- Dovilė Kamarauskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Federacijos prezidento teigimu, šiuolaikinės penkiakovės meistrų laimėjimai yra verti didesnės pagarbos
Federacijos prezidento teigimu, šiuolaikinės penkiakovės meistrų laimėjimai yra verti didesnės pagarbos
Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacija (LŠPF) aukštai iškelta galva pasitinka savo 50-metį. Per keletą metų geriausi šalies penkiakovininkai iškovojo net 12 apdovanojimų aukščiausiojo rango varžybose, tarp jų - ir olimpiadoje.
Pirmasis Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės čempionatas buvo surengtas 1955 metais Rygoje. Pirmuoju šalies čempionu tapo Simas Žekonis. Dabar Lietuvą pasaulyje garsina Andrejus Zadneprovskis, Edvinas Krungolcas, į elitą veržiasi Laura Asadauskaitė.
Į Lietuvą parvežė daugiausia medalių
Galime pasidžiaugti iš tiesų puikiais laimėjimais, - sakė LŠPF prezidentas Nerijus Pacevičius. - Per paskutiniuosius ketverius metus penkiakovininkai aukščiausio rango varžybose Lietuvai iškovojo bene daugiausia medalių. Tačiau mūsų sporto šaka yra per menkai finansuojama, visi šie laimėjimai yra verti didesnės pagarbos. Nė vienos kitos šalies sportininkams netenka keliauti automobiliais ir juose miegoti. Pasistengsime ir mes sudaryti normalesnes sąlygas savo sportininkams.
2000 metais Andrejus Zadneprovskis tapo pirmuoju Lietuvos penkiakovininku, iškovojusiu pasaulio čempiono vardą, o po metų jis tapo ir Europos čempionu. 2003 metais jis laimėjo pasaulio taurę. 2004-aisiais A.Zadneprovskis antrą kartą iškovojo pasaulio čempiono titulą ir olimpinėse žaidynėse Atėnuose laimėjo sidabro medalį.
Edvinas Krungolcas, trejus metus iš eilės iškovojęs Europos šiuolaikinės penkiakovės čempiono titulą - 2003, 2004 ir 2005 metais, kol kas yra vienintelis penkiakovininkas pasaulio sporto istorijoje, kuriam pavyko tai padaryti. Šis sportininkas triskart laimėjo ir pasaulio taurę - 2003, 2004 ir 2005 metais.
Olimpinį vicečempioną vargina traumos
Geriausi Lietuvos penkiakovininkai A.Zadneprovskis ir E.Krungolcas jau pradėjo rengtis kitam sezonui. Pirmosios oficialios varžybos vyks kovo mėnesį.
31 metų olimpinis vicečempionas A.Zadneprovskis kol kas negali treniruotis visa jėga dėl kamuojančių traumų. Jį vargina kelių skausmai, be to, atletas dar neatsigavo ir po rugpjūtį atliktos raktikaulio operacijos.
Gali būti, kad sezono pradžios varžybas teks aukoti, kad galėčiau atsigauti ir pasirengti Europos ir pasaulio čempionatams, - svarstė penkiakovininkas.
Pasak Lietuvos rinktinės trenerio Jurijaus Moskvičiovo, kitų metų sezonas bus truputį kitoks nei iki šiol: Jis bus sudarytas tarsi iš dviejų dalių. Pasaulio čempionatas vyks Gvatemaloje, todėl jis bus rengiamas ne vasarą, kaip įprasta, o lapkritį. Tad vasarą po Europos čempionato sportininkai turės šiek tiek atostogų, tuo jie labai džiaugiasi.
Ateinantį savaitgalį Vilniuje vyks atviros Lietuvos pirmenybės, kuriose kartu su Lietuvos sportininkais varžysis Latvijos, Estijos ir Rusijos penkiakovininkai.
Kitais metais Kaune bus rengiamas pasaulio kariškių šiuolaikinės penkiakovės čempionatas, kuriame dalyvaus daug žinomų pajėgių atletų.
E.Krungolcas naujai sistemai nepritaria
Prieš keletą metų Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) svarstė galimybę išbraukti šiuolaikinę penkiakovę iš olimpinių žaidynių programos. Tačiau ši sporto šaka liko olimpine mažiausiai iki 2012 metų žaidynių.
LŠPF generalinio sekretoriaus Viačeslavo Kalinino teigimu, tarptautinė šiuolaikinės penkiakovės sąjunga (UIPM) turi labai gerą užtarėją TOK - Monako princą Albertą, kuris yra UIPM garbės prezidentas.
Tačiau penkiakovės varžybų formatas bus keičiamas. Dabar penkiakovininkai yra tikri gladiatoriai, per vieną dieną turintys išlaikyti didžiulį fizinį ir psichologinį krūvį, - kalbėjo V.Kalininas.
Pagal naująjį sumanymą penkiakovininkų varžybos būtų rengiamos ne įvairiose toli viena nuo kitos nutolusiose sporto bazėse, bet vieno hektaro plote įrengtose arenose. Bėgimo ir šaudymo rungtis vyktų kartu panašiai kaip biatlone, jojimui būtų keliami daug mažesni meistriškumo reikalavimai.
Taip surengtas parodomąsias varžybas Maskvoje jau išbandė E.Krungolcas.
