"Nugalėti talibų nepakanka" Pereiti į pagrindinį turinį

"Nugalėti talibų nepakanka"

2009-08-15 23:59
Užduotis: pagrindinis lietuvių, tarnaujančių Afganistano Goro provincijoje, tikslas – užtikrinti, kad rinkimai įvyktų ir vyktų kuo saugesnėje aplinkoje.
Užduotis: pagrindinis lietuvių, tarnaujančių Afganistano Goro provincijoje, tikslas – užtikrinti, kad rinkimai įvyktų ir vyktų kuo saugesnėje aplinkoje. / Sauliaus Paukščio (BFL) nuotr.

Ateinantį ketvirtadienį afganistaniečiai rinks kitą šalies prezidentą. Rinkimams rengiasi ir šalyje dislokuotos tarptautinės pajėgos, tarp jų – ir Lietuvos kariai, tarnaujantys Goro provincijoje.

Apie padėtį Goro provincijoje ir Afganistane su dienraščiu kalbėjosi Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG-9) vadas pulkininkas Alvydas Šiuparis, Lietuvos specialiosios misijos Afganistane vadovo pavaduotojas Andrius Purvaneckas ir Jungtinio štabo operacijų valdybos viršininkas pulkininkas leitenantas Algirdas Norkus.

– Sveiki, kokia dabar padėtis Goro provincijoje?

A.Šiuparis: Saugumo padėtis Goro provincijoje yra gana rami. Priešiškų veiksmų ar išpuolių prieš NATO karius Gore, palyginti su kitais Afganistano regionais, pasitaiko nedažnai.

Anksčiau būdavo tokių bandymų. Mėginta apšaudyti mus, sprogdinti naudojant savadarbius užtaisus, bet tai pasitaiko retai. Labiau bandoma destabilizuoti situaciją skleidžiant propagandą tarp vietos gyventojų, bauginti juos, nuteikti prieš mus, prieš valdžią.

A.Norkus: Tačiau dabar pasitaiko tokių atvejų, kad gyventojai neįsileidžia į gyvenvietes talibų. Štai neseniai tarp gyventojų ir talibų netgi buvo kilęs susišaudymas. Vietiniai nebenori karo, jie nori stabilumo ir nenori grįžti į tuos laikus, kai šalį valdė talibai, kai draudė naudotis civilizacijos laimėjimais, sakydami, jog tai velnio pramanas.

– Kaip vietos gyventojai vertina NATO karius ir jų veiklą?

A.Šiuparis: Daugumos vietos gyventojų požiūris į mūsų buvimą ir veiklą yra tikrai teigiamas.

– Kokios užduotys iškeltos NATO valstybių kariams prieš rinkimus?

A.Šiuparis: Žinia, tą pačią dieną vyks rinkimai ir į provincijų tarybas, ir į prezidento postą. Tai yra pačios Afganistano valdžios prerogatyva, o ne tarptautinių pajėgų atsakomybės reikalas. Mums svarbu, kad rinkimai įvyktų ir vyktų kuo saugesnėje aplinkoje, ir kad žmonės išrinktų tuos kandidatus, kuriuos nori. Mes turime tam tikrų užduočių rinkimų laikotarpiu, tačiau galiu pasakyti, kad tai nėra balsavimo punktų saugojimas.??????????????

– Ar yra manančių, kad rinkimai gali neįvykti pablogėjus saugumui?

A.Šiuparis: Žiūrint į tai, kiek pastangų įdėta ruošiantis šiems rinkimams, sakyčiau, kad tokia galimybė apskritai nesvarstytina. Tačiau neatmestina galimybė, kad rinkimai gali neįvykti tose Afganistano vietovėse, kuriose daug įtakos turi talibai. Manyčiau, jie pasistengs, bent jau ten juos sužlugdyti.

– Apskritai Goro provincijoje žmonės yra nusiteikę ateiti balsuoti? Ar jie tiki, kad rinkimai paveiks jų gyvenimą?

A.Šiuparis: Kariškiai dažnai lankosi provincijos vietovėse ir viena iš užduočių šią vasarą buvo kalbėti su žmonėmis apie rinkimus. Išsiaiškinti, ar žmonės žino, kad vyks rinkimai, ar žino, kas kandidatuoja, ar jie gavo rinkėjų pažymėjimus ir t. t. Galiu pasakyti, kad žmonės domisi, tačiau jiems trūksta informacijos. Žmonės tikisi, kad bus išrinkti kompetentingi kandidatai, tikisi, kad sumažės korupcija, kad išrinktieji padės spręsti jiems kasdienes problemas. Taip pat, aišku, tikimasi, kad pagerės gyvenimas, taikos ir stabilumo.

– Nors į prezidento postą pretenduoja apie 40 politikų, spėjama, kad rinkimus laimės Hamidas Karzai. Ar tikrai kiti kandidatai neturi jokių šansų?

A.Šiuparis: Tai Afganistanas. Kitokia kultūrinė terpė. Šiek tiek kitaip suprantama demokratija. Svarbiausia, kad tie rinkimai vyksta, kad žmonės jau turi teisę balsuoti. O į jų virtuvę mes stengiamės kuo mažiau kištis.

A.Purvaneckas: Galėčiau dar pridurti, kad H.Karzai labai padeda administracinė struktūra, nes visi provincijos gubernatoriai yra skirti prezidento. Jis taip pat turi nemažą įtaką, nes daug ką yra prižadėjęs karo vadams. Taip formuojama įtakingų asmenų grupė, kuri gali paveikti kitus žmones ir lemti jų pasirinkimą. Tačiau yra ir kitų ganėtinai stiprių kandidatų, todėl nesakyčiau, kad rinkimai iš anksto nulemti.

– Dalis afganistaniečių teigia, kad padėtis per penkerius H.Karzai valdymo metus pablogėjo. Ar nepastebite noro ignoruoti rinkimus, apatijos?

A.Purvaneckas: Ne, tokio noro tikrai nėra. Vyksta aktyvios diskusijos, žmonės daug ko tikisi iš šių rinkimų. Jeigu rinkimai būtų atšaukti, Afganistanas virstų pragaru. Visi būtų prieš visus. Vyrautų labai didelis nusivylimas.

– Ką reikėtų daryti, kad Afganistanas išbristų iš skurdo ir smurto?

A.Šiuparis: Reikia taikyti visą kompleksą priemonių, atkreipti dėmesį į švietimą, infrastruktūros atstatymą, sveikatos apsaugą. Nugalėti talibų nepakanka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų