- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) derybose dėl klimato kaitos ketvirtadienį paragino turtingąsias ir besivystančias šalis liautis „badyti pirštais“ ir susitarti dėl nuostolių, kuriuos patiria pažeidžiamos šalys, nukentėjusios nuo stichinių nelaimių, padengimo.
Dvi savaites Egipte vykusi 27-oji Šalių konferencija (COP27) oficialiai baigtis turėjo penktadienį, todėl derybininkų laukė ilga naktis, jiems stengiantis rasti kompromisą dėl ginčytino „nuostolių ir žalos“ klausimo bei užkirsti kelią derybų žlugimui.
A. Guterreso teigimu, išsivysčiusios ir kylančios ekonomikos šalys „akivaizdžiai prarado pasitikėjimą“.
Jis pridūrė, kad veiksmingiausias būdas jį sustiprinti būtų rasti „plataus užmojo ir patikimą susitarimą“ dėl nuostolių ir žalos bei finansinės paramos pažeidžiamoms šalims.
„Dabar ne laikas badyti pirštais. Kaltinimų žaidimas yra abipusio sunaikinimo receptas“, – sakė jis.
„Laikas, skirtas kalbėti apie nuostolių ir žalos finansavimą, baigėsi – reikia imtis veiksmų“, – pareiškė JT vadovas, grįžęs į Egiptą iš Balio, kur dalyvavo Didžiojo dvidešimtuko (G-20) lyderių susitikime.
Jis įsikišo deryboms dėl klimato kaitos balansuojant ties nesėkmės riba, nes vargingesnės šalys, mažiausiai atsakingos už pasaulinį išmetamųjų teršalų kiekį, spaudžia turtingąsias teršėjas susitarti dėl fondo, skirto mokėti kompensacijas šalims, patiriančioms didžiulius nuostolius dėl klimato kaitos, sukūrimo.
Ramiojo vandenyno salos Vanuatu klimato kaitos ministras Raphas Regenvanu (Ralfas Regenvanus) sakė, kad pasitraukimas iš derybų „buvo aptartas kaip alternatyva“, jei besivystančios šalys išeis tuščiomis rankomis.
„Mums trūksta laiko, mums trūksta pinigų ir mums trūksta kantrybės, – sakė jis spaudos konferencijoje. – Šioje COP27 privalome sukurti nuostolių ir žalos finansavimo priemonę.“
130 šalių grupė, vadinama G-77+Kinija, COP27 susitikime pateikė siūlymą įsteigti fondą, o dėl smulkmenų susitarti kitose 2023 metais Dubajuje vyksiančiose JT derybose.
Nors JAV ir Europos Sąjunga delsė priimti sprendimą dėl nuostolių ir žalos klausimo, nes baiminosi, kad dėl to turtingosios valstybės taptų teisiškai įpareigotos reaguoti į neterminuotų kompensacijų reikalavimus, jos šiek tiek sušvelnino savo poziciją ir sutiko aptarti šį klausimą COP27.
Praėjus kelioms valandoms po A. Guterreso įsikišimo, COP27 pirmininkas Samehas Shoukry (Samehas Šukri) paragino delegatus „skubiai“ pradėti paskutines derybų valandas.
„Dar nesame ten, kur turėtume būti, kad šią konferenciją užbaigtume apčiuopiamais ir tvirtais rezultatais“, – sakė jis ketvirtadienį vėlai vakare vykusiame posėdyje.
Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas) kaip kompromisą pasiūlė įsteigti „reagavimo į nuostolius ir žalą fondą pažeidžiamiausioms šalims“.
Tačiau jis taip pat pareiškė, kad finansavimas turėtų būti skiriamas iš „plačios donorų bazės“ – skatinimas dalyvauti Kinijai, kuri yra didžiausia pasaulyje teršėja ir antra pagal dydį ekonomika.
„Jei ši konferencija žlugs, pralaimėsime visi ir visiškai negalime švaistyti laiko“, – sakė jis žurnalistams.
Konferencijos teritorijoje vykusiais protestais buvo siekiama išlaikyti spaudimą delegatams, o negausios, bet garsios demonstrantų minios skandavo: „Ko mes norime? Klimato teisingumo!“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Borrellis: ES priešinsis piktnaudžiavimui per Rusijos pirmininkavimą JT Saugumo Tarybai
Europos Sąjunga priešinsis bet kokiam piktnaudžiavimui per Rusijos pirmininkavimą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai balandžio mėnesį, pareiškė bloko užsienio politikos vadovas. ...
-
V. Zalužnas: Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę
Ukraina ir toliau kovos už savo nepriklausomybę, praėjus metams po to, kai atsitraukus Rusijos kariuomenei Bučoje buvo rasti civilių gyventojų kūnai, sekmadienį pareiškė kariuomenės vadas. ...
-
D. Kuleba: Rusijos pirmininkavimas JT Saugumo Tarybai yra pasityčiojimas
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį pareiškė, kad Rusijos pirmininkavimas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai balandį yra pasityčiojimas iš visos tarptautinės bendruomenės. ...
-
M. Morawieckis: Kyjivas iš Lenkijos užsisakė 100 šarvuočių
Ukraina užsakė 100 universalių Lenkijoje pagal Suomijos licenciją gaminamų šarvuočių „Rosomak“, šeštadienį pranešė Lenkijos ministras pirmininkas. ...
-
Popiežius Pranciškus paliko ligoninę5
Po trijų ligoninėje gydantis bronchitą praleistų naktų popiežius Pranciškus šeštadienį išvyko namo. ...
-
Balandžio 1-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Balandžio 1-oji, šeštadienis, 13 savaitė. ...
-
NATO rytinis flangas ragina didinti JAV karinį kontingentą regione15
Artėjant liepą Vilniuje vyksiančiam NATO aukščiausiojo lygio susitikimui, aljanso rytinio flango šalys penktadienį paragino didinti JAV karinį kontingentą regione. ...
-
J. Bidenas ragina Rusiją paleisti sulaikytą JAV žurnalistą7
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį paragino Rusiją paleisti sulaikytą ir šnipinėjimu apkaltintą JAV laikraščio „The Wall Street Journal“ žurnalistą Evaną Gershkovichą (Evaną Gerškovičą), bet at...
-
Rinkimai Suomijoje: trys pretendentai į premjero postą8
Dabartinė ministrė pirmininkė Sanna Marin (Sana Marin), centro dešiniosios Nacionalinės koalicijos partijos lyderis Petteri Orpo (Peteris Orpas) ir kraštutinių dešiniųjų vadovė Riikka Purra (Rika Pura) yra pagrindiniai pretendentai...
-
E. Macronas įspės Kiniją neteikti karinės paramos Rusijai
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) Kinijos lyderį Xi Jinpingą (Si Dzinpingą) kitą savaitę įspės, jog bet koks Pekino sprendimas karine prasme paremti Rusiją Maskvos kare prieš Ukrainą būtų katastrofiškas...