Mano vertinimu, tai būtų cirkas, o ne sportas. Tokiose varžybose yra iškreipiama sportinė dvasia. Todėl aš tokiam projektui nepritariu, - griežtai kalbėjo triskart Europos čempionas E.Krungolcas.
Trenerio J.Moskvičiovo teigimu, tokia varžybų sistema svarstoma dėl to, kad šiuolaikinės penkiakovės kovas būtų patogiau žiūrėti žiūrovams ir jas būtų galima transliuoti.
Viskas daroma, kad šiuolaikinė penkiakovė išgyventų. O be žiūrovų ir žiniasklaidos išsilaikyti sunku, - sakė Lietuvos rinktinės treneris.
Jaunimui reikia įveikti atranką
V.Kalininas teigė, jog šiuolaikinė penkiakovė nėra masinis sportas: Tai - brangi sporto šaka, todėl rinkdami jaunus sportininkus darome didelę atranką. Neperspektyvų jaunimą nukreipiame sportuoti kitur. Tačiau jau turime molio, iš kurio galime lipdyti aukšto meistriškumo atletus.
Parengti geram penkiakovininkui, pasak V.Kalinino, reikia 10-15 metų, o jaunimas pirmiausia atrenkamas pagal plaukimo ir bėgimo rezultatus.
Moterų penkiakovę Lietuvoje imta plėtoti tik 2001 metais, tačiau Laura Asadauskaitė šiais metais jau startavo gana sėkmingai. Pasaulio moterų čempionate ji užėmė aštuntąją vietą, o pasaulio jaunimo čempionate buvo ketvirta. Kita perspektyvi sportininkė Donata Rimšaitė pasaulio jaunimo čempionate užėmė šeštąją vietą, o pasaulio jaunių pirmenybėse iškovojo bronzos medalį. 2005 m. pasaulio jaunių reitingų lentelėje ji šiuo metu užima trečiąją vietą.
Aukšti mūsų sportininkų rezultatai neabejotinai liudija apie mūsų trenerių profesionalumą. Sunku įsivaizduoti penkiakovininkų pergales be Jurijaus Moskvičiovo, Henriko Eismonto, Jevgenijaus Kliosovo, Gedimino Pikūno triūso, - tvirtino V.Kalininas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasaulio plaukimo čempionate – būrys rusų: R. Meilutytei gali tekti susidurti su J. Jefimova7
Rusijos plaukimo federacija šią savaitę patvirtino, kad apie 30 Rusijos plaukikų prašo neutralaus statuso, kad galėtų dalyvauti artėjančiame plaukimo čempionate trumpame (25 metrų) baseine. ...
-
Fantastiškas tinklininkių žygis tęsiasi: trečia pergalė iš eilės ir kelialapis į finalą
Lenkijoje vykstančiame pirmajame Europos jaunių (iki 16 metų) merginų tinklinio čempionato atrankos etape – EEVZA čempionate – puikų pasirodymą tęsia Lietuvos rinktinė. ...
-
Seserys A. ir A. Butkutės: medalių mes neskaičiuojame4
Iš pasaulio šotokan karatė čempionato su medaliais grįžusios seserys Andrėja ir Austėja Butkutės žino, kad nuo prasto maisto jos tampa lėtesnės, o praleista treniruotė atitolina nuo tikslo. ...
-
2025-ųjų sausį pradės įkaitusiose dykvietėse1
Dakaro raliui ruošiasi rekordinis Lietuvos lenktynininkų desantas: kitąmet Saudo Arabijoje ketina startuoti keturiolika mūsų šalies atstovų, tarp jų yra šių bekelės varžybų debiutantų. ...
-
A. Baronas lieka vadovauti Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijai
Ketvirtadienį vykusiuose Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos (LŠPF) prezidento rinkimuose, surengtuose Kaune, antrai kadencijai buvo perrinktas Aistis Baronas. ...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: laukiama sporto favoritų nominacijų
Septintą kartą skelbiami geriausių Kauno miesto atletų, komandų, trenerių, sporto renginių ar naujai sužibėjusių talentų rinkimai. ...
-
LTOK prezidentė apie A. Reed suteiktą pilietybę: tai svarbi pergalė už ledo arenos ribų2
Šalies prezidentui Gitanui Nausėdai suteikus Lietuvos pilietybę ledo čiuožėjai Allison Reed, viena pirmųjų į šį sprendimą sureagavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Pasak jos, tai svarbi L...
-
G. Nausėda suteikė pilietybę ledo šokėjai A. Reed15
Prezidentas Gitanas Nausėda suteikė Lietuvos pilietybę šokėjai ant ledo Allison Reed (Elison Ryd) – šalies vadovas ketvirtadienį pasirašė tą numatantį dekretą. ...
-
E. Čechas Italijoje pagerino Lietuvos greitojo čiuožimo trumpuoju taku rekordą
Italijos Bormio mieste surengtame antrajame ISU Pasaulio jaunimo greitojo čiuožimo trumpuoju taku taurės etape naują Lietuvos suaugusių rekordą užfiksavo Ernestas Čechas. ...
-
Bokso ringe jėgą įrodė ne visi favoritai
Lietuvos bokso rinktinėje naujame olimpiniame cikle bus ir naujų, ir gerai pažįstamų veidų. Tai parodė Kaune keturias dienas griaudėjęs šalies bokso čempionatas, kuriame netrūko staigmenų ir skambių sugrįžimų. ...