Saudo Arabijoje per hadžą žuvusių maldininkų skaičius padidėjo iki 717 žmonių

  • Teksto dydis:

Maldininkų, žuvusių Saudo Arabijoje per spūstį vykstant kasmetinio hadžo apeigoms, skaičius padidėjo iki 717 įvairių tautybių žmonių, pranešė ketvirtadienį monarchijos civilinės saugos tarnyba apie vieną baisiausių tragedijų per kasmetinę musulmonų piligrimystę.

Ši spūstis, antroji šį mėnesį nelaimė po statybų krano griūties Mekoje, sutrikdė velnio apmėtymo akmenimis ritualą, sakė Saudo Arabijos pareigūnai.

Tradiciniais baltais rūbais pasirengusių maldininkų lavonai tebegulėjo po spūsties, aplink juos mėtėsi pamesti batai, sutraiškyti vandens buteliai, skėčiai nuo saulės.

Pareigūnai, vis dar tebeskaičiuojantys žuvusiuosius, tarp kurių yra maldininkų iš įvairių šalių, nurodė, kad dar mažiausiai 863 žmonės buvo sužeisti.

Kone du milijonai piligrimų dalyvauja paskutinėse didžiosiose hadžo apeigose, – renginyje, į kurį susirenka bene daugiausia žmonių pasaulyje.

Iranas nurodė, kad mažiausiai 43 šios šalies piliečių tapo spūsties aukomis, ir kaltino Saudo Arabiją nesugebėjus pasirūpinti renginių saugumu.

Tuo tarpu Saudo Arabijos ministrai kaltino pačius maldininkus, kad jie nesilaikė nurodytos tvarkos.

„Daugelis piligrimų judėjo nesilaikydami savo tvarkaraščių“, kurie buvo suderinti hadžo laikotarpiui, sakė per televiziją sveikatos ministras Khaled al-Falihas (Chaledas Falihas).

„Jei piligrimai būtų laikęsi instrukcijų, tokio pobūdžio nelaimės būtų išvengta“, – sakė jis ir pažadėjo, kad bus atliktas „greitas ir skaidrus“ tyrimas.

Spūstis prasidėjo apie 9 val. (vietos ir Lietuvos laiku), o kiek anksčiau civilinės gynybos tarnyba pranešė apie per didelį žmonių telkimąsi Minoje, esančioje už penkių kilometrų nuo Mekos.

Šimtai tūkstančių piligrimų susibūrė Minoje ketvirtadienį mėtyti akmenukų į tris didžiulius stulpus, simbolizuojančius Šėtoną, – į vieną svarbiausių apeigų per hadžą, kurio ritualai oficialiai baigiasi sekmadienį.

Medikai sakė naujienų agentūrai AFP, kad nelaimė įvyko teritorijoje prie Džamarato tilto, kur vyksta ritualinis akmenų mėtymas. Viena išeinančiųjų grupė susidūrė su ateinančių ar stovyklaujančių žmonių grupėmis, sakė pareigūnas.

Vienas maldininkų iš Sudano Minoje sakė, kad šių metų hadžas buvo menkiausiai organizuotas iš keturių hadžų, kuriuose jis dalyvavęs.

„Žmonės buvo ištroškę ir alpo“ dar iki spūsties, sakė šis maldininkas.

Žmonės „virto vienas ant kito“, – pasakojo ir pridūrė, kad vienas jo bendražygis sakė, jog „kažkas panašaus ir turėjo įvykti“.

Beje, ketvirtadienį daugiau kaip pusantro milijardo pasaulio musulmonų taip pat mini Id al Adhos, arba Aukojimo šventę, kuri yra pati svarbiausia islamo kalendoriuje. Jos metu maldininkai rituališkai paaukoja po kokį nors gyvulį, paprastai – ėriuką.

Aukojimu paminima diena, kai Abraomui buvo paliepta paaukoti savo sūnų Izmaelį, vietoj kurio paskui Dievui buvo paaukotas avinas.

V. Putinas pareiškė užuojautą, o R. Kadyrovas pavydi žuvusiems

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė užuojautą Saudo Arabijos karaliui Salmanui dėl daugybės maldininkų žūties per ritualinį musulmonų renginį Mino slėnyje,pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

„V.Putinas perdavė nuoširdžios užuojautos žodžius žuvusiųjų artimiesiems ir draugams, palinkėdamas kuo greičiau pagyti sužeistiesiems“, – sakoma pranešime.

Kaip neseniai pranešė Saudo Arabijos monarchijos civilinės saugos tarnybos, maldininkų, žuvusių per spūstį vykstant kasmetinio hadžo apeigoms, skaičius padidėjo iki 717 įvairių tautybių žmonių.

Pareigūnai nurodė, kad per spūstį Minoje, didelėje lygumoje, esančioje už penkių kilometrų nuo šventojo Mekos miesto, kur kone du milijonai piligrimų dalyvauja paskutinėse didžiosiose hadžo, dar mažiausiai 805 žmonės buvo sužeisti.

Tuo tarpu musulmoniškos Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas BBC naujienų rusų kalba tarnybai sakė, kad žuvusiems šventoje žemėje belieka tik pavydėti.

„Tai, kas įvyko Minoje, žinoma, tragiškas atvejis. Bet mes negalime taip kalbėti, nes kiekvienas musulmonas, atlikdamazs hadžą Saudo Arabijoje svajoja numirti ten. Alachas atleidžia nuodėmes visiems, kas numirė, atlikdamas hadžą. Kiekvienas musulmonas trokšta pamatyti Alachą. Taigi, tai ir tragedija, ir didžiulė Aukščiausiojo dovana“, – kalbėjo R.Kadyrovas.

Įsitikinęs, kad Saudo Arabijos valdžia padarys viską įmanoma ir neįmanoma, kad būtų užtikrintas tikinčiųjų saugumas, R.Kadyrovas pažymėjo: „Bet viskam yra Aukščiausiojo valia. Kas įvyko, tai įvyko. Aš tariu visiems užuojautos žodžius. Tegu Alachas priims jų hadžą. Jie mirė per švenčiausią dieną, švenčiausioje musulmonams vietoje, todėl jie labai laimingi žmonės, mes jiems pavydime. Duok Dieve, kad mes juos sutiktume rojuje“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vadis

Vadis portretas
Nukeliavo pas Alachą. Negi blogai ?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių