Impulsyvi J. Bideno retorika: ko jis siekia išvadinęs V. Putiną karo nusikaltėliu? Pereiti į pagrindinį turinį

Impulsyvi J. Bideno retorika: ko jis siekia išvadinęs V. Putiną karo nusikaltėliu?

2022-03-18 11:39 kauno.diena.lt inf.

Kai JAV prezidentas Joe Bidenas žurnalistams trečiadienį pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra „karo nusikaltėlis“, jis kalbėjo iš širdies, teigė jo padėjėjai. Taip esą sureaguota matant žiaurius vaizdus, ​​kuriuose Ukrainoje gyvenantys suaugusieji ir vaikai tempiami iš Rusijos kariuomenės pajėgų apšaudytų pastatų griuvėsių mirę arba sužeisti, skelbia „Ny Times“.

Joe Bidenas

Tačiau jis taip pat suasmenino šį konfliktą – buvę prezidentai vengdavo krizės momentais taip elgtis su pagrindiniu JAV branduoliniu priešininku.

Tokia pastaba dar labiau pabrėžia, kad šis asmeninis pasmerkimas tampa politika, nes J. Bidenas ir aukščiausi jo padėjėjai laiko V. Putiną beatodairišku žudiku, kuris turėtų būti teisiamas Hagoje.

J. Bidenas ketvirtadienį dar labiau paaštrino situaciją ir V. Putiną pavadino „žudiku diktatoriumi, grynu smogiku, kuris vykdo amoralų karą prieš Ukrainos žmones“. Jo valstybės sekretorius Antonis Blinkenas prezidentui pritarė. „Asmeniškai aš sutinku. Tyčia nusitaikyti į civilius yra karo nusikaltimas“, – teigė A. Blinkenas.

Tačiau, atrodo, kad tai, kas prasidėjo kaip impulsyvi reakcija, atspindi strateginį sprendimą. V. Putino pavadinimas karo nusikaltėliu suteikia dar vieną argumentą administracijos politikai, nes vienu metu bandoma išlaikyti Vakarų aljanso vienybę ir spausti Kiniją, kad ji neišgelbėtų V. Putino iš ekonominės krizės ir karinių klaidų.

Penktadienį tokios pastangos susidurs su nauju išbandymu, nes planuojama, kad J. Bidenas pirmą kartą po invazijos į Ukrainą pasikalbės su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu ir įspės jį netiekti V. Putinui ginklų.

J. Bideno komentarai pasirodė po trijų savaičių, kai JAV ir jos sąjungininkės paskelbė Rusijai sankcijas, kuriomis, anot administracijos, buvo siekiama priversti V. Putiną išvesti savo pajėgas iš Ukrainos. Tačiau kelių šalių diplomatai ir žvalgybos pareigūnai teigė, kad šias sankcijas V. Putinas vertina kaip pastangas pakurstyti neramumus Rusijoje prieš valdžią atgręžiant ir turtingus oligarchus, ir paprastus Rusijos piliečius.

Baltieji rūmai teigė, kad Vašingtono strateginėje darbotvarkėje nėra tikslo pakeisti Rusijos režimo. Tačiau ankstesniais atvejais, kai prezidentai nacionalinius lyderius pavadindavo karo nusikaltėliais, tai dažnai buvo siejama su slaptomis ar atviromis pastangomis nuversti juos iš pareigų.

Anonimais panorę likti amerikiečių pareigūnai teigė neįsivaizduojantys, kaip Ukraina galėtų būti apsaugota nuo Rusijos karinių veiksmų, kaip V. Putinas, dabar yra piktas dėl savo kariuomenės nuostolių kare.

J. Bidenas ir V. Putinas nesikalbėjo nuo vasario 12 d., kai JAV prezidentas paskutinį kartą bandė perspėti Rusijos lyderį, kad invazija į Ukrainą jam atneš sankcijas, o ukrainiečiams daugiau ginklų bei dideles karių pajėgas iš NATO rytinio fronto.

Praėjus kelioms valandoms po J. Bideno komentarų apie „karo nusikaltėlį“ Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pavadino šį apibūdinimą „nepriimtina ir nedovanotina retorika“.

Daugiau naujienų