Kiaulių gripas Panevėžyje sėja paniką

Kol sveikatos priežiūros specialistai spėlioja, kokį realų pavojų gyventojams kelia kiaulių gripas, Panevėžio vaistininkai praneša, kad panika dėl artėjančios ligos jau prasidėjo, rašo dienraštis "Sekundė".

Šluoja vaistus

Vaistinėse šluojami vaistai, galintys apsaugoti nuo gripo pandemijos, o kai kurios didmeninės vaistų įmonės 15 mėnesių atsargas pardavė per tris dienas.

Panevėžio infekcinėje ligoninėje užregistruoti du nauji kiaulių gripo atvejai. Medikų duomenimis, Infekcinėje ligoninėje besigydantys panevėžiečiai kiaulių gripu užsikrėtė viešėdami Bulgarijoje ir Vakarų Ukrainoje.

Tačiau miestiečiai virusą galėjo pasigauti ir Lietuvoje. Įtariama, kad vienas panevėžietis kiaulių gripu galėjo apsikrėsti bendraudamas su Vilniuje masiškai apsirgusiais kariūnais. Jei šis atvejis pasitvirtins, tai taps dar vienu įrodymu, kad liga šalyje pradeda plisti.

„Į Aids centrą pastaruoju metu atvežama labai daug tyrimų iš visos Lietuvos, todėl atsakymai užtrunka. Žmonės pradėjo tikrintis savo sveikatą, juntamas susirūpinimas“,   - situaciją komentavo Panevėžio infekcinės ligoninės Suaugusiųjų skyriaus vedėja Violeta Dambrasukienė.

Medikė pasakojo, kad mažiausiai atsparūs kiaulių gripui yra iki 30 metų žmonės, todėl jie pirmiausia turėtų susirūpinti profilaktika.

Ramina miestiečius

Panevėžio medikai kiaulių gripo pavojaus kol kas nelinkę sureikšminti, todėl ramina visuomenę ir teigia, kad panikuoti nėra reikalo.

Tikinama, kad kiaulių gripas, turintis pandeminio gripo „statusą“, yra tiek pat pavojingas, kiek ir sezoninis gripas, o pavojingiausios yra šios ligos komplikacijos.

„Tai yra naujas gripas, jis, kaip ir sezoninis, pavojingas dėl komplikacijų. Galimi plaučių ir širdies raumens uždegimai. Negaliu konkrečiai pasakyti, kaip liga plėtosis Lietuvoje. Gąsdinti žmonių nereikėtų, tačiau būtina, kad jie žinotų: susirgę turi kreiptis į gydytoją, o ne gydytis patys. Taip būtų apsaugoti ir jų šeimos nariai. Kol kas dirbame įprastai, nėra antplūdžio, sergančių pacientų neturime“, - „Sekundei“  kalbėjo  Panevėžio miesto poliklinikos vyriausiosios  gydytojos pavaduotoja Danguolė Matulienė.

Naujausi medikų duomenys tarsi patvirtina, kad kol kas situacija kontroliuojama. Virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis praėjusią savaitę sirgo 1771 panevėžietis - šimtu mažiau nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Planuose - blogiausias scenarijus

„Pandeminio gripo ir paprasto gripo simptomai panašūs. Ši liga pavojinga dėl komplikacijų. Pacientas turi būti namuose, jam negalima vaikščioti ar eiti į darbą. Pagal aprašymą kiaulių gripas primena paprastą gripą“, - sakė D.Matulienė.

Nors skelbiama, kad nerimauti nėra priežasties, Visuomenės sveikatos centras kartu su Panevėžio medikais jau parengė planą, kaip reaguoti, jei pandemija mieste vis dėlto prasidės.

„Turime planą, kokia tvarka teiksime pagalbą, kaip skirstysime ligonius, kaip juos lankysime namuose. Informavome gydytojus ir slaugytojus, kas ir už ką bus atsakingas. Yra numatyti ir rezerviniai darbuotojai. Laikinai atsisakysime profilaktinių paslaugų ir profilaktinių vaikų patikrinimų, nes į polikliniką eis sergantys žmonės“, -  galimus veiksmus kilus pandemijai komentavo D.Matulienė.

Sveikatos apsaugos ministerija yra numačiusi, kad su ligoniais bendraujantys medikai profilaktiškai vartos vaistus nuo gripo.

Iššlavė vaistų lentynas

Kol medikai spėlioja, ar liga plis Lietuvoje, vaistininkai pastebi, kad žmonių susirūpinimas savo sveikata kasdien didėja. Tai patvirtina į aukštumas šoktelėjęs vaistų ir kaukių perkamumas.

„Dabar - tik pradžia, nes virusas plis, tik nežinia kiek. Didmenine prekyba užsiimančios bendrovės per tris dienas pardavė 15 mėnesių vaistų atsargas nuo gripo“, - apie naujas tendencijas pasakojo „Gydažolės“ vaistinės direktorė Loreta Ilekienė.

Tačiau vaistininkai pripažįsta, kad gripo panika visuomenėje turi ryškų psichologinį atspalvį. Ligos pavojus neretai pervertinamas.

„Jeigu šiandien pradėtume dirbti su kaukėmis, kitą dieną ta žinia pasklistų, ir žmonės  kalbėtų, kad prasidėjo pandemija. Vaistai būtų šluojami iš lentynų, kaip jau yra atsitikę Vilniuje“, - „Sekundei“ teigė L.Ilekienė.

Šiuo metu populiariausi vaistai nuo kiaulių gripo kainuoja iki 130 litų. Nors jie nėra pigūs, palyginti su medikamentais nuo peršalimo, bet sostinės farmacininkai jau jaučia jų stygių.

„Vilniaus farmacininkai skambina ir klausia, ar turime vaistų nuo gripo, nes ten juos išpirko į Lietuvą atvykstantys baltarusiai. Panika jau prasidėjo. Daug vaistų nuo gripo rezervavosi Panevėžio medikai. Tai - receptiniai vaistai, jų nenusipirksi kaip vitamino C “, - pasakojo L.Ilekienė. Nors grėsmė padidėjo, medikė netiki, kad kiaulių gripas Lietuvoje išplis iki pandemijos lygio.

Apie padidėjusį dėmesį vaistams nuo kiaulių gripo patvirtino ir kitos Panevėžio vaistinės.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių