- AFP-„Reuters“-BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį dalyvaus derybose su Indijos naujuoju premjeru, nuo Vakarų šalių sankcijų nukentėjusiai Maskvai siekiant sustiprinti energetikos, gynybos ir strateginius ryšius su Azijos valstybėmis.
V.Putinas sieks naudingų susitarimų dėl branduolinės energetikos plėtros, taip pat prekybos nafta, dujomis ir netgi deimantais su ilgamete partnere Indija, pirmąkart apsilankęs toje šalyje po premjero Narendros Modi (Narendros Modžio) atėjimo į valdžią šių metų gegužę.
Prezidentas Indijoje įžvelgia naujas rinkas Rusijos gamtiniams ištekliams, kai jo šalies ekonomikai skaudžiai smogė Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) sankcijos, paskelbtos dėl Maskvos palaikymo separatistiniam sukilimui Ukrainoje ir Krymo aneksijos.
„Jis (Putinas) nori parodyti pasauliui, kad nėra izoliuotas - ir tam tikru mastu tai yra tiesa: jis tebeturi BRICS šalis“, - Rusijos ekspertas Nandanas Unnikrishnanas (Nanadanas Unikrišnanas) komentavo artėjantį V.Putino vizitą, turėdamas omenyje besivystančių šalių bloką, kurį sudaro Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika (PAR).
„Indijoje dabar svarbiausia plėtra, ir ji tikisi, kad Rusija pasidalys savo karinės įrangos technologijomis, kad ją būtų galima čia gaminti“, - pridūrė N.Unnikrishnanas, dirbantis Delyje įsikūrusiame strateginių tyrimų institute "Observer Research Foundation".
V.Putinas tikriausiai sutelks dėmesį į pastangas padidinti dvišalę prekybą, kurios apimtis šiuo metu siekia tik 10 mlrd. JAV dolerių per metus, nors Delis ir Maskva palaiko tvirtus ryšius, užsimezgusius praeito amžiaus 6-ame dešimtmetyje, po sovietų diktatoriaus Josifo Stalino mirties.
Atėjęs į valdžią N.Modi siekė glaudesnių ryšių su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama), kuris priėmė kvietimą sausį atvykti į Indijos respublikos dienos minėjimus.
Tačiau Indija nesutinka prisidėti prie Vakarų šalių sankcijų Rusijai ir tikriausiai ignoruos Vašingtono perspėjimą, kad dabar netinkamas metas užsiimti verslu su Maskva.
V.Putinas prieš atvykdamas į Indiją anksti ketvirtadienį sakė sieksiantis sustiprinti „privilegijuotą strateginę partnerystę“ su ta šalimi, tardamasis dėl naujų atominių reaktorių statybos ir didesnių karinės įrangos pardavimų.
N.Modi ketvirtadienį parašė socialiniame tinkle „Twitter“, kad „ryšys tarp Rusijos ir Indijos žmonių yra labai stiprus“, reikšdamas viltį, kad V.Putino vizitas pakylės šiuos ryšius į „naujas aukštumas".
Šis vizitas vyks po to, kai Rusija, turinti antruosius didžiausius pasaulyje gamtinių dujų išteklius, atšaukė 50 mlrd. dolerių vertės planus nutiesti dujotiekį „South Stream“, kuriuo dujos būtų pumpuojamos Europai, aplenkiant Ukrainą.
Maskva siekia didesnių Indijos valstybinių įmonių investicijų į naftos ir dujų sektoriaus projektus Rusijoje, įskaitant vykdomus Arktyje.
Vis dėlto V.Putinas skeptiškai pasisakė apie planus nutiesti dujotiekį į Indiją, aiškindamas, kad toks projektas gali būti nerentabilus. Prezidentas pabrėžė šiuo metu plėtojamus planus gabenti tanklaiviais suskystintas gamtines dujas.
Rusija pastatė du atominius reaktorius Kudankulamo jėgainei pietų Indijoje pagal smarkiai vėlavusį susitarimą, taip pat sieks jų parduoti daugiau pagal sutartis, pasirašytas 2008 ir 2010 metais.
Rusija yra didžiausia ginkluotės tiekėja Indijai, kuri yra didžiausia pasaulyje ginklų pirkėja.
Maskva neseniai sudarė karinio bendradarbiavimo sutartį su Pakistanu, nutraukusi ginklų tiekimo embargą Indijos pagrindiniam varžovui. Šiuo metu vyksta derybos su Islamabadu dėl karinių sraigtasparnių pardavimo.
V.Putinas taip pat susitiks su Indijos prezidentu Pranabu Mukherjee (Pranabu Mukherdžiu) ir dalyvaus Pasaulinėje deimantų konferencijoje. Abi šalys yra suinteresuotos padidinti Rusijoje išgaunamų deimantų eksportu į Indiją.
Rusija deimantų išgauna daugiausiai pasaulyje, o dauguma jų išvežami į Indiją, kur pigi darbo jėga nušlifuoja tuos brangakmenius. Dauguma jų reeksportuojami į kitas šalis papuošalų gamybai.
Tačiau tik penktadalis neapdorotų deimantų Indijai yra parduodami tiesiogiai iš Rusijos kasyklų. Likusi dalis patenka per pasaulinius deimantų prekybos centrus, tokius kaip Antverpenas ir Dubajus.
Susitarė pastatyti 12 atominių reaktorių
Rusijos valstybinė atominės energetikos įmonė „Rosatom“ nurodė per ateinančius 20 metų pastatysianti Indijoje 12 reaktorių pagal bendradarbiavimą šiame sektoriuje turintį sustiprinti susitarimą, ketvirtadienį pasirašytą abiejų šalių per viršūnių susitikimą Delyje.
Vieno gigavato galios reaktorius jau veikia Rusijos pastatytoje Kudankulamo atominėje elektrinėje Indijos Tamil Nadu provincijoje, o antrąjį planuojama įjungti ateinančiais metais.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas spaudė „Rosatom“ padidinti planuojamų pastatyti reaktorių skaičių iki 25.
Indijos pareigūnai sakė, kad Kudankulamo jėgainėje bus įrengti iš viso šeši reaktorių blokai, o dar šeši – kitoje jėgainėje, dėl kurios vietos dar neapsispręsta.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Trumpo komanda pranešė apie grasinimus susprogdinti kelis jo ministrų kabineto narius
Keli naujosios Donaldo Trumpo administracijos nariai sulaukė grasinimų, įskaitant perspėjimus apie bombas, trečiadienį sakė išrinktojo prezidento atstovė. ...
-
Rumunijos prezidentas šaukia Aukščiausiąją nacionalinės gynybos tarybą
Rumunijos prezidentas Klausas Iohannis šaukia Aukščiausiosios nacionalinės gynybos tarybos (CSAT) posėdį, kuriame numatoma analizuoti galimą kišimąsi į rinkimų procesą. ...
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...