Antiglobalistai bando įrodyti, kad galingiausios pasaulio valstybės ne mažina, bet didina skurdą planetoje
Didžiojo aštuoneto (G8) šalių vadovų susitikimai nuolat traukia ir antiglobalistus, tačiau liepos 15-17 dienomis Sankt Peterburge vyksiančiame renginyje jų bus mažiau nei įprasta. Kaip teigia patys aktyvistai, daugelis užsieniečių tiesiog bijo vykti į Rusiją.
Bijo Rusijos milicijos
Antiglobalistai užsienio žiniasklaidoje pasakoja, kad dalį jų atbaidė išlaidos vizoms ir pati kelionė į Rusiją. Kiti prisipažįsta bijantys milicijos, todėl neketina prisijungti prie protestų, kuriuose ne tik rėžiamos kalbos, bet ir svaidomi supuvę kiaušiniai į idėjinius priešus.
Antiglobalistai ir antikapitalistai taip pat baiminasi, kad milicija ir net žiniasklaida juos prilygins nacionalistams, kurie greičiausiai taip pat planuoja savo akcijas per G8 susitikimą.
Kol kas aktyvistai tik planuoja savo demonstracijas Rusijoje, sprendžia, kokius veiksmų būdus pasirinkti. Dar trūksta veiksmų koordinavimo, todėl niekas negali pasakyti, kiek žmonių susirinks į viešas akcijas.
Važiuoja ir dviračiais
Keliasdešimt Vakarų šalių aktyvistų šiuo metu yra pakeliui į renginį. Rusų kalba leidžiamas dienraštis St. Petersburg Times pakalbino kelis jų. Daugeliui žmonių sunku įsivaizduoti, kad jie galėtų atvykti į Rusiją - tokia idėja juos gąsdina, - sakė lenkė Anija. Ji prašė neskelbti jos pavardės, nes bijo pasienio milicijos. Rusija turi blogą reputaciją dėl žmogaus teisių pažeidinėjimų, - sakė ji. Kartu su ja keliauja grupė žmonių iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir kitų šalių. Dienraštis pažymi, kad kol kas neturi pranešimų apie tai, kad užsienio aktyvistai negautų Rusijos vizų.
Grupė žmonių į Sankt Peterburgą važiuoja dviračiais. Karavano kelionė prasidėjo Berlyne, o birželio pabaigoje dviratininkai keliavo per Lietuvą. Pakeliui antiglobalistai susitinka su vietiniais aktyvistais, dalija literatūrą, skrajutes.
Mes remiame švarios energijos transportą važiuodami dviračiais, nors turime per 5 savaites įveikti 1800 kilometrų, - sakė kitas žygio dalyvis - Nao. Jis pats neketina keliauti į Rusiją, nes nenori mokėti už vizą. Todėl jau dabar antiglobalistai rengiasi kitam G8 susitikimui, kuris 2007 metais vyks Vokietijoje.
G8 politika sukelia skurdą?
Berlyne veikia Tinklas prieš G8, kuriame dalijami patarimai, kaip įsijungti į antiglobalistų veiklą. Žmonės yra susirūpinę, tačiau jie sako, kad negali būti blogiau nei Genujoje, kur vienas protestuojas buvo nužudytas, - sakė tinklo atstovas Manfredas Šusteris. Tinklo atstovai prašo jų nevadinti antiglobalistais. Mes esame laisvas žmonių susibūrimas, - teigia jie.
Kai G8 lyderiai kalba apie laisvę, jie kovoja dėl kapitalo judėjimo laisvės, kad branduolinės atliekos galėtų laisvai kirsti Rusijos sieną. G8 skelbia kovojantis su skurdu, tačiau iš tiesų jų politika visų pirma ir sukelia skurdą. Maskva turi milijardierių daugiau nei bet kuris kitas pasaulio miestas, - rašoma tinklo svetainėje.
Žygiuos iki garsiojo laivo
Sankt Peterburge esantys aktyvistai sako laukiantys paramos iš kolegų Ukrainoje, Lietuvoje ir Estijoje. Įvairios grupės ketina susitikti toli nuo miesto centro esančiame Kirovo stadione, kur vyks Visuomeninis forumas.
Antiglobalistai kartu su kitais aktyvistais ketina liepos 15 dieną žygiuoti nuo stadiono iki Auroros laivo. Arčiau centro demonstrantai nebus leidžiami. Antiglobaluistai ir anarchistai svarsto, ar į savo renginį įsileisti nacionalistų grupes. Protestantai taip pat rengia medikų grupę, kuri padėtų, jei būtų naudojama prievarta.
Manoma, kad forume dalyvaus apie 1000-1500 žmonių, o į demonstraciją išeis apie 4000-5000 žmonių. Svarbiausia, kad mus išgirstų. Mes nesame prievartos organizacija. Bet jeigu valdžia darys spaudimą, mes smogsime atgal, - sakė vienas forumo rengėjų.
Turi galingų užtarėjų
Antiglobalistai dažniausiai kritikuoja laisvąją prekybą ir ją skatinančias globalines bei regionines organizacijas. Tarp svarbiausių dalykų, kuriems oponuoja antiglobalistai, yra pasaulinės prekybos sutartys, prekybos kontrolės organai, pavyzdžiui, Pasaulio prekybos organizacija. Jie nuolat iškelia aplinkosaugos, darbininkų teisių, valstybių nepriklausomybės ir skurdžių šalių problemas.
Anot antiglobalistų, globalizacija verčia išeikvoti vis daugiau pasaulio resursų, taip pat didina užterštumą, mažina nepaliestų gamtos kampelių skaičių. Įvairių pakraipų antiglobalistai nuolat agituoja už trečiojo pasaulio skolų nurašymą, o juos šioje srityje remia airių grupės U2 lyderis Bono, Bilo ir Melindos Geitsų fondas ir kitos labdaros organizacijos.
Ekonominė neteisybė
Antiglobalistai savo straipsniuose pateikia niūrios statistikos apie situaciją pasaulyje. Pavyzdžiui, kiekvienas pasaulio gyventojas galėtų per dieną uždirbti vidutiniškai 15 eurų. Tačiau pusė planetos žmonių uždirba mažiau kaip 2 eurus per dieną, o penktadalis gauna mažiau kaip eurą. Tuo tarpu pasaulyje gyvenantys 450 multimilijardieriai valdo tiek turto, kiek jo turi pusė Žemės gyventojų. Indonezijoje avalynę siuvantys darbininkai gauna po 21 euro centą už batų porą, kuri paskui parduodama už 50-112 eurų. Nuo 1990 metų 54 pasaulio šalys tapo vargingesnės, 21 valstybėje padaugėjo badaujančiųjų, 14 valstybių padidėjo vaikų mirtingumas.
JAV yra milijonai vargšų. Pusė afroamerikiečių gyvena skurde. Jų gyvenimo trukmė - tokia pat Kinijoje ar Indijoje. Kas ketvirtas vaikas iki 12 metų JAV badauja, kas penktas suaugęs yra neraštingas. Europoje yra irgi milijonai vargšų. Būtent su tuo ir kovoja šių laikų don kichotais vadinami antiglobalistai.
Naujausi komentarai