JAV „labai nusivylusios“ dėl Kinijos sprendimo neišduoti E. Snowdeno

 • Teksto dydis:

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį pareiškė Kinijai esančios nusivylusios, kad Pekinas neišdavė JAV žvalgybos paslapčių viešintojo Edwardo Snowdeno (Edvardo Snoudeno), kai jis pabėgo į Honkongą, sakydamas, kad toks sprendimas gali pakenkti dvišaliams santykiams.
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) per susitikimą su aukštais Kinijos pareigūnais, atvykusiais į Vašingtoną kasmetinių derybų įvairiomis temomis, "išsakė savo nusivylimą ir susirūpinimą" dėl incidento su E.Snowdenu, sakoma Baltųjų rūmų pranešime.
JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Williamas Burnsas (Viljamas Bernsas), kuris yra vienas iš pagrindinių tose derybose dalyvaujančių Amerikos pareigūnų, sakė, kad B.Obama ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) per praeitą mėnesį Kalifornijos kurorte Sanilandse vykusį jųdviejų susitikimą susitarė bendradarbiauti sprendžiant problemas.
"Štai kodėl esame labai nusivylę, kaip pareigūnai Pekine ir Honkonge elgėsi Snowdeno byloje, sukėlusioje pavojų mūsų pastangoms kurti pasitikėjimą, reikalingą sprendžiant sudėtingus klausimus", - pažymėjo W.Burnsas.
"Leidome aiškiai suprasti, kad Kinijos elgesys šiuo atveju neatitiko Sanilandso (susitikimo) dvasios arba naujo pobūdžio ryšių - naujo modelio - kurį abi pusės mėgina kurti", - W.Burnsas sakė per bendrą spaudos konferenciją.
Buvęs JAV žvalgybos kontraktininkas E.Snowdenas pabėgo iš Jungtinių Valstijų į Honkongą, atskleidęs detalių apie Amerikos vykdomo didelio masto šnipinėjimą internete. Jungtinės Valstijos siekė, kad jis būtų išduotas ir stotų prieš teismą.
Tačiau E.Snowdenui buvo leista išvykti iš Honkongo, kuris yra didelę autonomiją turinti Kinijos teritorija, į Rusiją.
Birželio 23-ąją į Rusiją atvykęs E.Snowdenas tebėra įstrigęs Maskvos Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje, ieškodamas galimybės išvykti į šalį, kuri suteiktų jam prieglobstį.
Tuo tarpu Kinijos valstybė kancleris Yang Jiechi (Jang Dzieči), kalbėdamas konferencijoje greta W.Burnso, teisino sprendimus dėl E.Snowdeno, kurio pareiškimai dėl JAV vykdomo Kinijos interneto šnipinėjimo sukėlė nerimą Pekinui.
"Kinijos centrinė vyriausybė visada gerbė Honkongo specialiojo administracinio regiono vyriausybės sprendimus, atitinkančius įstatymus", - pažymėjo jis.
Honkongas "Snowdeno byloje elgėsi pagal įstatymus, o jo pozicijai priekaištų nėra", - sakė Yang Jiechi, kuris atlieka svarbų vaidmenį Kinijos užsienio politikoje.
"Amerikiečiai tiesiog mėgina išsaugoti savo reputaciją", - pareiškė už demokratiją pasisakanti Honkongo įstatymų leidėja Claudia Mo (Klaudija Mo), atmesdama Vašingtono priekaištus kaip "diplomatines kalbas".
"Tiesą sakant, kinai nepasikvietė Snowdeno atvykti į Honkongą", - C.Mo sakė naujienų agentūrai AFP.
Honkongo vykdomosios tarybos narys Bernardas Chanas (Bernardas Čanas) taip pat kritikavo Vašingtoną, sakydamas, kad "Honkongo ir Kinijos nederėtų kaltinti".
"JAV, o ne Honkongas, nusprendė vykdyti pasaulinę elektroninio šnipinėjimo operaciją, kuri, kaip dabar įsitikinę netgi kai kurie amerikiečiai, yra nekontroliuojama, - B.Chanas rašo Honkongo dienraštyje "South China Morning Post". - Jungtinės Valstijos, o ne Honkongas, nusprendė tiesiogiai arba per trečiąsias šalis naudotis jaunuolio, kuris pasirodė esantis nelojalus, paslaugomis."
Anksčiau ketvirtadienį Rusijos naujienų agentūra "Interfax" pranešė, kad Jungtinės Valstijos liovėsi spaudusios Maskvą išduoti E.Snowdeną, cituodama vieną su padėtimi susipažinusį šaltinį.
"Jau kelias dienas nebebuvo jokių prašymų nei oficialiais, nei neoficialiais kanalais", - šaltinis sakė agentūrai.
E.Snowdenas yra pasiprašęs prieglobsčio 27 šalyse.NAUJAUSI KOMENTARAI

jonas

jonas portretas
jav -izuleja

Mastau

Mastau portretas
O kodel turi isduoti ,jeigu paviesino tik kad amerika snipineja ,tai skaitau kad pareigingas plietis ,pastebejo blogai darancius ir informavo
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių