Lietuvių kilmės buvusiam Aušvico prižiūrėtojui gresia bausmė

Štutgarto prokuratūra rengiasi pateikti kaltinimus lietuvių kilmės buvusiam Aušvico koncentracijos stovyklos prižiūrėtojui Hansui Lipšiui, paskelbė Vokietijos dienraščio „Die Welt“ sekmadienio leidimas „Welt am Sonntag“.

Pats H. Lipschis teigia tik miglotai žinojęs apie Aušvice vykdytas masines žudynes.

„Nuo 2012-ųjų rudens kaltinamojo atžvilgiu vykdome tyrimą dėl įtarimų bendrininkavimu nužudant“, – dienraščiui sakė prokuratūros atstovė spaudai Claudia Krauth.

H .Lipschis, kuriam dabar yra 93 metai, gimė Lietuvoje 1919-aisiais kaip Antanas Lipšys. 1943-aisiais jis gavo Vokietijos pilietybę kaip „priklausantis vokiečių tautai“, rašo „Welt am Sonntag“.

Nacių nusikaltimų tyrimo centras Liudvigsburge (Vokietija) anksčiau jau yra vykdęs tyrimus, susijusius su daugiau nei trejus metus trukusia H. Lipschiso tarnyba didžiausioje nacių koncentracijos stovykloje.

„Nacių nusikaltimų tyrimo centras Liudvigsburge šiuo metu renka medžiagą prieš dar 50 buvusių Aušvico koncentracijos stovyklos prižiūrėtojų. Tačiau jau prieš gerą pusmetį prokuratūrai perduota H. Lipschis byla yra pirmoji, kurioje jau netrukus galėtų būti pareikšti kaltinimai“, – rašo „Welt am Sonntag“.

H. Lipschis pokalbio metu dienraščiui patvirtino buvęs „esesininku“ Aušvico koncentracijos stovykloje. Paklaustas, ar buvęs Aušvice, jis sakė: „Taip, kaip virėjas, visą laiką“. Į klausimą, „Ar jūs nieko nematėte?“, jis atsakė: „Matyti nemačiau, bet girdėjau“.

„Welt am Sonntag“ skelbia Vokietijos valstybiniame archyve ir Lenkijos saugumo tarnybų archyvuose radęs dokumentus, parodančius, jog H. Lipschis iš pradžių tarnavo kaip paprastas esesininkas, o vėliau kaip SS koncentracijos stovyklų prižiūrėtojų vieno iš padalinių vadovas.

Lietuvių kilmės garbaus amžiaus vyras nemalonumų dėl sąsajų su SS sulaukia jau ne pirmą kartą.

1956-aisiais Lipschis iš Vokietijos persikėlė į JAV ir 26 metus gyveno Čikagoje. Tačiau JAV teisėsaugininkai išsiaiškino, kad įvažiuodamas į JAV jis nutylėjo apie savo praeitį SS dalinyje.

JAV teismas priėmė sprendimą išsiųsti jį iš šalies. 1983-aisiais H. Lipschis išvyko iš Amerikos ir beveik 30 metų gyveno Vokietijoje.

Nacistinės Vokietijos laikotarpiu visame pasaulyje per holokaustą buvo nužudyta apie 6 mln. žydų. Lenkijos teritorijoje veikusioje Aušvico koncentracijos stovykloje nuo 1940 iki 1945 metų mirė daugiau kaip milijonas vyrų, moterų ir vaikų iš maždaug 20 Europos šalių. Dauguma jų buvo žydai.

Antrojo pasaulinio karo metais per holokaustą žuvo apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Lietuva nežinai kas tave lauk

Lietuva nežinai kas tave lauk portretas
O kur faktai apie 40% NKVD darbuotojų "išrinktaisiais save laikančių" kartu su rusais kankino ir trėmė lietuvius? Ar ne reikėtų ir jų galus atsekti, nors dabartiniais laikais? Bet maža to, šiems Lietuvoje ne tik nekeliamos bylos, bet ŠITIE ("šit" - nuo arabiško žodžio "smirdi") mūsų šalyje turi nekilnojamą turtą, jį sėkmingai nuomoja ir nieko nedirbdami gerai gyvena. Štai koks Lietuvos prokurorų teisingumas, ir tirti nereikia kad ramiau būtų, nes baisu Demokratijos savininkus "užkabinti", paskui dar aukso neduos, ar iš Sąjungos išspirs...............

jo

jo portretas
Arbeit Macht Frei !

Šiaip

Šiaip portretas
Kada Izraelis išduos NKVD,ista Dušanski Lietuvos teisesaugai?
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių