- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šią savaitę Vašingtone priims Danijos ir Didžiosios Britanijos premjerus deryboms ir jose daugiausia dėmesio skirs Ukrainoje vykstančiam karui, tačiau taip pat bus kalbama apie neseniai pradėtas pastangas apmokyti ukrainiečius skraidyti naikintuvais F-16 ir galiausiai aprūpinti Ukrainą šiais amerikiečių gamybos orlaiviais.
Didžioji Britanija ir Danija atlieka lemiamą vaidmenį besiformuojančiame bendrame tarptautiniame plane, kurį J. Bidenas neseniai patvirtino po kelis mėnesius trukusio priešinimosi Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio raginimams atsiųsti šių lėktuvų.
Planuojama, kad karui vykstant jau 15 mėnesių ir Ukrainai rengiantis pradėti kontrpuolimą, J. Bidenas pirmadienį susitiks su Danijos vadove Mette Frederiksen (Mete Frederiksen), o ketvirtadienį – su Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Rishi Sunaku (Rišiu Sunaku). JAV ir Europa šiuo metu siekia pademonstruoti Maskvai, kad Vakarų aljansas išlieka tvirtas ir sutelkęs dėmesį į ilgalaikių įsipareigojimų Ukrainai vykdymą, nors konflikto pabaigos nematyti.
Vienas iš dalykų, dėl kurių norėsime sužinoti jų požiūrį, o prezidentas bus suinteresuotas pasidalyti savo požiūriu, yra ilgalaikiai Ukrainos saugumo poreikiai.
„Vienas iš dalykų, dėl kurių norėsime sužinoti jų požiūrį, o prezidentas bus suinteresuotas pasidalyti savo požiūriu, yra ilgalaikiai Ukrainos saugumo poreikiai“, – sakė JAV Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis). – Būtent dabar F-16 naikintuvai iš tikrųjų yra šių derybų dalis.“
Danija nuo XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio įsigijo dešimtis F-16 ir nurodė, kad norėtų keletą jų nusiųsti į Ukrainą. Didžioji Britanija tvirtai pasisakė už koaliciją, kuri aprūpintų Ukrainą naikintuvais, ir teigia, kad rems F-16 tiekimą Ukrainai. Tačiau Jungtinė Karalystė neturi nė vieno F-16 ir atmetė galimybę nusiųsti Karališkųjų oro pajėgų naikintuvų „Typhoon“.
Vietoj to Didžioji Britanija pasiūlė surengti Ukrainos lakūnams pagrindinius mokymus su vakarietiško standarto lėktuvais, kad jie būtų parengti skraidyti F-16. Vėliau ukrainiečių pilotai vyks į kitas šalis, kur tęs apmokymus.
Susitarimas dėl F-16 naikintuvų rodo JAV ir Europos pastangas sustiprinti Vakarų ryžtą, tęsiantis karui. Rusijos gynybos ministerija anksti pirmadienį paskelbė, kad jos pajėgos užkirto kelią dideliam Ukrainos puolimui rytinėje Donecko srityje. Nebuvo aišku, ar tai Ukrainos kontrpuolimo pradžia.
Praėjusią savaitę M. Frederiksen ir R. Sunakas buvo tarp 45 Europos vadovų, atvykusių į Moldovoje vykusį Europos politinės bendrijos aukščiausiojo lygio susitikimą, kur jie pabrėžė paramą Rytų Europos siekiams suartėti su Vakarais ir sulaikyti Maskvą.
Tikimasi, kad J. Bidenas taip pat aptars su M. Frederiksen ir R. Sunaku pasirengimą kitą mėnesį Lietuvoje vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui. Jis vyks didėjant V. Zelenskio spaudimui Aljansui, kad NATO pasiūlytų Ukrainai konkrečias saugumo garantijas ir kelią galiausiai tapti Aljanso nare.
31 narę turintis Aljansas taip pat svarsto galimybę pastiprinti Ukrainos statusą ir rengia saugumo įsipareigojimų sistemą, kurią galėtų pasiūlyti, pasibaigus karui su Rusija.
Tikimasi, kad J. Bidenas taip pat pasitars su M. Frederiksen ir R. Sunaku, kaip būtų galima paspausti NATO narę Turkiją, kad ši neblokuotų Švedijos prisijungimo prie karinio aljanso.
