ES siekia sušvelninti prieglobsčio prašytojų išsiuntimo taisykles Pereiti į pagrindinį turinį

ES siekia sušvelninti prieglobsčio prašytojų išsiuntimo taisykles

2025-05-20 16:09
BNS inf.

Europos Sąjunga (ES) antradienį pristatė planus sušvelninti prieglobsčio prašytojų siuntimo į trečiąsias šalis taisykles – tai naujausia reforma, kuria siekiama sumažinti migraciją į bloką.

ES siekia sušvelninti prieglobsčio prašytojų išsiuntimo taisykles
ES siekia sušvelninti prieglobsčio prašytojų išsiuntimo taisykles / Scanpix nuotr.

Europos Komisija (EK) teigė siūlanti išplėsti vadinamosios saugios trečiosios šalies sąvoką, pagal kurią valstybės narės gali „laikyti prieglobsčio prašymą nepriimtinu, jei prieglobsčio prašytojai gali gauti veiksmingą apsaugą“ kitoje šalyje.

„Pastarąjį dešimtmetį ES šalys patyrė didelį migracijos spaudimą“, – sakė už migraciją atsakingas Komisijos narys Magnusas Brunneris, apibūdindamas pasiūlymą kaip „dar vieną priemonę, padedančią valstybėms narėms veiksmingiau nagrinėti prieglobsčio prašymus“.

Suprastėjus visuomenės nuomonei apie migraciją ir keliose valstybėse narėse rinkimus laimėjus kraštutiniams dešiniesiems, Briuselis sulaukė spaudimo apriboti atvykstančiųjų skaičių ir palengvinti deportaciją.

Pagal dabartines taisykles prieglobsčio prašytojų prašymas gali būti atmestas, jei jie galėjo jį pateikti saugioje trečiojoje šalyje, kurioje jie turi artimą ryšį.

Paprastai tai reiškia šalį, kurioje prašytojas gyveno ir dirbo arba turi šeimą.

EK pasiūlyme tokie reikalavimai sušvelninami ir į juos įtraukiama bet kuri šalis, per kurią prieglobsčio prašytojas keliavo į Europą, jei ji laikoma saugia. Tai atveria kelią į ją siųsti nesėkmingus prieglobsčio prašytojus.

Planuojama reforma taip pat numato, kad saugios trečiosios šalies sąvoka gali būti taikoma ir nesant jokio ryšio ar tranzito, jei tarp valstybių narių ir trečiosios saugios šalies sudarytas susitarimas. Taip pat norima panaikinti nuostatą, kad apskundus nepalankų sprendimą žmogus kol kas neišsiunčiamas iš šalies.

Dėl šio pakeitimo gerokai padaugėtų asmenų, kurių prašymai gali būti atmesti ir kurie gali būti deportuoti, nes daugelis jų, keliaudami į Europą, kerta daugybę sienų.

Pavyzdžiui, ES pasienio agentūros duomenimis, balandį iš beveik 20 tūkst. žmonių, kurie Europą pasiekė jūra iš šiaurės Afrikos, daugelis atvyko iš Bangladešo, Eritrėjos, Pakistano ir Sirijos.

Kad pasiūlymas taptų įstatymu, jam turi pritarti Europos Parlamentas (EP) ir valstybės narės, tačiau jis jau sulaukė aršios kritikos.

Organizacijos „Equinox Initiative for Racial Justice“ direktorė Sarah Chander teigė, kad ES „ciniškai iškraipo „saugumo“ sąvoką, siekdama savo represinių tikslų“.

„Ji sudaro sąlygas migrantus išvežti ir deportuoti iš esmės bet kur, taip sukeldama žmonėms pavojų“, – sakė ji.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jiem

Ant proto krito
0
0
Pilietis

Tuos kurie jura plaukia, skandint. Bus pats pigiausias ir greito atsikratymo budas
0
0
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų