Tyrimas: daugelis britų nežino, kaip plinta ŽIV

Beveik pusė apklaustų žmonių Jungtinėje Karalystėje vis dar nežino, kaip užsikrečiama žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), teigia viena šalies labdaros organizacijų, kuria remiasi dienraštis „The Daily Mail".

12 tūkst. apklausos rezultatai parodė, jog 46 proc. žmonių vis dar klaidingai mano, kad ŽIV galima užsikrėsti, jei infekuotasis šiuo virusu jums įkas, jus apspjaus, ar jei jūs atsistosite ant adatos, teigia Nacionalinis AIDS trestas (National Aids Trust).

„Mes dažnai žiniasklaidoje skaitome istorijas apie žmones, kuriems teko darytis ŽIV testą, nes juos kažkas apspjovė, jiems kažkas įkando ar parke jie atsistojo ant adatos. Tačiau rizika tokiu atveju užsikrėsti yra arba nulinė, arba be galo maža, – sakė minėtos labdaros organizacijos vykdomoji direktorė Debora Džek (Deborah Jack). – Klaidinga informacija apie tai, kaip užsikrečiama ŽIV, skatina baimę ir šia liga sergančių žmonių diskriminaciją. Tai daro didžiulę žalą ir atitraukia dėmesį nuo pagrindinio užsikrėsti ŽIV Jungtinėse Karalystėje rizikos faktoriaus – nesaugių lytinių santykių".

Apklausos duomenys atskleidė, kad tik keturi iš dešimties žmonių žino, jog 95 proc. užsikrėtimo ŽIV atvejų Jungtinėse Karalystėje yra susiję su nesaugiais lytiniais santykiais. Be to, ŽIV galima užsikrėsti naudojantis jau panaudotais švirkštais, o taip pat virusą moteris savo vaikui gali perduoti gimdymo metu arba žindymo metu.

Apklausos rezultatai taip pat rodo, jog žmonės mano, kad ŽIV didesnė problema buvo devintajame ir dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose, o ne dabar. Pusė žmonių taip pat mano, jog daugiausia gėjų vyrų ŽIV per metus taip pat užsikrėsdavo devintajame ir dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose, nors iš tikrųjų didžiausias skaičius buvo užfiksuotas 2011 metais.

„Labai dažnai klaidingai manoma, kad ŽIV yra praeities problema. Iš tiesų 2011 metais užsikrėtusiųjų ŽIV skaičius pasiekė 96 tūkst. Kasmet diagnozuojama 6 tūkst. 280 naujų ŽIV atvejų. Vyriausybė turi skubiai imtis priemonių šviesti žmones apie tai, kad ŽIV niekur nedingo, plinta sparčiau nei bet kada ir kad saugus seksas yra geriausias būdas užkirsti kelią ŽIV plitimui", – sakė D. Džek.

Jos teigimu, taip pat svarbu žinoti, kad šiuo metu nėra būdo visiškai išgydyti ŽIV, tačiau yra efektyvių vaistų, kurie padeda žmonėms normaliai gyventi. Dėl to, pavyzdžiui, žmogus, kuris ŽIV užsikrėtė būdamas trisdešimties, gali išgyventi iki 80 metų, nes specialūs vaistai mažina žalą, kurią žmogaus imuninei sistemai darbo virusas, ir neleidžia išsivysti AIDS, kuomet žmogaus imuninė sistema nebeveikia, ir jis tampa visiškai neapsaugotas nuo ligų.


Šiame straipsnyje: ŽIVAIDStyrimasSveikata

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių