Honkonge trims disidentams skirtos įkalinimo bausmės

Iškiliam Honkongo disidentui Joshua Wongui ir dviem kitiems jauniems aktyvistams trečiadienį buvo skirtos laisvės atėmimo bausmės už vadovavimą neteisėtam mitingui prie miesto policijos būstinės per praeitais metais vykusius didžiulius demokratijos šalininkų protestus.

J. Wongas už grotų turės praleisti 13,5 mėnesio, jo bendražygė Agnes Chow – 10 mėnesių, o Ivanas Lamas – septynis mėnesius, iš teismo rūmų pranešė vienas naujienų agentūros AFP reporteris.

Pernai Honkongą septynis mėnesius krėtė didelio masto protestai, per kuriuos dažnai prasiverždavo smurtas. Pekinas ir vietos valdžia atmetė protestuotojų reikalavimus surengti laisvus rinkimus ir ėmėsi griežtų priemonių prieš demokratijos šalininkus.  

J. Wongas, Agnes Chow ir I. Lamas praeitą savaitę prasidėjus teismo procesui padarė kaltės pripažinimo pareiškimus.

Teismo salėje 24 metų J. Wongas padarė kaltės pripažinimo pareiškimą dėl kaltinimų kurstymu ir neteisėto susibūrimo organizavimu. I. Lamas pripažino kaltę dėl kurstymo, o 23 metų A. Chow – dėl kurstymo ir dalyvavimo proteste.

Visi trys buvo palikti arešte iki nuosprendžio paskelbimo.

Disidentams grėsė iki penkerių metų nelaisvės, tačiau magistratų teismas gali skirti ne ilgesnę kaip trejų metų laisvės atėmimo bausmę.

Protestų dalyviai

Policija tapo demonstrantų taikiniu, kai vaikyti pernai birželį prasidėjusiems protestams pasitelkė ašarines dujas ir gumines kulkas.  

Protestuotojai buvo ne kartą apsiautę policijos būstinę. Pastato sienos buvo apipaišytos grafičiais ir apmėtytos kiaušiniais.

J. Wongas tapo aktyvistu dar būdamas paauglys. 2012 metais jis organizavo sėkmingas protesto akcijas prieš planus paversti Honkongo švietimo sistemą labiau „patriotiška“ ir panašesne į žemyninės Kinijos.  

I. Lamas ir A. Chow prie prodemokratinio judėjimo taip pat prisijungė būdami paaugliai.

2014 metais jie padėjo organizuoti vadinamąjį Skėčių judėjimą už visuotinę rinkimų teisę. Per šią taikią jaunų aktyvistų vadovautą kampaniją 79 dienas buvo paralyžiuota dalis miesto, protestuotojams blokavus tris judrias žiedines sankryžas. 

J. Wongas ir dauguma kitų „Skėčių judėjimo“ lyderių buvo įkalinti dėl dalyvavimo tuose protestuose.  

Kai pernai Honkonge kilo nauja didesnio masto protestų banga, J. Wongas dar buvo už grotų. 

Paleistas iš kalėjimo jis pažadėjo tęsti kovą už demokratiją ir dažnai pasirodydavo demokratijos šalininkų mitinguose. 

Visgi protestų judėjimas sąmoningai neturėjo aiškių lyderių, o demonstracijos paprastai būdavo organizuojamos per socialinius tinklus ir koduotų pokalbių svetaines.  

Pernai per protestus dažnai prasiverždavo smurtas. Riaušių policija prie demonstrantus naudojo ašarines dujas bei gumines kulkas ir buvo nekart nufilmuota talžanti areštuotus protestuotojus lazdomis.  

Nedidelės grupelės aršiausiai nusiteikusių aktyvistų svaidydavo į policininkus akmenis, padegamąsias bombas ar netgi leisdavo iš lankų strėles.  

Uždrausti susibūrimai

Per septynis protestų mėnesius buvo areštuota daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, todėl Honkongo teismai dabar yra užversti bylomis. Teisiami dauguma garsiausių Honkongo aktyvistų ir opozicijos veikėjų. 

Tęsiantis masiniams areštams ir mieste dėl koronaviruso pandemijos įvedus griežtus suvaržymus, šių metų pradžioje demonstracijos nuslopo. Draudimas viešosiose erdvėse rinktis didesnėmis kaip keturių asmenų grupelėmis galiojo beveik visus metus.

Be to, birželį Pekinas primetė Honkongui naują drakonišką saugumo įstatymą, numatantį baudžiamąją atsakomybę už virtinę politinio pobūdžio pažeidimų.

Įstatymas taip pat pirmą kartą atvėrė kelią žemyninės Kinijos saugumo agentams atvirai veikti Honkonge ir suteikė Pekinui jurisdikciją byloms, susijusioms su ypač rimtais nusikaltimais nacionaliniam saugumui.

Įsigaliojus šiam įstatymui, savo veiklą buvo priversta nutraukti buvusių studentų aktyvistų įkurta prodemokratinio jaunimo partija „Demosisto“, kuriai priklausė ir J. Wongas, I. Lamas bei A. Chow.   

Pagal šį įstatymą taip pat buvo diskvalifikuoti opozicijai priklausantys įstatymų leidėjai, o  pusiau autonominio miesto įstatymų leidybos institucijos rinkimai atidėti metams.

Honkongo valdžia tvirtina atkūrusi stabilumą šiame tarptautiniame finansų centre.

Kritikai savo ruožtu sako, kad nebuvo išspręsta nė viena iš esminių problemų, išprovokavusių neramumus, ir nusistatymas prieš Pekino valdžią niekur nedingo, nepaisant fakto, kad gatvėse nebevyksta protestai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Čiubaka

Čiubaka portretas
Per mažai davė. Pas mus paleckiukas 2 metus be teismo sėdi
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių