Artimesnė pažintis su onkologine liga – pacientų mokykloje

Iš kur jūs žinote, kad man vėžys? Ar reikės nupjauti krūtį? Ar aš iškęsiu chemoterapiją? Šiuos ir kitus klausimus dažnai išgirsta gydytojai, susiduriantys su onkologiniais pacientais. Atsakymus netrukus bus galima išgirsti pacientų, sergančių krūties vėžiu, mokykloje.

Startuos kovą

Kovo pradžioje susidūrusieji su onkologine liga bus pakviesti į sergančiųjų krūties vėžiu mokyklą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Toks socialinis projektas organizuojamas pirmą kartą.

Čia kiekvieną mėnesio trečiadienį skirtingų sričių specialistai skaitys paskaitas įvairiomis temomis. Jos parengtos pagal konkrečių pacienčių klausimus, kurie aktualūs daugumai moterų, išgirdusių diagnozę "krūties vėžys".

Planuojami penki susitikimai, kuriuos sudarys apie porą valandų truksiančių paskaitų ciklai. Paskaitose laukiamos ne tik sergančios moterys, bet ir jų artimieji.

Pacientų mokykloje aptariamų temų spektras labai platus – nuo diagnozės konstatavimo iki gyvenimo po gydymo, nuo konkrečių su tyrimais, gydymu ir jo šalutiniais reiškiniais susijusių klausimų iki praktinių mitybos, fizinio aktyvumo, tarpasmeninių santykių, įvairių baimių ir streso įveikimo, dvasinio pobūdžio rekomendacijų.

Trūksta žinių

Įkurti pacientų mokyklą nusprendė iniciatyvūs Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Onkologijos departamente dirbantys gydytojai.

Jie pastebi, kad onkologiniams pacientams trūksta informacijos: konsultacijų laikas būna per trumpas arba išgirdęs diagnozę žmogus nesugeba užfiksuoti pateikiamos informacijos, o internete informacija – nekompetentinga ir kartais gali būti net klaidinanti.

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento Radioterapijos ir branduolinės medicinos centro onkologės radioterapeutės gydytojos Jurgos Remeikienės, išgirdę vėžio diagnozę žmonės sutrinka, jiems kyla daugybė klausimų, į kuriuos ne visada sulaukia tinkamų atsakymų. Tad kartais užsiimama ir savigyda.

Norint padėti geriau pažinti savo ligą ir sumanytas šis socialinis projektas. Planuojama, kad paskaitų ciklai bus organizuojami tris kartus per metus.

Ateityje žadama surengti mokyklas ir kitų sričių onkologiniams pacientams bei jų artimiesiems.

Pastebima, kad klinikinėje sveikatos priežiūroje vartojami terminai paciento "gyvenimo kokybė" ir "pasitenkinimas paslaugomis" tampa ne mažiau svarbūs, nei gydymas taikant moderniausias technologijas ir metodus.

Tad į ligoninės veiklą palaipsniui orientuojamas kompleksinis gydymas ir vis daugiau gydytojų į pacientą pradeda žiūrėti holistiškai – parenka individualiai tinkantį gydymą.

Dažniausiai nuskambanti diagnozė

Krūties vėžys – dažniausiai diagnozuojama onkologinė liga tarp moterų bei antra pagal dažnumą onkologinė liga pasaulyje.

Mirštamumas nuo šios ligos taip pat – gana didelis. Būtent dėl šios priežasties pirmieji pacientų mokyklos paskaitų ciklai orientuoti į sergančiuosius krūties vėžiu.

Lietuvoje 2017 m. diagnozę "krūties vėžys" išgirdo beveik 13 tūkst. moterų. Ši liga gali paliesti ir vyrus. Krūties vėžys nustatomas iki 4 proc. vyrų.

Pastebima, kad informacijos poreikis krūties vėžiu sergantiesiems yra labai aktuali ir svarbi tema. Onkologine liga sergančiųjų užduodami klausimai būna įvairialypiai. Pacientus domina informacija apie jų ligą, gydymo ypatumus bei papildomos pagalbos galimybes.

Gali prišaukti depresiją

Mokslinės literatūros studijos atskleidė, kad pacientų, sergančių navikinėmis ligomis, švietimas yra labai aktuali problema visuomenėje.

Ypač didelis dėmesys turėtų būti skiriamas krūties vėžiu sergančioms moterims. Joms kyla didesnė rizika patirti stiprų nerimą ar netgi susirgti depresija ligos gydymo laikotarpiu.

Mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad švietimas teikia įvairialypę naudą pirmiausia patiems pacientams bei jį gydantiems specialistams.

Tinkamas žinių pateikimas paneigia klaidingus įsitikinimus, "stigmas", apie kuriuos pacientai neretai sužino naršydami internete, paskatina aktyviau dalyvauti savo ligos gydyme, gerina pacientų gyvenimo kokybę ir prisideda prie sklandesnio ligos gydymo.

Tikisi sumažinti stresą

Specialistai pabrėžia, kad pacientams teikiama informacija turi būti individualizuota, t. y. pritaikyta jų ligos situacijai.

Paskaitų ciklai Klaipėdos universitetinėje ligoninėje parengti pagal konkrečių pacienčių klausimus.

Tikimasi, kad pacientų mokykla ne tik praplės žinių bagažą, bet ir padės sumažinti pacientų patiriamą stresą, bejėgiškumo jausmą, nepasitikėjimą sveikatos priežiūros sistema, sutrikimą gydymo procese, didins pasitenkinimą teikiamų paslaugų kokybe.

Artimiausios paskaitos pacientų, sergančių krūties vėžiu, mokykloje

2019 03 06

1. "Iš kur Jūs žinote, jog man VĖŽYS?" – Rita (60 m.)

Krūties vėžio diagnostika

Agnė Čižauskaitė, gydytoja chirurgė

2. "Ar tas pats krūties VĖŽYS gali būti skirtingas?" – Laura (48 m.)

Skirtingas vėžio veidas, lemiantis skirtingą gydymą ir išeitis

Gediminas Smailys, gydytojas patologas

3. "Ar aš galėsiu dirbti, gyventi visavertį gyvenimą?"– Eglė (35 m.)

Socialinių paslaugų tinklas Lietuvoje. Atlikti "namų darbai" garantuos valstybės paramą

Diana Virketienė, soc. darbuotojas

4. "Ką man daryti? Kas manęs laukia?"– Sofija (52 m.)

Į pacientą orientuota kompleksinė pagalba ligoninėje

Samanta Savickaitė, atvejo vadybininkė

2019 03 13

1. "Kaip pritaikysite man labiausiai tinkantį gydymą?"– Elena (65 m.)

Sisteminis krūties vėžio gydymas.

Aušra Bankauskaitė, gydytoja onkologė chemoterapeutė

2. "Ar aš iškęsiu chemoterapiją?"– Birutė (59 m.)

Sisteminio krūties vėžio gydymo komplikacijos

Rasa Venclovaitė, gydytoja onkologė chemoterapeutė

3. "Kaip man su savimi susitvarkyti?" – Diana (50 m.)

Psichologinė pagalba išgyvenant onkologinės ligos diagnozės ir gydymo nulemtą psichologinę krizę

Asta Libikienė, klinikinė psichologė

Kur ir kada vyks paskaitos?

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, 3-iame korpuse, Liepojos g. 49

I aukštas, didžioji auditorija, nuo 13 iki 15 val.

Informacija pasiteirauti: pacientumokykla@gmail.com arba tel. 8 683 65 219, 8 671 82 475.

Dalyvavimas nemokamas. Rekomenduojama turėti užrašus ir kuo rašyti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių