Trečiadienį lankydamasis Pchenjane Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu pasirašė „Visapusės strateginės partnerystės sutartį“, kuria siekiama toliau stiprinti karinius, ekonominius ir politinius ryšius.
Anot lyderių, sutartis yra svarbus žingsnis atnaujinant dvišalius santykius, apimančius saugumą, prekybą, investicijas, kultūrinius ir humanitarinius ryšius.
Ketvirtadienį Korėjos centrinė naujienų agentūra (KCNA) pateikė išsamesnę informaciją apie strateginės partnerystės sutartį.
KCNA nurodė, kad sutarties 4 straipsnyje teigiama, jog jei viena iš šalių būtų užpulta ir atsidurtų karo situacijoje, kita valstybė privalo nedelsdama panaudoti „visas turimas priemones“, kad suteiktų „karinę ir kitokią pagalbą“.
KCNA taip pat nurodė, kad sutartyje pažymima, jog abi šalys privalo susilaikyti nuo susitarimų su trečiosiomis šalimis, jei šios pažeidžia Rusijos arba Šiaurės Korėjos „pagrindinius interesus“, ir nuo veiksmų, keliančių grėsmę tiems interesams.
Trečiadienį pasirašytame susitarime reikalaujama, kad Maskva ir Pchenjanas imtųsi bendrų priemonių stiprinti savo gynybos pajėgumus, kad būtų užkirstas kelias karui ir užtikrinta taika bei saugumas regione ir pasaulyje. Tačiau KCNA nenurodė, kaip šios priemonės bus įgyvendintos.
Be to, abi valstybės raginamos aktyviau bendradarbiauti kuriant „teisingą ir daugiapolę naują pasaulio tvarką“, pareiškė KCNA.
Japonija išreiškė susirūpinimą dėl šio susitarimo, ketvirtadienį pareiškė vyriausybės atstovas.
Rusija „neatmeta karinio-techninio bendradarbiavimo su KLDR pagal šiandien pasirašytą sutartį“, – sakė V. Putinas, pasirašęs strateginį susitarimą. Jis pavartojo oficialaus Šiaurės Korėjos pavadinimo akronimą.
Tačiau toks bendradarbiavimas „gali būti tiesioginis atitinkamų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų pažeidimas, turint omeny jo poveikį mūsų šalies ir regiono saugumo aplinkai“, žurnalistams teigė Japonijos vyriausiasis vyriausybės atstovas Yoshimasa Hayashi.
Japonija yra „rimtai susirūpinusi dėl to, kad prezidentas Putinas neatmetė karinio-techninio bendradarbiavimo su Šiaurės Korėja“, sakė jis.
V. Putinas Pchenjane taip pat teigė, kad JT sankcijos Šiaurės Korėjos režimui turėtų būti peržiūrėtos. Šį raginimą H. Hayashi ketvirtadienį pavadino nepriimtinu.
„Nepaisydama tarptautinės bendruomenės valios, Rusija įsigijo iš Šiaurės Korėjos ginklų ir šaudmenų, įskaitant balistines raketas, ir panaudojo juos Ukrainoje akivaizdžiai pažeisdama atitinkamas JT Saugumo Tarybos rezoliucijas“, – sakė jis.
„Pranešimas [dėl sankcijų Šiaurės Korėjai peržiūros] yra nepriimtinas“, – pridūrė Y. Hayashi.
Naujausi komentarai