Seksualinis priekabiavimas – grėsmė tiek visuomenėje, tiek šeimoje

  • Teksto dydis:

Dabartinėje visuomenėje net santuokos saitais nesuvaržyti vyrai jaučiasi turintys teisę į moterų kūnus, o šeimoje atsiranda tik dar daugiau erdvės seksualiniam priekabiavimui.

Taip LRT RADIJUI sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė. Anot jos, moterys, patiriančios seksualinį priekabiavimą, tarsi nustumiamos į visuomenės užribį, o pagalbos kreiptis bijoma: „Nemalonu, bet gyvename tokioje aplinkoje – jei bus kreipiamasi pagalbos, gresia antrą kartą tapti viktimizuota – bus pasakyta, kad išsigalvojo, pati tai išprovokavo.“

Seksualinis priekabiavimas – ne tik fiziniai veiksmai

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros tyrime išskiriama net 11 veiksmų, kurie priskiriami seksualiniam priekabiavimui, sako M. Jankauskaitė. Kaip teigia ji, tai įvairaus pobūdžio veiksmai: „Nepageidaujamas lietimas, SMS žinutės ar laiškai elektroniniu paštu, vertimas žiūrėti pornografiją ar kitokius erotinio turinio vaizdus. Taip pat – nemalonus žvilgsnis, genitalijų demonstravimas.“

Anot M. Jankauskaitės, yra visa grupė veiksmų, traktuojamų kaip seksualinis priekabiavimas. „Kitaip tariant, žmogus nebūtinai turi būti fiziškai paveiktas. Užtenka ir žvilgsnio, žodžio ar komentaro, pavyzdžiui, kūno komentavimo. Tai irgi traktuojama kaip seksualinis priekabiavimas“, – aiškina pašnekovė.

Kaip sako Vilniaus moterų namų Krizių centro vadovė Lilija Henrika Vasiliauskienė, bet koks asmeniui nepageidautinas seksualinis elgesys laikytinas seksualiniu priekabiavimu: „Dažnai girdime, kad aukai perkeliama dalis atsakomybės ir sakoma, kad ji pati įsitraukia, sutinka, kur nors eina ir pan. Tačiau reikia turėti omenyje, kad priekabiavimas – kritinė sąvoka. Nesvarbu, ar asmuo įsitraukia, ar yra priverstas įsitraukti. Visais atvejais, tai nepageidaujamas elgesys.“

Pasak L. H. Vasiliauskienės, jei žmogus į tokį elgesį įsitraukia, taip nutinka dėl to, kad sukuriamos sąlygos. „Kuo skiriasi prašymas ir šantažas? Sulaukus prašymo, galima atsisakyti. Šantažas – tokia situacija, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių atsisakyti negalima. Tai gali būti darbinė priklausomybė, gal nuo kito asmens priklauso akademiniai rezultatai, karjera ir pan.“, – tikina pašnekovė.

Lietuvoje problema tarsi nematoma

Paklausta, kur yra riba tarp flirto ir priekabiavimo, L. H. Vasiliauskienė teigia, kad svarbiausias aspektas – abipusiškumas: „Jei du asmenys turi panašią galią, jei tai priimtina abiem pusėms ir nesusiję su jokiomis papildomomis sąlygomis, tokiomis, kaip darbas, karjera, atlygis, akademiniai rezultatai, tai laikoma laisva asmenų valia. Kiekvienoje situacijoje reikia ieškoti jėgos ir galios disbalanso. Deja, 98 proc. situacijų yra nepalankios moterims.“

Anot M. Jankauskaitės, pagal „Eurobarometro“ apklausas, Lietuva yra tarp valstybių, kuriose lytinė prievarta labiausiai pateisinama, seksualinio priekabiavimo problema tarsi nematoma. „Jei tiksliai prisimenu skaičius, tai 4 iš 10 apklaustųjų laikosi nuomonės, kad už seksualinį priekabiavimą asmenys neturėtų būti baudžiami. Tuomet nereikia stebėtis, kad moterims labai sunku apginti savo teises, garbę ir orumą“, – aiškina pašnekovė.

L. H. Vasiliauskienė sako, kad tokie Eurobarometro duomenys rodo, jog dar nesame pakankamai laisvi: „Mumyse vis dar yra represinis režimas. Manoma, kad jei niekas nemato, liksiu nenubaustas, tad galiu elgtis labai įvairiai. Tai susiję ir su smurtu artimoje aplinkoje, pasibaisėtina teisėsaugos įstaigų tolerancija jam.“

Pasak pašnekovės, turėtų būti kalbama apie išeitis, kurios Vakarų visuomenėje jau seniai taikomos. „Reikėtų imtis iniciatyvos, kad kiekviena valstybės įstaiga, aukštoji mokykla turėtų savo tarnybą, atsakingą už seksualinio priekabiavimo prevenciją. Turėtų būti žmonės, į kuriuos galėtų kreiptis auka arba asmuo, įtariantis, kad kas nors patiria priekabiavimą“, – tvirtina L. H. Vasiliauskienė.

Kelia grėsmę demokratijai

Kaip sako M. Jankauskaitė, reikia suvokti, kad per visą socializacijos procesą kultūra formuoja mūsų nuostatas: „Nėra taip, kad moteris neįtaria, kai prie jos priekabiaujama, tiesiog toje situacijoje pasimetama ir nežinoma, kaip reaguoti. Nemalonu, bet gyvename tokioje aplinkoje – jei bus kreipiamasi pagalbos, gresia antrą kartą tapti viktimizuota – bus pasakyta, kad išsigalvojo, pati tai išprovokavo. Tai paviešinus, yra galimybė susikurti visą būrį priešų, o žmonės visada stengiasi išvengti to, kas jiems blogiausia.“

M. Jankauskaitės įsitikinimu, ypač svarbus amžius. „Jaunoms moterims tikimybė patirti seksualinį priekabiavimą gerokai didesnė. Vyresnio amžiaus moterys nebijo pasakyti, sureaguoti taip, kad vyrui nesinorėtų priekabiauti. Yra daug sudėtinių veiksnių, kurie moterims trukdo apsiginti toje situacijoje“, – sako pašnekovė.

Pasak M. Jankauskaitės, turime keisti požiūrį ir suformuoti bendrą nepakantumą seksualiniam priekabiavimui, nes tai – nusikaltimas lyties pagrindu ir jis priskiriamas prie smurto: „Turime suprasti, kad neigiamas seksualinio priekabiavimo poveikis kur kas didesnis, nei asmeniui padaryta žala. Priekabiaujant pasikėsinama į asmens integralumą ir tai didelė problema. Tačiau turime atkreipti dėmesį, kad priekabiaujant siekiama moteris nustumti į visuomenės užribį, todėl seksualinį priekabiavimą galima traktuoti kaip pasikėsinimą į pilnavertę demokratiją.“

Iššūkis – keisti visuomenę

L. H. Vasiliauskienės teigimu, darbdavys neturi teisės klausti jokių asmeninių klausimų. „Jis negali teirautis, ar moteris ištekėjusi, ar turi draugą, ar yra nėščia. Tai neturi jokių sąsajų su noru įsidarbinti. To klausti negali ir kolegos. Jei bandoma užmegzti panašų pokalbį, moteris turi absoliučią teisę nedalyvauti“, – sako pašnekovė.

M. Jankauskaitė, kalbėdama apie priekabiautojo portretą, teigia, kad pagrindinis tokio žmogaus bruožas – piktnaudžiavimas savo galia: „Jis įsivaizduoja, kad turi privilegiją ir teisę pasinaudoti kitu asmeniu. Reikia pastebėti, kad priekabiaujama ne tik darbe, bet ir viešajame transporte, gatvėje ir pan. Vyrai įsivaizduoja, kad turi teisę pasinaudoti moterimis, gali švilptelėti, šūktelėti, gal net paliesti nederamu būdu – jiems čia nieko blogo.“

Pašnekovė primena Seimo nario atvejį, kai jam buvo pasakyta, kad jis seksualiai priekabiavo ir turėtų už tai atsakyti. „Manau, kad jis tikrai nesuvokia, ką blogo padarė ir yra įsitikinęs, kad turi teisę į tai, ką daro. Čia kyla didžiulis iššūkis – kaip keisti visuomenę, kultūrą, kad vyrai neįsivaizduotų, jog moteris – daiktas, kurį jie gali turėti“, – sako M. Jankauskaitė.

Priekabiauti gali bet kas

Paklausta, ar priekabiauja tik vyrai, L. H. Vasiliauskienė siūlo pažvelgti į Holivudo produkciją: „Joje matome vis daugiau demoniškų moterų. Nuodytojos, žudikės, įdomios moterys ten – herojės. Kadangi esu Carlo Gustavo Jungo analitikė, manau, kad grįžta Artemidės, deivės keršytojos, archetipas. Tai reiškia, kad moterys taip pat gali naudotis tomis pačiomis privilegijomis – smurtauti ir nebūti baudžiamos.“

M. Jankauskaitė teigia, kad priekabiauti ir piktnaudžiauti galia gali bet kas – piktnaudžiautojas lyties neturi. „Tačiau visur yra kontekstas. Kyla klausimas, kaip žmogus buvo ugdomas. Pavyzdžiui, man niekada nekilo mintis, kad vyras yra daiktas, priklausantis moteriai. Tad teoriškai, tikimybė, kad viršininkė priekabiaus prie pavaldinio vyro, yra maža,“ – sako pašnekovė.

M. Jankauskaitė sako, kad gyvename visuomenėje, kur intymumo saitais nesuvaržyti vyrai mano turintys teisę į moterų kūnus: „Įsivaizduokime, kas dedasi pradėjus gyventi šeimoje, kurioje yra santuokos saitai, pasižadama priklausyti vienas kitam. Vyras galvoja, kad moteris jam priklauso, taip atsiranda daugiau erdvės seksualiniam priekabiavimui. Šeima laikoma vieta, kurioje žmogus yra saugus ir gali gauti paramą. Tačiau realybė žiauri ir šeima moterims nėra pati saugiausia vieta.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Mikas

Mikas portretas
pirmiausiai prikuriamosyvairios femin LGBT sarages, po to isreklamuojama iskrypeliska ,, meile ,,,ir ju ,,veseilios,,,veliau sis bordelis yteisinamas ,mazumu atstovai tampa diktatoriais daugumai , veliau sukuriami iskrypeliski istatymai , feminisciu garbinimas ,lezbieciu nelieciamybe , ir t.t dar veliau ysteigiamos tolerastu -agrastu etikos komitetai ,etikos policajai , etikos advokatai ir tyrejai ,dar veliau femen -lezbe sikna kraipydama vaiksto pridengus imtymias vietas klevo lapais , o ziurincius y jas ysputusiom akim vyrus apkaltina sexsualiniais priekabiavimais .... sovietiniais l;aikais tokias femen liades ,vadindavo kitais vardsais ir panasiu bordeliu nei darbe nei teisme nebudavo ,,, siais laikais turim tai a turim ....

Neptūnas

Neptūnas portretas
Kuo toliau tuo daugiau prisigalvojama visokių nesamonių. Dar vienas būdas sukurti centrus ir melžti mokesčių mokėtojų pinigus. Ne taip pažiūrėjo ir t.t. Paskutinės savaitės faktai girta sugyventinė iškvietė policija nes jai grasino blaivus sugyventinis. Vyras buvo išveštas apklausai o girta liko namie. Darbo valandomis pasižiūrėkit kokios lyries atstovų vaikšto po parduotuves ir leidžia pinigus kurio tikrai neuždirba , tai kur lygios teisės žiūri kodėl vyras turi išlaikyti? Prisigalvoje ir pradeda šantažuoti ne taip žiūri ne tą pasakė, bet moteris gali viską sakyti ja tikės o vyru ne. Eilinis feminizmo proveržis . Mažiem vaikas auskarus vere, nagus lakuoja aina iš proto nes bedirba . Indus indaplovė plauna dravužius skalbimo mašina čia apie tas kurios atseit dirba namuose namų šeimininkės facebukai ir kitas šudas kur praleidžia didwlę dali laiko kai ne po akropolius ir kitus skruzdėlynus vaikšto.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę
    Nevenkite kalbėti apie pavojus – tai gali išgelbėti vaiko gyvybę

    Vaikams vis mažiau būnant namuose ir daugiau laiko leidžiant su draugais ir būreliuose, tėvai neretai jaučia nerimą dėl jų saugumo. Kai su vaiku nepavyksta susisiekti telefonu, tėvams kyla įtampa – galbūt jis pakliuvo į pavojingą situacij...

  • Blogos nuotaikos vengti nebūtina?
    Blogos nuotaikos vengti nebūtina?

    Rudens sezonui perkopus į antrą pusę, daugelis pastebi pakitusią emocinę būseną. Specialistai mano, kad tokiu metų laiku depresyvios nuotaikos išvengti įmanoma, tačiau žmonės turi išmokti priimti esamą būseną. ...

  •  Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?
    Kaip kalbėti su vaiku apie netektį ir mirtį?

    Suprantama, kad tėvai nori matyti tik linksmus ir laimingus savo vaikus ir kuo ilgiau apsaugoti juos nuo skaudžių temų ir įvykių. Tačiau augdamas vaikas neišvengiamai su jais susidurs ir patirs, kad tam tikros situacijos kinta ir reikia prie jų ...

    4
  • Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?
    Savaitgalį – rodyklių sukimas: kokį poveikį daro sveikatai?

    Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžio rodyklės bus sukamos viena valanda atgal. Nors būta įvairių diskusijų apie tai, kad reikėtų nustoti kasmet sukti rodykles (dėl to šiemet parašy...

    24
  • Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai
    Trapus kelias į laimę: vyrų ir moterų skirtumai

    Laimė yra tai, ko mes ieškome bet kokioje gyvenimo situacijoje, ir nesvarbu, ką darytume, – žygdarbius ar visiškas nesąmones, tikime, kad tai padarys mus laimingus. Tačiau dažnai net ir pasiekę savo išsvajotos karjeros auk&sca...

  • Apsimetėlio sindromas: kas tai ir kaip atpažinti?
    Apsimetėlio sindromas: kas tai ir kaip atpažinti?

    Kad ir kiek daug gyvenime pasiekėte, vis vien jaučiatės nevertas gaunamo dėmesio, įvertinimų ir pripažinimo? Jums vis atrodo, kad nieko ypatingo nenuveikėte? Gali būti, kad patiriate apsimetėlio sindromą. ...

    1
  • Bent trumpam pabūti gyvūnu – nauja tendencija tarp paauglių
    Bent trumpam pabūti gyvūnu – nauja tendencija tarp paauglių

    Socialiniame tinkle „TikTok“ tarp paauglių plinta nauja tendencija – užsidėję pūkuotą uodegą, gyvūno veidą imituojančią kaukę vaikai laksto keturiomis. Kai kuriems tai tik pramoga, tačiau daliai jaunuolių tai jau tampa kasdienyb...

    45
  • Šeima – tarsi universitetas, kuriame mokomės iš artimųjų
    Šeima – tarsi universitetas, kuriame mokomės iš artimųjų

    Konfliktai šeimoje, darbe, su partneriu ir vaikais. Nesusikalbėjimas, neįsiklausymas, liūdesys ir pyktis. Santykių kūrimo mokymų ir seminarų autorė, psichologė Ilona Abel sako, kad kai žmogus nebepakelia santykių svorio, yra išeitis. S...

    1
  • O dabar pakalbėkime apie… nieką
    O dabar pakalbėkime apie… nieką

    Kaip dažnai pagaunate save ar kitus sakant: „nieko nenoriu“, „niekas neįdomu“, „viskas gerai“ ir pan.? Ką iš tiesų sako mūsų vartojami žodžiai „niekas“ ir „viskas“? ...

  • Namų darbų ruoša kartu su vaiku – šaunu ar tabu?
    Namų darbų ruoša kartu su vaiku – šaunu ar tabu?

    Prasidėjus mokslo metams, tėvams gali kilti klausimas, kiek jiems būtina įsitraukti į vaiko mokslus: ar padėti ruošti namų darbus, tikrinti, kontroliuoti, priminti ir panašiai. Ši dilema dažnai šeimai tampa aktuali vaikui ti...

Daugiau straipsnių