K. Micotakis siekia per naujus rinkimus grįžti į Graikijos premjero postą

Po nesėkmingų rinkimų gegužę Graikija kitą sekmadienį vėl eis prie balsadėžių, o konservatyvusis buvęs ministras pirmininkas Kiriakas Micotakis (Kyriakos Mitsotakis) gali laimėti antrą ketverių metų kadenciją iš eilės.

Apklausos rodo, kad K. Micotakio partija „Naujoji demokratija“, surinkusi 40–43,9 proc. balsų, gali tapti aiškia nugalėtoja.

55-erių K. Micotakis praėjusį mėnesį iškovojo pergalę, surinkęs 40,79 proc. balsų ir daugiau nei 20 procentinių punktų aplenkęs artimiausią varžovą, buvusį kairiųjų premjerą Aleksį Ciprą (Alexį Tspirą).

Tačiau jis nesurinko pakankamos parlamentinės daugumos ir atsisakė sudaryti koalicinę vyriausybę.

Praėjusią savaitę privačios televizijos „Skai TV“ užsakymu atlikta „Pulse“ apklausa parodė, kad devyni iš dešimties Naujosios demokratijos rinkėjų sekmadienį vėl balsuotų už konservatorius.

K. Micotakis sako, kad jam vadovaujant graikai mokėjo mažesnius mokesčius, šalis tapo patrauklesne investuotojams, ekonomikos augimas viršijo Europos vidurkį, o pajamos iš turizmo grįžo į beveik iki pandemijos buvusį lygį.

„Ekonomikos augimas tęsis“

„Pažadu graikams, kad ekonomikos augimas tęsis“, – sakė jis praėjusią savaitę televizijai „Skai TV“.

„Esame labiau patyrę, geriau pasirengę ir ryžtingesni“, – pridūrė jis.

K. Micotakio kritikai priekaištauja, kad jis išdalijo milijardus eurų politiniams sąjungininkams ir jam palankiai žiniasklaidai, bandė užglaistyti didelį telefoninių pokalbių pasiklausymo skandalą ir siekė išvengti atsakomybės už vasarį įvykusią didžiausią Graikijos traukinių katastrofą.

Šį kartą K. Micotakis, Harvardo universiteto absolventas, buvęs JAV konsultacinių paslaugų milžinės „McKinsey“ konsultantas, susiduria su iššūkiu iš dešinės, kuris gali nulemti jo parlamentinės grupės dydį.

Nauja labiausiai į politinio spektro dešinę pasislinkusi partija „NIKI“ gegužę vos nepateko į parlamentą, o dabar jos rinkėjų balsai viršija reikalaujamą 3 proc. ribą, kaip ir įsitvirtinusios nacionalistinės partijos „Graikijos sprendimas“.

Kita nauja partija „Plefsi Eleftherias“, kuriai vadovauja kraštutinių kairiųjų pažiūrų buvusi parlamento pirmininkė Zoji Konstantopulu (Zoe Konstantopoulou), taip pat gali laimėti atstovavimą parlamente.

Buvęs finansų ministras Janis Varufakis (Yanis Varoufakis) taip pat siekia būti išrinktas kartu su radikalia kairiųjų partiją „MeRa25“.

Jei aštuonioms partijoms sekmadienį pavyks patekti į parlamentą, nugalėtojas turės surinkti daugiau balsų, kad galėtų padidinti savo parlamentinę grupę 300 vietų parlamento rūmuose.

K. Micotakis sulaukė kritikos perspėjęs, kad jei po sekmadienio nepavyks suformuoti vyriausybės, rugpjūtį, pačiame turizmo sezono įkarštyje, gali būti surengti treti rinkimai.

Paskutinis balsavimas?

Praėjusį mėnesį buvęs premjeras teigė atsisakęs sudaryti koalicinę vyriausybę dėl didelių politinių nesutarimų su savo artimiausiais varžovais – kairiųjų lyderiu Aleksiu Cipru ir socialistų partijos vadovu Niku Andrulakiu (Nikosu Androulakisu).

Be to, jis atsisakė bendradarbiauti su bet kuria kraštutinių dešiniųjų partija.

Artėjantys rinkimai rengiami pagal naujas taisykles, pagal kurias laimėtojui papildomai suteikiama iki 50 vietų, o tai palengvina pastangas suformuoti vienos partijos vyriausybę.

Balsavimas vyks po birželio 14 dieną įvykusios migrantų laivo katastrofos, per kurią žuvo 78 žmonės, o dar šimtai dingo be žinios ir greičiausiai nebus rasti.

Tačiau nesitikima, kad ši tragedija, kuri buvo paskelbta didžiausia Graikijos jūrų avarija, turės didelės įtakos rinkimų rezultatams.

Šie rinkimai taip pat gali reikšti, kad baigsis 15 metų trunkantis A. Cipro vadovavimas kairiųjų partijai „Syriza“, jau keturis kartus pralaimėjusiai rinkimus K. Micotakiui.

Ministro pirmininko sūnus ir dabartinio Atėnų mero dėdė K. Micotakis taip pat giria savo administracijos išlaidas gynybai ir griežtą migracijos politiką.

Po gegužės 21-osios balsavimo jis pasigyrė, kad visi 59 šalies rinkimų regionai, išskyrus vieną, „nusidažė mėlynai“ – „Naujosios demokratijos“ partijos spalva.

Tada jis pažadėjo atimti iš „Syriza“ paskutinį likusį Rodopų regioną.

Tačiau buvęs premjeras sukėlė nuostabą teigdamas, kad būtent istorinės varžovės Turkijos kišimasis tarp regiono graikų musulmonų mažumos padėjo „Syriza“ partijai laimėti balsus šiame regione.

„Turkijos konsulatas labai stipriai kišosi į konkrečių („Syriza“) kandidatų veiklą... SMS žinutėmis su užrašu „Turkai palaiko turkus“, – sakė jis praėjusią savaitę televizijai „Skai TV“.


Šiame straipsnyje: Kiriakas Micotakispremjeras

NAUJAUSI KOMENTARAI

????

???? portretas
????
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių