D. Trumpo pergalę lydi šokas, nerimas ir populistų sveikinimai

  • Teksto dydis:

Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) netikėta pergalė JAV prezidento rinkimuose trečiadienį sudrebino visą pasaulį, jo priešininkams prakalbus apie „pavojingą“ lyderį Baltuosiuose rūmuose, o populistams sveikinant naują revoliuciją.

Amerikos sąjungininkės, nutaisiusios diplomatiškai drąsų veidą, vertino šalį suskaldžiusios prezidento rinkimų kampanijos rezultatus, kurie turės įtakos viskam – nuo prekybos, žmogaus teisių iki klimato atšilimo ir pasaulinių konfliktų.

Netikėta D. Trumpo pergalė nusmukdė Azijos akcijų rinkas, investuotojams baiminantis dėl būsimo prezidento dar neišbandytos politikos, nors Europoje po trumpo nuosmukio buvo pastebėtas šioks toks atsigavimas.

Meksikiečius ypač pribloškė pergalė prieš imigraciją pasisakančio politiko, kuris migrantus vadina žagintojais bei narkotikų platintojais ir yra pažadėjęs priversti šalį išleisti milijardus dolerių sienos Meksikos pasienyje statyboms.

Tačiau D.Trumpo „ginklo broliai“ populistai Europoje neslėpė piktdžiugos. Britanijos pasitraukimo iš ES kampanijos lyderis Nigelas Farage'as (Naidželas Faražas) sveikino „dvi didžiąsias politines revoliucijas“.

Neįtikėtinas respublikono kelias į valdžią buvo su susidomėjimu stebimas užsienyje, kandidatui savo rinkiminę programą grindžiant pažadais atsisakyti prekybos sutarčių, pažaboti imigraciją, nekreipti dėmesio į klimato pokyčius ir kitais likusio pasaulio tendencijoms prieštaraujančiais pasisakymais.

Tačiau paskelbus rinkimų rezultatus, pasaulio lyderiai suskubo pasisakyti už ryšių su didžiausia pasaulio politikos ir ekonomikos galiūne pratęsimą. Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasiūlė D.Trumpui „arimą bendradarbiavimą“, pagrįstą bendromis vertybėmis.

Panašius pasisakymus kaip aidas atkartojo ir kitos valstybės nuo Turkijos iki Japonijos ir nuo Kinijos iki Izraelio.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris ne kartą buvo giriamas per D.Trumpo rinkimų kampaniją, pareiškė, kad Maskva „yra pasirengusi ir nori atkurti visaverčius santykius su JAV“ po gana įtemptų ryšių su Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija.

„Tai yra katastrofa“

Rinkimų eigą visame pasaulyje stebėję žiūrovai spoksojo į milžiniškus ekranus, skaičiuodami balsus ir bandydami suvokti, kokį poveikį gali turėti šio nenuspėjamo nekilnojamojo turto magnato vadovavimas įtakingiausiai pasaulio valstybei.

„Tai katastrofa. Niekas to nesitikėjo“, – sakė 24 metų Molly Davies (Moli Deivis) iš San Francisko, stebėjusi savo šalyje vykstančių rinkimų eigą viename Londono bare.

„Labai panašu į „Brexit“, bet turbūt yra blogiau... Baugina, – kalbėjo ji. – Mūsų teisės sugrįš į ankstesnį lygį, ..... (kalbu) apie gėjų teises, abortus“.

34 metų universiteto dėstytoja iš Indonezijos, daugiausiai musulmonų gyventojų turinčios šalies, sakė ypač nerimaujanti dėl D.Trupo raginimų laikinai uždrausti musulmonams iš istorinių ryšių su terorizmus turinčių šalių įvažiuoti į JAV.

„Jungtinės Valstijos yra daugiakultūrinė valstybė ir jose yra daug musulmonų, taigi, tai kelia didelį siaubą“, – kalbėjo Dianita Sugiyo (Dianita Sugijo), kuri yra viena Indonezijos nuosaikios Musulmonų organizacijos lyderių, JAV ambasadorė Džakartoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ltsr

ltsr portretas
trumpa reme rotsildai, o tai 100% pergale ir ji buvo numatyta is anksto.

Anonimas

Anonimas portretas
Subinlaiziai verkšliana ir drebina kinkas. Dabar jie varžosi kas geriau pabučiuos į subinę.

?

? portretas
Populistai - tai demagogai?
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių