- LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo pat prezidentinės kampanijos pradžios Donaldas Trumpas įsipareigojo viską keisti iš esmės ir savo pažadus dalijo vartodamas agresyvią politinę leksiką: „Tedas melagis“, „korumpuota Hillary“, „nusausinti pelkę“, „ją reikia uždaryti“. Kai kam tokia stilistika atrodė pasibaisėtina, kitiems – pakankamai naujoviška, kad paskatintų balsuoti už ją vartojantį kandidatą, „The Washington Post“ interneto svetainėje rašo leidinio vyresnysis redaktorius Marcas Fisheris.
Po rinkimų kampanijos, kupinos politinio nekorektiškumo retorikos, D. Trumpas ir jo pagrindinis strategas Stephenas K. Bannonas atsidūrė Baltuosiuose rūmuose ir dabar siekia sukrėsti oficialiojo Vašingtono pamatus, vartodami kalbą, kurios stilistika pabrėžtinai skiriasi nuo tos, kuri būdinga įprastoms liberalų ir konservatorių diskusijoms.
S. Bannonas stoja į kovą su „korporatyviniais interesais besivadovaujančia ir globalizmą propaguojančia žiniasklaida“. D. Trumpas kalba apie „pasaulinę galios struktūrą“. S. Bannonas žada „demontuoti administracinę valstybę“. Prezidentas stovi tribūnoje Kongrese ir su akivaizdžiu pasimėgavimu kone išskiemenuoja „radikaliojo islamo terorizmas“, nepaisant to, kad jo paties patarėjas nacionalinio saugumo klausimais teigia, kad tokia frazė yra kontraproduktyvi.
„Populistinė retorika pasitelkiama taip sistemiškai, jog sunku patikėti, kad tai ne sąmoningas siekis pakeisti politikos kalbą, – teigia Kongreso Atstovų Rūmų narys respublikonas Tomas Cole`as, kuris prieš tapdamas politiku dėstė istoriją Oklahomos universitete. – Tai akivaizdžiai labai populistiška kalbėsena, nes bandoma įteigti, kad pagaliau atsirado žmogus, kuris apsaugos jus nuo tarptautinių ir korporatyvinių jėgų, dėl kurių veiksmų jaučiatės lyg praradę pagrindą po kojomis.“
Naujosios retorikos tikslas – įveikti pastarųjų metų dvipartinio diskurso paralyžių, įtvirtinti Jungtinių Valstijų interesais pagrįstą nacionalizmą ir įtikinti D. Trumpo rėmėjus, kad naujasis prezidentas kalbėjo nuoširdžiai, kai teigė, kad atėjo metas imtis ryžtingų veiksmų.
D. Trumpo administracijos kalbėjimo maniera labai nepatinka daugeliui politikų – tiek respublikonų, tiek demokratų; tačiau to greičiausiai ir siekiama.
Tai nepatinka niekam, išskyrus tuos, kas D. Trumpą vertina kaip labai reikalingą ramybės drumstėją, kuris suvokia, kad kalbiniai akibrokštai gali būti reikalingi idant valdžia pagaliau imtų atsižvelgti į poreikius ir nuoskaudas tų, ką prezidentas vadina „užmirštais amerikiečiais“.
„Tai, ką mes girdime, tikrai yra nauja, – sako buvęs Kongreso Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas, kuris yra D. Trumpo rėmėjas ir neformalus patarėjas. – Kalbėdamas kietai ir sutelkdamas dėmesį į Ameriką, prezidentas nepaiso tradicijos, kuri buvo įsigalėjusi mūsų elito retorikoje pastaruosius 30 metų.“
Pasak vyresniojo administracijos pareigūno, kuris kalbėjo anonimiškai, D. Trumpo administracija nori užtikrinti, kad „jos retorika būtų nei kairioji, nei dešinioji ir kad ji apeliuotų į sveiką protą, siekiant į dienos šviesą ištraukti tuos visiškai ryšį su tikrove praradusius žmones keliuose didžiuosiuose miestuose, kurie iki šiol turėdavo daugiausiai naudos iš nusistovėjusios sistemos ir kurie mėgina tradicinę Ameriką pavaizduoti kaip nenormalią.“
D. Trumpas ir jo strategai savo retorinius ginklus nukreipė į „pakrančių elitą“, akademinio pasaulio atstovus, žurnalistus, finansininkus ir Holivudo įžymybes – gana tradicinius bet kokio populisto kritikos taikinius.
„Didelė dalis to, kas sakoma, susiję su vienu klausimu: ar norime reindustrializuoti, ar deindustrializuoti Jungtines Valstijas? – tęsė jis. – Kartais retorika daugiau kairioji, kartais – daugiau dešinioji, tačiau nuosekliai pasikartojanti visų kalbų tema yra ta, kad šios valstybės tikrasis uždavinys – užtikrinti didesnę šalies piliečių gerovę.“
D. Trumpas ir jo strategai savo retorinius ginklus nukreipė į „pakrančių elitą“, akademinio pasaulio atstovus, žurnalistus, finansininkus ir Holivudo įžymybes – gana tradicinius bet kokio populisto kritikos taikinius.
Pasak globalizaciją tyrinėjančio Havajų universiteto politologo Manfredo Stegerio, D. Trumpo ir S. Bannono retorika nėra būdinga konservatyviems respublikonams. „Iš tiesų tai kairiųjų retorika, kurią girdėjome praėjusio amžiaus pabaigoje per demonstracijas prieš korporacijas, kurios esą visoje planetoje tik ir vaikosi pelno.“
Pasak M. Stegerio, naudodami retoriką, kuri nėra būdinga dešinės ir kairės arba respublikonų ir demokratų debatams, D. Trumpas ir S. Bannonas nori užtikrinti, kad prezidento administracija būtų vienintelė „užmirštų amerikiečių“ gynėja nuo elito.
T. Cole`o teigimu, D. Trumpas manipuliuoja nuoskaudomis tų amerikiečių, kurie jaučia nepriklausantys Niujorko kultūriniam elitui.
D. Trumpas sugebėjo sujungti kairįjį populizmą, kurio šalininkai yra linkę savo kritiką nukreipti į darbininkų klasę engiančius Volstryto milijardierius ir verslo ryklius, su dešiniuoju populizmu, kurio kritikos taikiniai paprastai yra valstybės tarnautojai, intelektualai, žiniasklaida, tautinės mažumos ir imigrantai.
Pasak N. Gingricho, jei daugelis amerikiečių mano, kad D. Trumpo retorika yra nukreipta prieš intelektualus, akademinio pasaulio atstovus, žiniasklaidą ir mokslą, tai jie yra teisūs.
„Man visai patinka būti antiintelektualu, – teigė jis. – Mūsų šalyje daug akademinio pasaulio atstovų ir intelektualų, kurie tiesiog yra neteisūs. Jei priklausote elitui, jums nerūpi, kad globalizmas patyrė nesėkmę, nes jūs ir toliau pakankamai užsidirbate. Štai aš balsavau už Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos susitarimą ir turiu jums pasakyti, kad mūsų patirtis, susijusi su šio susitarimo įgyvendinimu, nėra gera. Mes su S. Bannonu labai panašiai kritiškai vertiname Amerikos elitą. Tą pačią nuostatą D. Trumpas veiksmingai išreiškia savo kalbose.“
Paklaustas, ar prezidentas remia ir supranta S. Bannono nacionalizmo teorijas, N. Gingrichas sakė: „Žinoma, kad ne. Prezidentas labai plačiai supranta, kokias jis norėtų matyti Jungtines Valstijas. Jo filosofija yra pagrįsta keturiais pagrindiniais principais: prieš kairiuosius, prieš kvailumą, prieš politinį korektiškumą ir už Ameriką.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija2
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje6
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...