J. Bidenas sakė, kad praėjusią savaitę per pokalbį telefonu su R. T. Erdoganu užsiminė apie Švedijos paraišką dėl narystės NATO ir Turkijos norą iš JAV įsigyti 40 naujų naikintuvų F-16. Kai kurie JAV Kongreso nariai tam nepritaria, kol Turkija nepatvirtins Švedijos narystės NATO.
Po kelių dienų, sakydamas kalbą JAV karinių oro pajėgų akademijoje Kolorade, J. Bidenas užtikrintai kalbėjo apie Švedijos viltis tapti NATO nare. „Tai įvyks. Aš jums pažadu“, – sakė J. Bidenas.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) išreiškė viltį, kad iki liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiančio sąjungininkių lyderių susitikimo Švedija bus įtraukta į NATO gretas. J. Stoltenbergas sekmadienį Stambule buvo susitikęs su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) derybų, tačiau jokio proveržio nepasiekta.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JT smerkia sunkią žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje
Jungtinės Tautos penktadienį pasmerkė sistemingą Baltarusijos valdžios represijų prieš pilietinę visuomenę kampaniją, kurios metu, kaip teigiama, tūkstančiai žmonių įkalinti pagal sufabrikuotus kaltinimus. ...
-
Vokietija svarsto galimybę vykdyti kontrolę pasienyje su Lenkija ir Čekija
Vokietijos vidaus reikalų ministrė penktadienį pranešė, kad Berlynas apsvarstys galimybę nustatyti pasienio kontrolę siekiant kovoti su nelegalia migracija į šalį per Lenkiją ir Čekiją. ...
-
Kelionės į Kanadą metu V. Zelenskis stiprina sąjungininkų paramą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį susitiko su artimu sąjungininku Kanados ministru pirmininku Justinu Trudeau (Džastinu Triudo), kuris pažadėjo karo nuniokotai šaliai suteikti papildomą pagalbą. ...
-
Popiežius Pranciškus ragina Europą gelbėti migrantus jūroje19
Europos šalių vyriausybės privalo gelbėti prieglobsčio prašytojus, kurie išplaukia į jūrą gelbėdamiesi nuo konfliktų, penktadienį pareiškė Prancūzijos Viduržemio jūros Marselio mieste viešintis popiežius Pranci...
-
Rusija įkalino aktyvistą už pasisakymus socialiniuose tinkluose apie Bučą ir V. Putiną
Rusija penktadienį skyrė ilgalaikę laisvės atėmimo bausmę politiniam aktyvistui už Maskvos karą Ukrainoje kritikuojančius įrašus socialiniuose tinkluose. ...
-
B. Netanyahu: Iranas turi susidurti su patikima jėgos grėsme1
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) penktadienį paragino užtikrinti, kad Iranas susidurtų su patikima jėgos grėsme, nors jo biuras atšaukė jo ankstesnį raginimą užtikrinti, kad Teheranas susidurtų su bra...
-
JT ekspertė: represijos Rusijoje pasiekė tokį lygį, kokio nebuvo nuo stalinizmo laikų14
Nuo tada, kai Maskva praėjusių metų vasarį pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, represijos Rusijoje išaugo iki tokio lygio, kokio nebuvo nuo stalinizmo laikų, penktadienį perspėjo Jungtinių Tautų vyriausioji ekspertė. ...
-
Nuo kitų metų „Amazon“ srautinio transliavimo platformoje „Prime Video“ atsiras reklamų
Nuo 2024 metų pradžios „Amazon“ srautinio transliavimo platformoje „Prime Video“ atsiras reklamų, penktadienį paskelbė bendrovė, taip sekdama konkurentų pavyzdžiu ir siekdama gauti naujų pajamų sparčiai augančioje industrijo...
-
A. Duda: grūdų klausimas neturės didelės įtakos Lenkijos ir Ukrainos santykiams
Ukrainos grūdų importo klausimas turi būti išspręstas, tačiau tai neturės didelės įtakos Varšuvos ir Kyjivo santykiams, penktadienį pareiškė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda). ...
-
ES pervedė Ukrainai eilinę finansinės pajamos išmoką – 1,5 mlrd. eurų
Ukraina gavo Europos Sąjungos makrofinansinės paramos eilinę išmoką – 1,5 mlrd. eurų, pranešė Ukrainos finansų ministerija. ...