- BNS, euobserver.com inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po ilgų dvejonių JAV apsisprendė. Lenkų dienraštis "Gazeta Wyborcza" teigia, kad Vašingtonas kone atsisakė statyti priešraketinio gynybos (PRG) skydo elementus Lenkijoje ir Čekijoje.
Aiškinosi galimą reakciją
Straipsnyje cituojamas "patikimas šaltinis" JAV Kongrese, kuris sakė, jog Amerikos vyriausybė jau kelias savaites aiškinasi, kaip Kongresas reaguotų į atsisakymą kurti priešraketines bazes Lenkijoje ir Čekijoje. Kad Baltieji rūmai planuoja atsisakyti šių planų, tikino ir vienas žinomas JAV karo politikos ekspertas. Dienraščiui jis teigė, kad vidinės diskusijos prezidento Baracko Obamos komandoje artėja prie pabaigos. Dauguma, anot jo, linkę atsisakyti PRG skydo elementų Lenkijoje ir Čekijoje."
Prioritetas – nusiginklavimas
"Pentagono generolų siunčiami signalai yra aiškūs: dabartinė JAV vyriausybė ieško kitokių sprendimų dėl raketinės gynybos klausimo nei bazės Lenkijoje ir Čekijoje, – sakė R.Ellisonas. – Naujoji JAV prezidento komanda kreipia daugiau dėmesio į Rusijos argumentus."
Anot jo, B.Obamos žmonės mano, kad daugelį pasaulio problemų galima lengviau išspręsti su Maskva. "Tai prioritetų klausimas. Daugeliui demokratų prioritetas yra nusiginklavimas ir jie gali daug ką paaukoti, kad pasiektų naują susitarimą su Rusija dėl strateginės branduolinės ginkluotės sumažinimo", – teigė lobistas.
B.Obama netrukus po to, kai buvo prisaikdintas šiais metais, nurodė iš naujo svarstyti PRG skydo planą. Balandį Prahoje pasakytoje svarbioje kalboje dėl užsienio politikos JAV prezidentas išdėstė savo viziją dėl pasaulio be branduolinių ginklų ir išreiškė tam tikru mastu skeptišką požiūrį į to skydo vertę. "Kol egzistuoja Irano grėsmė, mes turėsime PRG sistemą, kuri būtų rentabili ir išbandyta", – sakė jis.
Reikia sąjungininkų
Kalbų apie B.Obamos administracijos planus atsisakyti PRG elementų Čekijoje ir Lenkijoje buvo ir anksčiau. JAV dienraštis "New York Times" buvo skelbęs, kad diplomatiniais kanalais JAV prezidentas perdavė Rusijos vadovui Dmitrijui Medvedevui slaptą laišką, kuriame kalbama apie galimybę išmainyti PRG Europoje į bendradarbiavimą prieš Irano branduolines ambicijas.
Rytų ir Vidurio Europos šalių ekspertai mano, jog tokiai informacijai pasitvirtinus oficialiai, tai rodytų, kad pasikeitė JAV užsienio politikos prioritetai. Tačiau teigta, jog sprendimas stabdyti PRG dislokavimą yra mažesnė žala palyginti su tuo, kokia didele žala gali tapti Irano branduolinė programa, jei ji nebus stabdoma.
"Šiuo atveju aiškėja, kad saugumo Afganistane užtikrinimas ir Irano branduolinė programa yra tarp naujosios JAV administracijos užsienio politikos prioritetų. Sprendžiant šias problemas JAV reikia sąjungininkų, Afganistane JAV turi NATO sąjungininkų, o Irano problema neatsiejama nuo Rusijos", – teigė Lietuvos politologas Tomas Janeliūnas.
Rusija grasino atsaku
Maskva nuo pat pradžių buvo nepatenkinta planais dislokuoti PRG elementus Vidurio Europos šalyse. Jeigu šie planai būtų įvykdyti, Kremlius grasino adekvačiu atsaku.
"Šis projektas nukreiptas prieš Rusijos strateginį potencialą. Ir mes negalime neduoti į jį adekvataus atsako", – dar anksčiau sakė premjeras V.Putinas. Pasak jo, nežinia, kas išloš iš šių veiksmų, bet aišku, kad praloš pirmiausia Europa. Premjeras priminė Rusijos vadovybės kreipimąsi, kuriame buvo sakoma, kad jeigu "naujoji JAV administracija atsisakys ketinimo įrengti PRG aikšteles Lenkijoje ir Čekijoje, tai ir mūsų atsakomųjų priemonių klausimas atkris savaime".
Kalbėdami apie atsaką, Rusijos pirmieji asmenys ir kariškiai visų pirma turėjo galvoje vidutinio nuotolio raketų kompleksų S-300 dislokavimą Kaliningrado srityje.
Ekspertai tarė "ne"
Baltiesiems rūmams prabilus, kad Lenkijoje ir Čekijoje dislokuoti PRG sistemos elementus gali būti atsisakyta, buvo užsakytas tyrimas. Sistema, kuri turėjo ginti Europą nuo galimų Irano atakų, anot ekspertų, tikriausiai nebūtų veiksminga prieš Irano kuriamas raketas. Tokias išvadas pateikė autoritetingi JAV ir Rusijos mokslininkai.
Tyrėjų grupė taip pat padarė išvadą, jog branduolinių užtaisų ir gana toli juos galinčių nunešti raketų Iranas įstengtų pasigaminti ne anksčiau kaip po penkerių metų. Be to, jeigu Iranas mėgintų surengti tokią ataką, jis iš esmės lemtų tai, kad šiitų respublika būtų sunaikinta, ekspertų išvadas citavo įtakingas leidinys "The Washington Post". Pasak laikraščio, šią ataskaitą paruošė Maskvoje, Niujorke ir Belgijoje veikianti nepriklausoma analitinė organizacija "EastWest Institute".
Saugumo garantija
Pagal daugiamilijardinį projektą Lenkijoje turėjo būti dislokuota dešimties raketų gaudytuvų ir radiolokatorių bazė Čekijoje. Pagal jį Lenkijoje taip pat buvo numatyta dislokuoti amerikiečių raketas "Patriot".
Rusija sako, kad George'o W.Busho laikų planu dėl PRG skydo buvo faktiškai pradedamas naujas šaltasis karas. Kremlius griežtai kritikavo šį projektą.
Daugelis paprastų čekų per apklausas taip pat nepritaria PRG skydui. Tačiau Lenkijos ir Čekijos centro dešiniųjų politinis elitas laikė tai apsaugos nuo Rusijos garantijų, kurias pasiūlė NATO, viršūne.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rusijos saugumo tarybos sekretorius S. Šoigu Kabule susitiko su Talibano pareigūnais
Rusijos aukščiausio rango saugumo pareigūnas Sergejus Šoigu pirmadienį aplankė Afganistano vyriausybės pareigūnus ir patikino, kad Maskva netrukus išbrauks Talibaną iš uždraustų organizacijų sąrašo, praneš...
-
Italijos URM vadovas: mes nesiųsime savo karių į Ukrainą
Italija nesiųs savo karių į Ukrainą. Tai pirmadienį surengtame G7 šalių užsienio reikalų ministrų susitikime pareiškė Italijos diplomatijos vadovas Antonio Tajanis, praneša naujienų agentūra ANSA, kuria remiasi portalas „...
-
Per paskutinę malonės kalakutams suteikimo ceremoniją J. Bidenas amerikiečiams: išlikite ramūs
Pirmadienį Joe Bidenas per Padėkos dienos malonės suteikimo kalakutams ceremoniją, paskutinę prieš Donaldui Trumpui grįžtant į Baltuosius rūmus, paskelbė žinią amerikiečiams – „išlikite ramūs ir toliau burbuliuokit...
-
Po ginčytinų rinkimų Sakartvelo parlamentas susirinko į posėdį nedalyvaujant opozicijai
Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ pirmadienį susirinko į pirmąją parlamento sesiją po praėjusį mėnesį įvykusių rinkimų, kuriuos temdė kaltinimai sukčiavimu. ...
-
Australija raginama atidėti draudimą vaikams iki 16 metų naudotis socialiniais tinklais
Pagrindinių socialinių tinklų platformų gynėja pirmadienį Australijos Senato komitetui pareiškė, kad įstatymą, draudžiantį jaunesniems nei 16 metų vaikams naudotis socialiniais tinklais, reikėtų atidėti bent metams. ...
-
„Google“ gresia multimilijardinis JK ieškinys dėl reklaminių skelbimų1
7 mlrd. svarų sterlingų (8,8 mlrd. dolerių) ieškinys prieš „Google“, kuriame technologijų milžinė kaltinama piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi paieškos sistemų rinkoje, gali būti toliau nagrinėjamas teisme, nusp...
-
JT ragina visas karo Libane šalis susitarti dėl paliaubų
Vienas aukšto rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnas pirmadienį paragino visas karo Libane šalis susitarti dėl paliaubų. ...
-
Taivane lankosi Kiniją kritikuojantis JAV senatorius2
Į Taivaną pirmadienį atvyko Kiniją kritikavęs JAV teisės aktų leidėjas, kuris dalyvaus derybose su salos aukšto rango pareigūnais, pranešė Vašingtono de facto ambasada Taibėjuje. ...
-
Latvijos banko vadovas: valstybės skolos didinimas negali būti problemų sprendimas3
Valstybės skolos didinimas nėra Latvijos problemų sprendimas. Tai Latvijos televizijos laidoje „Ryto panorama“ pareiškė Latvijos banko prezidentas Martinis Kazakas. ...
-
O. Scholzas greičiausiai vėl bus socialdemokratų kandidatas į kanclerius
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, kurio trijų partijų koalicija žlugo anksčiau šį mėnesį, pirmadienį buvo vienbalsiai paskirtas pagrindiniu socialdemokratų kandidatu vasarį vyksiančiuose pirmalaikiuose rinkimuose, pranešė partijos...