Galvos skausmas nėra amžiaus problema. Jis kamuoja netgi naujagimius. Klaipėdos vaikų ligoninės neurologė Lina Lukienė pastebi, kad pastaraisiais metais daugėja dėl galvos skausmų kenčiančių jaunųjų pacientų. Kalti dėl to būna ne tik dideli mokymosi krūviai, bet ir tėvai.
– Kas sukelia galvos skausmus?
– Skirtingai nuo suaugusiųjų, vaikams galvos skausmus dažniausiai sukelia migrena ir infekcinės ligos.
Net naujagimiai jaučia skausmą, tik nemoka pasakyti. Vaikas iki ketverių metų nemoka nurodyti, kurioje vietoje skauda. Tik nuo aštuonerių jis gali pasakyti, kur ir ar stipriai skauda. Būtent dėl to dažnai klaidingai galvojama, kad maži vaikai nepatiria galvos skausmų. Nors tai vienas dažniausių jaunųjų pacientų nurodomų nusiskundimų.
– Kuo ypatinga vaikų migrena?
– Ji skiriasi nuo suaugusiųjų ir nėra tokia vienpusiška. Vaikams migreninis skausmas dažniausiai lokalizuojasi kaktos srityje ir būna išplitęs po visą galvą.
Tačiau nustatyti migreną nėra paprasta – tenka "burti" iš šalutinių požymių: vaikas nebenori žaisti, prašo išjungti televizorių, užtraukti užuolaidas, garsiai nekalbėti. Paprastai atsigulęs jis užmiega, o atsikėlus skausmas būna išnykęs.
Diagnozei nustatyti tenka gerokai išklausinėti vaiką, nes tėvai dažnai tik gydytojo kabinete pradeda jo klausinėti apie galvos skausmų pobūdį. Jie ateina nepasiruošę konsultacijai.
Bet 90 proc. sėkmingo gydymo priklauso nuo tiksliai surinktų duomenų: ar šeimoje kas nors sirgo migrena, ar skaudant galvai vaikas žaidžia savo įprastus žaidimus, ar reaguoja į orų permainas ir pan.
Migrena priskiriama prie pirminių galvos skausmų, kaip ir klasteriniai, įtampos skausmai. Jie nustatomi, kai atlikus galvos kompiuterinę tomografiją, kaklo kraujagyslių, akių dugno tyrimus neaptinkama pakitimų.
Antriniai galvos skausmai nustatomi, kai galvos skausmas būna tik vienas iš ligos požymių. Pavyzdžiui, kai galvą skauda sergant meningitu, kuria nors sistemos liga arba dėl auglio.
– Artėja mokslo metai. Tėvai vaikų galvos skausmus linkę priskirti dideliems mokymosi krūviams, nuovargiui. Kiek tame yra tiesos?
– Anksčiau ir aš taip galvojau, bet galvos skausmų pakanka ir vasarą. Dienos režimo nepaisymas, netaisyklinga mityba išprovokuoja migreninius galvos skausmus. Vadinasi, įtemptas mokymasis ir emocinis nuovargis nėra vienintelė priežastis.
Per vasarą vaikas įpranta miegoti vos ne iki vidurdienio, o rudenį tenka keltis gerokai anksčiau. Tad staigus režimo pasikeitimas išprovokuoja negalavimus. Taip nutinka ir suaugusiesiems, kurie visą savaitę įtemptai dirbę savaitgalį nusprendžia ilgiau pamiegoti, o paskui vaikšto visą dieną skaudančia galva.
Atmosferų slėgių skirtumas, pilnatis taip pat sukelia galvos skausmą. Kaip ir cukraus pakitimas kraujyje. Pavalgius skausmas nuslūgsta.
Savistaba padeda išsiaiškinti galvos skausmų priežastį. Gal ji įsiskausta, kai reikia eiti į mokyklą arba tądien laukia trys kontroliniai.
Reikėtų nepamiršti ir psichogeninės kilmės skausmo. Jį sukelia problemos. Tokio pobūdžio galvos skausmų pastaruoju metu labai padaugėjo.
Išskirčiau tris pagrindines priežastis, dėl kurių vaikai nėra kalti: per didelis mokymosi krūvis, tėvų rūpesčiai, netinkama mityba. Maiste yra gausybė priedų, turinčių kraujagysles sutraukiančių savybių. Būtent dėl šios priežasties patariama vengti fermentinio sūrio, kai kurių kinų virtuvės produktų, vynuogių.
Tėvai kartais taip pat būna kalti. Jie dalį savo problemų perkelia ant vaiko pečių. Galvos skausmus sukelia tėvų skyrybos, emigracija, nedarbas, darboviečių ir gyvenamosios vietos kaita.
Nejudrus gyvenimo būdas, kai didžioji dienos dalis praleidžiama prie kompiuterio ir televizorius, taip pat provokuoja galvos skausmus. Negana to, miegoti einama su mobiliuoju telefonu, kuris maigomas iki vėlyvos nakties.
– Ar vaikui galima duoti vaistų nuo galvos skausmo?
– Pirmiausia patarčiau ramiai pagulėti užmerktomis akimis. Jei nepraeina, skausmo nereikia kentėti – tegul išgeria tabletę. Tada žiūrėti, kaip sureaguos. Patarčiau vesti dienyną: kada skauda, kas iššaukia skausmą ir kas padeda jį įveikti. Ne visiems tas pats vaistas padeda. Tenka kruopščiai atsirinkti, kas sukelia galvos skausmus.
– Kada reikėtų vesti pas gydytoją?
– Sunerimti reikėtų, jei anksčiau vienoks buvęs galvos skausmas pakeitė pobūdį. Pavyzdžiui, mausdavo vieną galvos pusę, o dabar tapo priepuolinis, stiprus. Jei galvos skausmas vis stiprėja ir jį lydi pykinimas, vėmimas. Jei per okulisto konsultaciją pastebėti pakitimai akių dugne, taip pat būtina kreiptis į specialistą.
– Kaip ruoštis artėjantiems mokslo metams, kad neužkluptų galvos skausmai?
– Dar iki rugsėjo 1-osios kas rytą vaiką po truputį reikėtų budinti vis ankstėliau ir taip pratinti prie mokslo metų ritmo. Organizmui nieko nėra geriau kaip reguliarus režimas. Tuomet jis nepatiria šoko.
Patiriantys migreninį galvos skausmą dažnai būna jautrūs aplinkos pokyčiams. Juos vienodai vargina persimiegojimas, pervargimas, staigūs režimo pasikeitimai.
Dienos režimo reikėtų paisyti visus mokslo metus. Kartais tėvai daro nuolaidų savaitgalį, bet jei vaikas skundžiasi galvos skausmais, nereikėtų to daryti. Miegoti ir keltis reikėtų tuo pačiu laiku. Vaikai neturėtų pernelyg ilgai užsibūti prie televizoriaus ir kompiuterio.
Amžiaus įtaka galvos skausmui
Iki 7 metų galvą dažniau skauda berniukams
Nuo 7 iki 15 metų berniukams ir mergaitėms galvos skausmo dažnumas būna vienodas.
Sulaukus 15 metų galvą dažniau skauda mergaitėms
Migrena serga apie 40 proc. darželinukų ir 70 proc. mokyklinio amžiaus vaikų.
Naujausi komentarai