Pietų Korėjos ir Kinijos lyderiai ketvirtadienį susitarė, kad abi šalys turėtų siekti užbaigti derybas dėl laisvosios prekybos sutarties, kad ją būtų galima pasirašyti per šių metų pabaigoje planuojamą surengti viršūnių susitikimą, sakoma jų bendrame pranešime.
Seule viešintis Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) ir Pietų Korėjos vadovė Park Geun-hye (Pak Gunhjė) taip pat pareiškė esantys griežtai nusistatę prieš branduolinius ginklus Korėjos pusiasalyje, turėdami omenyje Šiaurės Korėjos branduolines ambicijas.
Be to, abi šalys susitarė dėl žingsnių, turinčių paskatinti juanio naudojimą atsiskaitymams už Kinijos ribų, ir investicijų į Kinijos kapitalo rinkas.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas atvyko į Seulą, įgeldamas Pchenjanui
Prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) pirmąkart lankosi nuolat neramiame Korėjos pusiasalyje kaip valstybės vadovas. Šis vizitas bus jo antrasis susitikimas su Park Geun-hye, kuri lankėsi Kinijoje praeitais metais.
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čan Unas) tebelaukia pakvietimo atvykti į Pekiną, o šis sąmoningas delsimas byloja apie įtemptus ryšius tarp Pchenjano ir jo istorinės bei svarbiausios sąjungininkės.
„Joks ankstesnis Kinijos lyderis nebuvo šitaip iškėlęs Pietų Korėjos pirmiau ir aukščiau Šiaurės“, – sakė Lidso universiteto Korėjos ekspertas Aidanas Fosteris-Carteris (Eidanas Fosteris-Karteris).
Tuo tarpu Šiaurės Korėja, pasak kai kurių analitikų – demonstruodama nepalankumą Xi Jinpingo vizitui – per pastarąją savaitę surengė kelis raketų bandymas ir pažadėjo juos vykdyti ateityje.
Be to, ketvirtadienį Pchenjanas iškovojo diplomatinę pergalę, kai Tokijas paskelbė atšaukiantis dalį savo vienašališkų sankcijų Šiaurės Korėjai, pasiekęs pažangą derybose dėl Japonijos piliečių, pagrobtų per Šaltąjį karą.
Japonija ir Šiaurės Korėja nepalaiko oficialių diplomatinių ryšių, tačiau Japonijos premjero Shinzo Abe (Šindzo Abės) naujausias pareiškimas žymėjo svarbų žingsnį į priekį abiejų šalių santykiuose, kurie dešimtmečius buvo labai įtempti.
Numatoma, kad Xi Jinpingas ir Park Geun-hye po savo susitikimo paskelbs bendrą pranešimą, o Seulas tikisi, kad bus pasiųsta griežta žinia dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų programos.
Tačiau analitikai prognozuoja, kad Pekinas vargu ar reikšmingai sugriežtins savo retoriką Pchenjano atžvilgiu.
„Tai prieštarautų Kinijos diplomatijos tradicinei pakraipai“, – sakė Handongo pasaulinio universiteto politikos profesorius Kim Joon-hyungas (Kim Čunhjunas).
„Xi Jinpingas tikriausiai išlaikys bendrąją liniją, pasisakydamas už Korėjos pusiasalio pavertimą nebranduoline zona, užuot tiesiogiai kritikavęs Šiaurę“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai