Rusijos karių prievartautos ukrainietės Lenkijoje susiduria su griežčiausiais aborto įstatymais

Registruojamų atvejų, kuomet Rusijos kariai seksualiai prievartauja moteris, mergaites ir net vaikus vis daugėja. Tapusios nėščios moterys kaimyninėje Lenkijoje susiduria su kita problema – griežtais aborto įstatymais.

Lenkija – daugiausiai, beveik 3 mln., ukrainiečių karo pabėgėlių priėmusi valstybė. Tačiau didelė dalis ukrainiečių moterų, pabėgusių nuo karo tėvynėje, dabar yra priverstos kovoti dėl moterų teisių Lenkijoje, kurioje galioja bene griežčiausi aborto įstatymai visoje Europoje.

Kaip rašoma „The Brussels Times publikacijoje, oficialiai Lenkijoje galima atlikti abortą moterims, patyrusioms prievartą ir dėl to pastojusioms, tačiau praktiškai tai sunkiai įgyvendinama dėl apsunkintų teisinių procesų. Prievartos aukos pirmiausia turi apie įvykį pranešti policijai, kuri vėliau vykdo tyrimą ir tik išsiaiškinus įvykio detales suteikiama galimybė abortui. Nepaisant to, vis dar nėra aišku, kaip Lenkijos prokurorai gali aiškintis prievartos nusikaltimus, įvykdytus užsienio valstybėse.

Kontraceptinės tabletės taip pat sunkiai prieinamos, mat jas įsigyti galima tik turint gydytojo receptą. 

Moterų šeimos ir planavimo federacijos vadovė Krystyna Kacpura VICE publikacijoje teigia, kad organizacija stengiasi padėti ukrainietėms nemokamai.

„Organizacija Lenkijoje dirba su ginekologais ir gydytojais, kurie sakė padėsiantys ukrainietėms nemokamai. Kartu mes padedame moterims pasidaryti abortą bei gauti kontracepcijos priemonių“, – teigė K. Kacpura. 

Abortus propaguojančios grupės Lenkijoje teigia per dieną sulaukiančios nuo penkių iki dešimties skambučių iš nėščių ukrainiečių pabėgėlių. Moterys prašo pagalbos nuo tada, kai tik prasidėjo karas.

Ukrainoje abortą galima atlikti moterims, nėščioms iki 12 savaičių. Dėl šios priežasties dalis išprievartautų moterų verčiau renkasi likti karo niokojamoje Ukrainoje, mat tikisi medicininės pagalbos sulaukti vietoje.

Draudimai skatina nelegalius abortus

Nuo 1993-ųjų abortai Lenkijoje nebuvo visiškai uždrausti ir juos  buvo leidžiama atlikti moterims, patyrusioms prievartą, kraujomaišos ar vaisiaus ligos atveju, kai kyla pavojus nėščiosios sveikatai. Tačiau 2020-aisiais spalio 22 d. Lenkijos Konstitucinis Tribunolas pakeitė abortų įstatymą, panaikindamas galimybę pasiekti šią procedūrą moterims, kurių vaisius apsigimęs ar sergantis nepagydoma liga. Tai šalyje iššaukė protestų bangą.

Scanpix nuotr.

2019 metais Lenkijoje legaliai buvo atlikta apie 1000 abortų. Beveik visi dėl vaisiaus apsigimimų. Nepaisant to, nėščios moterys šalyje randa būdų pasidaryti abortą nelegaliai. Anot Moterų ir šeimos planavimo federacijos, Lenkijoje yra bene didžiausias nelegalių abortų tinklas visoje Europoje, suteikiantis galimybę šią paslaugą pasiekti 120 tūkst.–150 tūkst. moterų kiekvienais metais. 

Praėjusių metų lapkritį šalį sukrėtė vienos nėščios moters, vardu Izabela, mirtis nuo septinio šoko. 22 savaitę nėščia moteris negalėjo pasidaryti aborto, nors jau buvo žinoma, kad jos vaisius neišgyvens. „Dabar dėl aborto įstatymo jie negali nieko padaryti“, – prieš mirtį savo mamai rašė Izabela. 

2021-ųjų lapkričio mėnesį vykęs protestas Varšuvoje. Moterų rankose – Izabelos nuotraukos / Scanpix nuotr.

Pasak lenkų dienraščio „Gazeta Wyborcza, 4  tūkst. žmonių buvo paduoti į teismą dėl dalyvavimo protestuose.

Abortų įstatymui įtakos turi katalikų bažnyčios

Praėjusio amžiaus pabaigoje besivaduojanti iš komunizmo gniaužtų Lenkijos valdžia (liberalų ir konservatorių partijos) palaikė glaudžius ryšius su Lenkijos nacionaline katalikų bažnyčia, kuri buvo vertinama kaip patriotinė atsvara komunizmui. 

Valdančiųjų partijų bendradarbiavimas su bažnyčia nuvedė prie 2016-ųjų iniciatyvos visai uždrausti abortus, tačiau Lenkijos visuomenei sureagavus ir žmonėms išėjus protestuoti pasiūlymas buvo vetuotas

2020-aisiais, vietoje naujų iniciatyvų, konservatoriai paprašė Lenkijos konstitucinio teismo peržvelgti dabartinį abortų įstatymą. Netrukus teisėjai paskelbė abortus dėl vaisiaus apsigimimo nelegaliais.

Krikščioniškos organizacijos taip pat suteikia teisinio atstovavimo paslaugas šeimoms, kuriose moterys, apžeidusios įstatymą, pasidaro abortą. Viena tokių organizacijų – „Ordo Iuris“ – neseniai pareiškė suteiksianti teisinį atstovavimą vyrui, kuris padavė savo žmoną į teismą dėl aborto. Anot „Ordo Iuris“, toks moters veiksmas pažeidė vyro teisę į šeimos gyvenimą.


Šiame straipsnyje: ukrainietės Lenkijojeabortai Lenkijojenelegalūs abortaikaras Ukrainojeabortai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių