Šachmatų karūną kaunietis pelnė internetu

Pasaulyje siaučiantis koronavirusas – ne priežastis tinginiauti. Taip nusprendę šachmatų mėgėjai surengė pirmąjį istorijoje Lietuvos žaibo šachmatų internetu čempionatą, sutraukusį nemažai elitinių šalies žaidėjų.

Baltarusio iššūkis

Turnyre dalyvavo Lietuvos čempionas tarptautinis meistras (IM) Tomas Laurušas (FIDE žaibo šachmatų reitingas 2550), trys didmeistriai (GM) Titas Stremavičius (2505), Paulius Pultinevičius (2439) ir Darius Zagorskis (2416), Lietuvos moterų rinktinės vedlė IM Deimantė Daulytė-Cornette (2285) ir dar keliolika tituluotų žaidėjų.

Iš viso startavo net 158 šachmatininkai, kurių ne vienas puoselėjo ambicijas pakovoti dėl generalinio rėmėjo "TOPsport" prizų. Įtemptoje trylikos ratų kovoje žaidėjai turėjo nedaug laiko savo ėjimams apmąstyti  – 3 minutes partijai ir po 1 sekundę priedo už atliktą ėjimą.

Reitingo favoritas T.Laurušas, surinkdamas 11,5 taško iš 13 galimų, įrodė savo pranašumą. Kertiniu turnyro momentu tapo Tomo partija su iš IM Valerijumi Kazakouskiu (2 545). Šį pergalė leido kauniečiui iškovoti pagrindinį prizą, baltarusį nustumiant į antrąją vietą (11 taškų).

Pergalė su kūdikiu ant rankų

Bronzą su 10 taškų kiek netikėtai iškovojo Lietuvos rinktinės narys Rokas Klabis (2275), buvęs vos keturioliktas reitingo sąraše. Moterų įskaitoje su 9 taškais iš 13-os stipriausia tapo D.Daulytė-Cornette, kone visą turnyrą žaidusi su naujagime ant rankų.

Veteranų (virš 50 metų) įskaitoje "Admiral" taurę iškovojo tik neseniai prie šią kategorijos prisijungęs D.Zagorskis, surinkęs 9 taškus iš 13 ir artimiausius persekiotojus aplenkęs net dviem taškais.

"Pasaulyje dėl COVID-19 grėsmės įšalus sporto pasauliui, džiaugiamės suradę alternatyvų. Ilgą laiką treniruočių pobūdžio pasižaidimui naudoti šachmatai internetu dėl aplinkybių tapo vienintelė terpė varžytis. Jei neklystu, lietuviai tapo pirmaisiais Europoje, surengusiais oficialų šachmatų internetu čempionatą. Atsilikome tik nuo egiptiečių, bet jie savo čempionatą pradėjo penktadienį ir vykdys kelias etapais", – teigė turnyro organizatorius Andrius Paulauskas.

Saugojosi sukčiavimo

Turnyras vyko žaidžiant per chess.com portalą. Organizatoriai skyrė didžiulį dėmesį šachmatų dopingo – naudojimosi kompiuterio analizės programomis – prevencijai ir gyvai konsultuojamasi buvo net su šios srities ekspertais iš JAV.

Nors užtikrinti sąžiningą žaidimą internete yra itin sudėtinga, tačiau tarp stipriausių žaidėjų sukčiavimo atvejų pavyko išvengti. Kiekvienas turnyro dalyvis buvo prašomas sumokėti savanorišką mokestį paremiant "Laisvės TV" iniciatyvą "Laikykitės, medikai".