Neišvengiami pokyčiai nesumažino ambicijų Pereiti į pagrindinį turinį

Neišvengiami pokyčiai nesumažino ambicijų

2025-04-12 06:00
„Kauno diena“, parateam.lt inf.

Tituluočiausia Lietuvos paralimpinio sporto komanda – vyrų aklųjų riedulio (golbolo) rinktinė – verčia naują puslapį. Apsigydžiusi žaizdas, kai išsprūdo kelialapis į 2024 m. Paryžiaus paralimpines žaidynes, ekipa vėl stojasi ant kojų.

Vasara be varžybų

„Kartų kaita – neišvengiamas procesas“, – įsitikinęs treneris Klaidas Janeika.

Stratego galvoje klausimų dabar daugiau nei atsakymų, tačiau pokyčiai nesumažino ambicijų. Juolab kad greta pagrindinės komandos rimtiems ateinančios vasaros iššūkiams jau rengiasi ir aklųjų riedulį žaidžiantis jaunimas.

„Praleistos paralimpinės žaidynės tarsi pasėjo tuštumą. Buvome įpratę, kad kas vasarą kur nors žaidžiame, o pernai – nieko. Jaučiau, kad pokyčiai rinktinėje – neišvengiami“, – sakė nacionalinės ekipos senbuvis Mantas Brazauskis.

2023-iųjų gruodį Juodkalnijoje lietuviai devintą kartą iš eilės iškovojo Europos čempionato medalius, tačiau sidabro nepakako bilietui į Paryžių – jį gavo tik čempionai ukrainiečiai.

Viena ryškiausių Lietuvos aklųjų riedulio visų laikų žvaigždžių Genrikas Pavliukianecas, 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinis čempionas, 2000 m. Sidnėjaus ir 2008 m. Pekino žaidynių vicečempionas, 2021 m. Tokijo paralimpiados bronzos medalio laimėtojas, tąkart finale su ukrainiečiais rinktinės marškinėlius vilkėjo paskutinį kartą.

Vėliau su komanda atsisveikino patyrę Justas Pažarauskas ir Nerijus Montvydas.

Pareigos: paralimpinis čempionas M. Brazauskis – naujasis rinktinės kapitonas. / parateam.lt nuotr.

Ypatingas iššūkis – jaunimas

Pamainos rinktinę palikusiems senbuviams treneris K. Janeika ieškojo ne tik ilgametėje regėjimo negalią turinčių paralimpiečių kalvėje – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre (LASUC) Vilniuje, bet ir Kaune.

36-erių K. Janeikai, atkakliam dzūkui nuo Druskininkų, galiausiai pavyko suburti tiek žaidėjų, kad jų pakanka ne tik vyrų rinktinės spragoms užpildyti, bet ir jaunimo ekipai, šiemet vasarą dalyvausiančiai Europos jaunimo paralimpinėse žaidynėse.

„Dabar treniruojasi dvylika riedulininkų. Vieni dirba iš peties, kiti kol kas padeda, ateina ir buvusių senbuvių – N. Montvydas, J. Pažarauskas, Mindaugas Suchovejus. Rudenį – Europos čempionatas Suomijoje, mūsų siekis – aukso medaliai, neturime teisės kelti žemesnio tikslo. Vis dėlto didžiausias iššūkis man, kaip treneriui, – jaunimo rinktinė, nes tokios patirties dar neturėjau“, – prisipažino K. Janeika.

Senbuviui – kapitono pareigos

Beveik prieš penkiolika metų – 2010-ųjų rudenį – M. Brazauskis jau buvo aklųjų riedulio rinktinės kartų kaitos liudininkas, kai, baigęs LASUC, prisidėjo prie pagrindinės šalies komandos.

Siekis – Europos auksas, neturime teisės kelti žemesnio tikslo.

„Tada kartu su manimi atėjo dar keli jauni ir jau vyresni žaidėjai. Tačiau situacija tuo metu buvo paprastesnė, nes branduolį vis dar sudarė patyrę riedulininkai. Mes, jaunuoliai, galėjome su jais varžytis dėl vietos pagrindinėje sudėtyje, tad treniruotės buvo itin kokybiškos. Tuo metu pagrindinis centro gynėjas buvo Saulius Leonavičius, žaidė Arvydas Juchna, Žydrūnas Šimkus, Marius Zibolis, G. Pavliukianecas. Po metų kitų prisidėjo daugiau jaunimo, tad veteranai ramiai išeidavo, nuostoliai nebuvo itin skaudūs. Pastaraisiais metais rasti pamainą vis sunkiau“, – atkreipė dėmesį naujasis rinktinės kapitonas M. Brazauskis.

Anot K. Janeikos, naujų pajėgių žaidėjų vis sunkiau rasti dėl to, kad dabar jie išsiblaškę po visą Lietuvą, o anksčiau burdavosi tik LASUC.

2012 m. Londono paralimpines žaidynes M. Brazauskis praleido, bet 2013-iaisiais tapo Europos čempionu. 2014 m. pasaulio čempionate Suomijoje laimėta ketvirta vieta, o 2016-aisiais paralimpiniame Rio de Žaneire – auksas.

2017 m. Suomijoje mūsiškiai apgynė Europos čempionų titulą, o po metų Švedijoje pasaulio čempionate vėl buvo ketvirti. 2019-aisiais lietuviai laimėjo IBSA žaidynes JAV ir gavo kelialapį į 2021 m. paralimpinį Tokiją, o iš Vokietijos parsivežė ir Europos čempionato bronzą.

Tokijo žaidynėse Lietuvos riedulininkai iškovojo bronzą ir tapo Europos čempionais.

„Mano kelionė su rinktine – neįtikėtina. Apmaudu, kad mums nepavyko prasimušti į Paryžiaus žaidynes. Norime į jas sugrįžti, tad itin svarbu išsilaikyti pasaulio elite“, – teigė M. Brazauskis.

Pareigos: pa­ra­lim­pi­nis čem­pio­nas M. Bra­zaus­kis – nau­ja­sis rink­tinės ka­pi­to­nas. / parateam.lt nuotr.

Branduolys ir naujokai

K. Janeika aplink išlikusį branduolį: M. Brazauskį, Artūrą Jonikaitį, Normantą Prušinską, Juozą Eigminą – bando lipdyti naujokus.

Galimybė išmėginti jėgas riedulio aikštėje sudomino net kaunietį plaukiką Simoną Žvirblį. Drauge su juo iš Kauno į pagrindinės rinktinės treniruotes dukart per savaitę atvyksta lengvaatletis ir plaukikas Osvaldas Kucavičius, pasirodydavo ir dar vienas kaunietis – Povilas Krapikas, bet bėgdamas jis susilaužė ranką ir dabar sportuoti negali.

Nojus Vaicekauskas, broliai Ugnius ir Kernius Grigaičiai, dar keli žaidėjai – jaunimo komandos nariai, pretenduojantys ir į pagrindinę rinktinę.

„Šiuolaikiniai jaunuoliai nemėgsta griežtumo ir disciplinos, būtina juos motyvuoti, įtikinti, kaskart skirti užduočių, rasti svertų, kurie įkvėptų. Vis dėlto randame bendrą kalbą ir tai svarbiausia“, – pabrėžė K. Janeika.

Treneriui padeda senbuviai, vienas jų – M. Brazauskis, nors praeitą vasarą irgi svarstė, ar nevertėtų padaryti bent laikiną pertrauką.

„Jaučiuosi fiziškai tvirtas ir kūnas nesiunčia rimtų signalų, kad jau laikas trauktis, tačiau daugiau kaip dešimtmetis rinktinėje atsiliepė mano psichologinei savijautai, emocinė būsena atsilieka nuo fizinės. Kai galvoje – sumaištis, tuomet ir per varžybas pradedi klysti, tai gali neigiamai atsiliepti komandos rezultatams. Man atrodė, kad aikštėje užsibūnu per ilgai, nors buvau įpratęs žaisti tiek, kiek iš manęs reikalaudavo. Tačiau nuovargis kaupėsi, – prisipažino M. Brazauskis. – Daug mąsčiau ir galiausiai radau sutarimą su savimi.“

Lietuvos riedulininkai 2023-iaisiais iškovojo Europos čempionato sidabrą, tačiau to nepakako bilietui į paralimpinį Paryžių. / parateam.lt nuotr.

Jėgas patikrins Trakuose

Abiejų Lietuvos rinktinių – ir vyrų, ir jaunimo – laukia balandį Trakuose vyksiantis turnyras. Skirtingų amžiaus grupių komandoms bus surengtos dvejos atskiros varžybos.

„Vaikinams tai bus pirmas rimtas išbandymas, tad pamatysime, koks jų potencialas. Turnyre žais riedulininkai iki 23-ejų metų, nors mūsiškiams – vos po septyniolika ar aštuoniolika, nes Europos jaunimo paralimpinėse žaidynėse dalyvauti galės ne vyresni nei 19 metų žaidėjai, – sakė K. Janeika. – Vyrų rinktinei bus svarbi galimybė pasitikrinti, ko yra verta, ir kaupti patirtį, nes teks varžytis su Australijos, Pietų Korėjos, Vokietijos, Lenkijos, Suomijos atstovais. Mūsų žaidimo braižas, pasikeitus sudėčiai, irgi natūraliai keitėsi, dar ieškome geriausių sprendimų, eksperimentuojame. Gynyba – nebloga, problema – per mažas rezultatyvumas.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų