„Negalia“ ar „invalidumas“?

Lietuvių kalboje apstu žodžių, dėl kurių vartojimo netyla diskusijos. Kaip sinonimai vartojami žodžiai "neįgalusis" ir "invalidas" – vieni tokių. Lituanistams jiedu lygiaverčiai, o žmonės pastarąjį norėtų ignoruoti.

Lietuvių kalboje apstu žodžių, dėl kurių vartojimo netyla diskusijos. Kaip sinonimai vartojami žodžiai "neįgalusis" ir "invalidas" – vieni tokių. Lituanistams jiedu lygiaverčiai, o žmonės pastarąjį norėtų ignoruoti.

Dabartiniame lietuvių kalbos žodyne šie žodžiai traktuojami vienodai: "Kalbos požiūriu žodžiai "neįgalusis" ir "invalidas" vertinami kaip lygiaverčiai bendrinės kalbos normos variantai, tarp kurių gali būti funkcinis stilistinis skirtumas, todėl jie vartotini pasirinktinai."

Kad abu žodžiai tinkami vartoti, patvirtina ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos konsultantė Nomeda Šopauskienė. "Dabartiniame lietuvių kalbos žodyne žodis "invalidas" apibūdinamas kaip visai ar iš dalies netekęs darbingumo žmogus, o "neįgalusis" – visai ar iš dalies negalintis dirbti. Vadinasi, abiejų reikšmės tokios pačios ir šie žodžiai gali būti vartojami sinonimiškai", – sakė ji.

VLKK atstovės teigimu, žodis "invalidas" neturi menkinančios reikšmės. "Prie menkinančią ar niekinančią reikšmę turinčių žodžių žodyne būna žyma "menk." ar "niek.", o prie žodžio "invalidas" nė vienos iš šių žymų nėra", – aiškino N. Šopauskienė. Jos žiniomis, dėl žodžio "invalidas" VLKK nėra gavusi jokių nusiskundimų.

Ne tik dabartiniame lietuvių kalbos žodyne, bet ir Europos terminų žodyne "Eurovoc" abu terminai pateikiami kaip tinkami vartoti: "Neįgalusis (angl. disabled person, vok. Behinderter, pranc. handicapé) ir invalidas (angl. invalid)".

Tiesa, viena iš angliško žodžio "invalid" reikšmių yra "negaliojantis, netinkamas" ir vartojant  žodį "invalidas" galima įžvelgti menkinimo ženklų. Suklusti priverčia ir į lietuvių kalbą išversto lotyniško žodžio "invalidus" reikšmė – "bejėgis", "liguistas".

Kad žodis "invalidas" yra nepagarbus ir nuvertinantis žmogaus galimybes, mano ir Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovė Elvyra Gančauskienė. Moteris patikino, kad jų įstaigoje žodžio "invalidas" nevartoja niekas. "Manau, kad šis žodis sumenkina ir žeidžia žmones. Kai patys neįgalieji tokį žodį išgirsta, tikrai būna nepatenkinti. "Neįgalusis" arba "žmogus su negalia" skamba švelniau ir maloniau", – sakė E.Gančauskienė.

Kauno miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas sutiko, kad žodis "neįgalusis" tinkamesnis, tačiau griežtai nepasisakė ir prieš žodžio "invalidas" vartojimą. "Gal "neįgalusis" tiesiog švelniau skamba, todėl tą žodį "invalidas" geriau pamiršti", – sakė jis.

I.Mačiukas prisiminė, kad vartojimo tendencija ėmė keistis maždaug prieš dešimtmetį. "Dar 2004 m. visos su neįgaliaisiais dirbančios įstaigos savo pavadinimuose turėjo žodį "invalidas". Buvo Lietuvos invalidų draugija, pavyzdžiui, mes vadinomės Lietuvos invalidų draugijos Kauno miesto skyrius ir panašiai. Nežinau, kas inicijavo, bet tada prasidėjo masinis perregistravimas ir žodis "invalidas" pakeistas į "neįgalusis". Manau, kad tiesiog tampa labiau priimtina vartoti žodį "neįgalusis", – samprotavo I. Mačiukas.

Beje, Lietuvos teisės aktuose ir dokumentuose pasirinkta vartoti terminą "neįgalusis". Nuo 2005 m. liepos 1 dienos įsigaliojus atnaujintam Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymui, nebevartojamos sąvokos "invalidas", "invalidumas". Jas pakeitė naujos – "neįgalusis", "neįgalumas", "neįgalumo lygis", "darbingumo lygis".


Komentaras

Jonas Ruškus, JTO Neįgaliųjų teisių komiteto narys

"Invalido" sąvoka yra visiškai nevartotina, nes ji žemina negalią turintį žmogų. Žemina, nes ši sąvoka yra įgavusi stiprų neigiamą atspalvį, dėl kurio žmogus yra klasifikuojamas į netinkamųjų, mažai kam tinkamųjų būrį. Invalido sąvoka atsirado po pirmojo pasaulinio karo, iš karo grįžus vyrams be rankų ar kojų, kai jie buvo pripažinti netinkamais karinei tarnybai. Vakarų Europos šalyse, rūpinantis žmogaus teisėmis, invalidumo sąvokos atsisakyta būtent dėl žmonių klasifikavimo netinkamais. Sovietų Sąjungoje vadinti žmogų invalidu buvo teisėta ir normalu. Deja, žmonės, turintys negalią, vis dar pavadinami invalidais. To tikrai nebederėtų daryti gerbiant bet kurį žmogų. Šiandien geriausia žmones, turinčius negalią, taip ir vadinti: žmogus, turintis judėjimo (psichikos, regos, klausos, kt.) negalią. NAUJAUSI KOMENTARAI

Arunas

Arunas portretas
Kreipiuosi i O tai, tai tikiuosi cia sarkazmas?

Dabar nebėra pagalbos, nes

Dabar nebėra pagalbos, nes portretas
dabar perkasi invalidumus ar grupes, ar nedarbingumą. O tie kurie iš vaikystės, kurie akivaizdžiai, gyvenimo paženklinti pagalbos nesulaukia, liūdna, kam kalbęėti paie sąvokas, kalbėkite atstovai apie pagalbą ir kokie poreikiai....

Albinas L.

Albinas L. portretas
..Lietuvos žmonių su negalia sąjuna.. Ką reiškia su negalia? Negalia - kas tai? Su.. su kuo? Suprantu, kai sako vyras su moterimi ir pan, bet kai rašoma su negalia, su savimi turėti pasą... kokia čia nesąmonė? Kodėl neužtenka parašyti - turėkite asmens dokumentą? Beje kas parašyta ant pažymėjimų, kuriuos turi invalidai? Prikurta tiek daug nesamoningų naujadarų prisitaikant prie šimtų kitų kalbų, bet kam? Klaidų pilna visur: skaitome spaudoje, girdime per radijas ir televizorius. kuriamos visokios nesąmonės ir džiaugiamas. nereali relybė, vertikali horizontalė ir pan. Televizoriaus ekrane Žemės gaublys sukasi iš dešinės į kairę, bet čia Dviračio šou, nieko nepadarysi... Rašo, kalba ir kirčiuoja taip, kaip kas atseit moka. Čia kamentavęs klausia: kaip vadinsime impotentus? Impotentais... juk kitaip vadinant tikrai niekas nepasikeis. Nes nekompetencingus ar atvirkščiai, kažkodėl dabar vadina KOMPETENTINGAIS ar atvirkščiai...
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių