Kaip Čiukotka gyvens be R.Abramovičiaus?

Didžiojoje Britanijoje gyvenantis rusų milijardierius Romanas Abramovičius, regis, turės daugiau laiko pasirūpinti "Chelsea" futbolo klubo reikalais. Jis atsisakė Rusijos Čiukotkos regiono parlamento vadovo posto, tiesa, sako, kad regiono likimo valiai nepaliks.

Ilgametis valdovas

Priežastis, dėl kurios R.Abramovičius atsisakė dalyvauti Rusijos politikoje, – paprasta. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ėmėsi kovos, kaip pats sako, su korupcija valdininkų sluoksniuose, todėl uždraudė visiems valdininkams turėti bankų sąskaitas užsienio valstybėse.

R.Abramovičius tokių neabejotinai turi. Jis 14 metų dalyvavo Rusijos rytuose esančios Čiukotkos autonominės srities valdyme.

Nuo 2008 m. jis dirbo regiono parlamento vadovu, kiek anksčiau – gubernatoriumi. Šį postą Rusijos oligarchas gavo 2000 m.

Turtuolis dažnai apsilankydavo Čiukotkoje. Maža to, nuo 1999 m., kaip pats sako, regiono gerovei kurti atseikėjo net 2,5 mlrd. dolerių.

Už paaukotus R.Abramovičiaus pinigus atokiame Rusijos regione buvo statomos mokyklos, ligoninės. Kartu steigtos oligarchui priklausančios įmonės, nes Čiukotkoje buvo sumažinti mokesčiai.

Sąskaitos užsienyje

Maždaug 10,2 mlrd. dolerių vertės R.Abramovičiaus turto registruota užsienyje – tai yra tiek nekilnojamasis turtas, tiek bankų sąskaitos ir investicijos.

Rusijos oligarchui priklauso Londono "Chelsea" futbolo klubas, kurį jis įsigijo lygiai prieš dešimtmetį, privati investicijų bendrovė "Millhouse LLC", namai Londone, Rusijoje ir JAV, keturios superjachtos "Eclipse", "Luna", "Pelorus" ir "Le Grand Bleu", kurių vertė – ne vienas milijardas.

R.Abramovičius dažnai patenka į turtingiausių pasaulio žmonių sąrašus. Jis yra buvęs tiek Rusijos, tiek Didžiosios Britanijos turtingiausių sąrašo viršūnėje.

Šiais metais rusiškasis "Forbes" paskelbė, kad R.Abramovičius – 13 pagal turtą Rusijos žmogus.

Čiukotkos regione buvo registruota pirmoji didelė R.Abramovičiaus bendrovė "Sibneft". Tiesa, vėliau ją perpirko "Gazprom", o šio būstinė – Sankt Peterburge.

Čiukotkoje gyvena apie 50 tūkst. žmonių. Nuo Maskvos regionas nutolęs daugiau nei 6 tūkst. km. Kitoje Beringo sąsiaurio pusėje – Aliaska, priklausanti Jungtinėms Valstijoms.

Tai toliausiai į rytus esantis Rusijos regionas – kai kas jį vadina atokiu užkampiu. Pagal dydį regionas – didesnis nei Ukraina, kuri yra didžiausia pagal plotą šalis Europoje po Rusijos.

Nepaliks likimo valiai

Tiesa, R.Abramovičius nesakė, kad apleis Čiukotką, priešingai, jis pareiškė, kad palaiko dabartinį gubernatorių Romaną Kopiną, kuris ketina netrukus kandidatuoti antrajai kadencijai.

Taip pat oligarchas pareiškė, kad toliau rems ir vykdys įvairius projektus regione.

Darbų Čiukotkoje daug. Regiono ekonomika – silpna, nes ieškoti ir išgauti naudinguosius išteklius čia sudėtinga dėl atšiauraus klimato. Maža to, milžiniškus pinigus kainuoja išteklių transportavimas.

Ekspertai sako, kad R.Abramovičiaus pasitraukimas iš politikos gali neigiamai atsiliepti Čiukotkos regionui.

"Čiukotkai tai – didelė netektis, nes šio regiono atsigavimas prasidėjo su R.Abramovičiumi", – pabrėžė politikos analitikas Dmitrijus Abzalovas.

Visgi paties oligarcho atstovai paneigė, kad milijardierius nutrauks paramą regionui.

Vienintelis skirtumas, pasak jų, tas, kad R.Abramovičius nedalyvaus politikoje. Taip pat milijardieriaus atstovai paneigė, kad tarp R.Abramovičiaus ir aukščiausios Rusijos valdžios tvyro įtampa.

Tiesa, atstovai negalėjo patvirtinti, ar R.Abramovičius kalbėjosi apie savo sprendimą su V.Putinu.

Kova su korupcija?

Įstatymas, pagal kurį Rusijos valdininkams draudžiama turėti sąskaitas užsienio bankuose, o nekilnojamasis turtas turi būti deklaruojamas kasmet, priimtas gegužę.

Vladimiro Putino ultimatumas valdininkams buvo griežtas – arba jie per tris mėnesius paklūsta, arba palieka postus. V.Putinas sako, kad tik tokiu būdu galima kovoti su korupcija valstybės tarnyboje.

Pasak "Transparency International", Rusija – viena labiausiai korumpuotų valstybių pasaulyje. Prieš kurį laiką paskelbtoje organizacijos ataskaitoje apie korupcijos mastą Rusijai atiteko "garbinga" 133-ioji vieta iš 176 valstybių.

Pasak "The New York Times", Rusijos turtuoliai, tarp jų – ir valstybės tarnautojai, laiko pinigus Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Šveicarijoje ir Kipre. Sklinda gandas, kad net pats V.Putinas laiko santaupas užsienyje.

Kaip tvirtina "The New York Times", vien 2008 m. iš Rusijos "ištekėjo" apie 350 mlrd. JAV dolerių. Pasaulio banko vertinimu, 1994–2011 m. laikotarpiu iš Rusijos "nutekėjo" iš viso 782 mlrd. dolerių, ir šis skaičius toliau auga.

Pernai iš Rusijos išvežta apie 90 mlrd. dolerių, o šių metų sausį – 8–10 mlrd. dolerių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių