenų, todėl tai yra vieni geriausių pratimų raumenims stiprinti. 50 pritūpimų per dieną yra daug, bet įmanoma. ...
-
Kietųjų dalelių tarša ES 2022 metais sukėlė apie 240 tūkstančių mirčių3
Dėl kietųjų dalelių oro taršos 2022 m. Europos Sąjungoje mirė beveik 240 tūkst. žmonių, t. y. penkiais procentais mažiau nei ankstesniais metais, teigiama antradienį paskelbtoje Europos aplinkos agentūros ataskaitoje. ...
-
Laikinasis Joniškio meras apie situaciją dėl ligoninės vadovo: labai karštligiškai priėmė situaciją12
Joniškio ligoninės vadovui Martynui Gedminui pareiškus, kad iš pareigų pasitraukti jį privertė pasikeitusi savivaldybės vadovybė, laikinasis rajono meras Gediminas Čepulis tokius kaltinimus neigia. Pasak jo, įstaigos vadovas jau an...
-
Inkstų ligos: kas palaiko inkstų veiklą ir kas kenkia?
Skaičiuojama, kad bene kas dešimto pasaulio gyventojo inkstų funkcija yra pablogėjusi. Lėtai besivystančios inkstų ligos iš pradžių skausmų nesukelia, pirmieji simptomai dažnai pastebimi tik ligoms pasiekus vėlyvą stadiją. Sutrikus i...
-
Sveikatos apsaugos viceministrėmis taps L. Vaidelienė ir J. Čelutkienė4
Sveikatos apsaugos viceministrėmis taps gydytojos Laimutė Vaidelienė ir Jelena Čelutkienė, pirmadienį pranešė paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė. ...