Valonų kova su CETA Pereiti į pagrindinį turinį

Valonų kova su CETA

ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartis (CETA) pakibo ant plauko: trys Belgijos regionai, tarp jų – Valonija, tvirtina, kad susitarimas jiems nėra priimtinas. Briuselis svaidosi žaibais, o Kanada praranda kantrybę.

Protestas: kritikai sako, kad CETA kelia pavojų ES aplinkos ir vartotojų apsaugos standartams, be to, užtikrina privilegijas tarptautinėms bendrovėms.
Protestas: kritikai sako, kad CETA kelia pavojų ES aplinkos ir vartotojų apsaugos standartams, be to, užtikrina privilegijas tarptautinėms bendrovėms. / Reuters nuotr.

Susitarimas netenkina

André Antoine'as, prancūziškai kalbančio Belgijos Valonijos parlamento vadovas, šios savaitės pradžioje pažymėjo, kad Briuselio spaudimas Belgijai apsispręsti dėl CETA iki šiandien – nepriimtinas.

"Negalėsime laikytis šio ultimatumo", – sakė jis, turėdamas omeny Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko grasinimus.

Martinas Schulzas, Europos Parlamento vadovas, taip pat pabrėžė, kad nesitiki, jog susitarimas dėl CETA bus pasirašytas šią savaitę.

"Nemanau, kad galime tikėtis kokio nors sprendimo šią savaitę, – vakar pripažino jis. – Šiuo metu nesame pasirengę pasirašyti susitarimo."

Belgija vienintelė iš visų ES šalių kol kas nepasirašė CETA, mat šį sprendimą blokavo keli šalies regionai, vadovaujami Valonijos.

Anot susitarimo šalininkų, CETA sujungtų 500 mln. vartotojų turinčią ES rinką su dešimta didžiausia pasaulio ekonomika Kanada, kas duotų naudos Bendrijai. Priešininkai sako, kad CETA – pavojingas laisvosios rinkos precedentas, kuris gali pakenkti aukštiems sveikatos gerovės standartams Europoje ir žemyno ūkininkams.

Pagaliau Valonijos regiono parlamento vadovo A.Antoine'o teigimu, labai svarbu viską dėl tos sutarties padaryti tinkamai, kadangi ji gali tapti pagrindu būsimiems prekybiniams susitarimams su JAV arba Kinija.

"Turime turėti tvirtą teisinį pagrindą, – kalbėjo jis ir atkreipė dėmesį į tai, kad sutarties tekstas – labai sudėtingas. – Jį sudaro 300 sutarties puslapių ir 1 300 priedų puslapių."

Spaudimas iš Briuselio

ES dar sekmadienį paskelbė Belgijai 24 val. ultimatumą pareikšti, ar ji pritars CETA sutarčiai, ir perspėjo, kad priešingu atveju teks atšaukti viršūnių susitikimą dėl šios sutarties. Tas susitikimas turėtų įvykti šiandien.

Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland dar šeštadienį išskrido iš Briuselio į Kanadą po žlugusių penktadieninių derybų ir pareiškė, kad kamuolys yra ES pusėje. Ministrė pareiškė besitikinti, kad dar galės su Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau sugrįžti ir pasirašyti tą sutartį, nors vėliau pažėrė kritikos ES, kad ši nesugeba susitarti tarpusavyje.

D. Tuskas susitikimo išvakarėse taip pat pareiškė, kad jis kol kas nelaidoja susitarimo.

"Manau, tebėra įmanomas susitikimas su premjeru J. Trudeau. Raginame visas šalis rasti sprendinį. Laiko dar yra", – vakar teigė D. Tuskas.

Kita vertus, Belgijos premjeras Charles Michelis dar savaitės pradžioje pareiškė, kad, prieštaraujant kelių šalies regionų administracijoms, jis negali išreikšti palaikymo planuotai sutarčiai, o tam, kad ji įsigaliotų, reikalingas vienbalsis visų 28 ES šalių sutikimas.

Įžanga į TTIP?

Valonijos ir dar kelių Belgijos regionų valdžia laikosi požiūrio, kad CETA nepakankamai apsaugo jų interesus.

Valonijos pareigūnai atkreipė dėmesį į ypač prieštaringai vertinamą investicijų apsaugos schemą, kuri sukėlė aktyvistų pasipiktinimą. Šis pasiūlymas, užfiksuotas CETA, turėtų apsaugoti investuotojus, kurie baiminasi, esą tokie vietos įstatymai kaip sveikatos priežiūros ir saugos teisės aktai gali prieštarauti prekybos sutarčiai ir tuo kelti grėsmę jų investicijoms.

Kritikai sako, kad tai suteiktų galimybę komerciniams interesams daryti spaudimą vyriausybei keisti įstatymus.

Nepaisant to, ES viršūnių susitikime dalyvaujantys Bendrijos lyderiai ragino Valoniją pritarti šiai sutarčiai.

"Tvirtinu, kad mums reikia šio prekybos susitarimo su Kanada. Jis yra geriausias, kokį tik esame kada nors sudarę", – aiškino Europos Komisijos vadovas Jeanas Claude'as Junckeris.

Bet susitarimui su Kanada nepritaria daug įvairių grupių, kurios sako, kad šis projektas tėra bandomasis modelis siekiant prastumti dar prieštaringiau vertinamą ES ir JAV laisvosios prekybos susitarimą (TTIP), dėl kurio dar deramasi.

Aktyvistai mano, kad abu šie susitarimai kelia pavojų ES aplinkos ir vartotojų apsaugos standartams, be to, užtikrina neteisingas privilegijas tarptautinėms bendrovėms.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų